MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Строковиків демобілізують — депутати ухвалили закон

23.02.2024   
Ірина Скачко
Українці, яких повномасштабна війна застала на строковій службі, досі залишаються в лавах армії. Сьогодні у ВР прийняли закон, згідно з яким вони нарешті поїдуть додому.

Фото: Bumble Dee, Shutterstock [армія військовий]

Фото: Bumble Dee, Shutterstock

Законопроєкт №11035 в цілому підтримали 319 депутатів. Тепер його має підписати Президент.

Останній призов на строкову службу відбувся в Україні в жовтні 2021 року. За законом строковики не мають брати участі у бойових діях, а залишатися в тилу. Але коли почалося повномасштабне вторгнення, деякі з них добровільно стали на захист України. Крім того, були випадки, коли юнаки зі строкової служби потрапляли в російський полон.

Через запровадження воєнного стану їхнє звільнення в запас було відкладене на невизначений строк. Такий указ Президент підписав 11 квітня 2022 року. В лавах армії залишалися строковики призову осені 2019-го, весни та осені 2020-го, весни та осені 2021-го. За ухваленим законом всі вони зможуть поїхати додому — щойно президент підпише відповідний указ.

При обговоренні проєкту виникали побоювання, що демобілізовані строковики можуть одразу опинитися на фронті. Адже в поданому за ініціативою Володимира Зеленського законопроєкті не містилося жодних згадок про відстрочку від мобілізації для тих, хто ще вчора був строковиком. Однак майже в останній момент таку поправку до документа внесли.

Отже, тепер особи, звільнені в запас після строкової служби, не можуть бути мобілізовані протягом року. Виключення — якщо вони самі бажають іти воювати.

Нагадаємо, на початку лютого, з другої спроби, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” (№10449). Місяцем раніше перший варіант законопроєкту про мобілізацію викликав широку дискусію і був відкликаний на доопрацювання.

Серед іншого, оновлений документ передбачає зміну призовного віку з 27 до 25 років, а також скасовує строкову службу у війську, запроваджуючи базову військову підготовку та базову військову службу протягом трьох-п'яти місяців. Ми розповідали, що у випадку, якщо законопроєкт буде ухвалено, чоловіки віком від 18 до 25 років, які пройдуть базову військову службу та не матимуть підстав для відстрочки, зможуть бути призвані до лав ЗСУ під час мобілізації. 

 Поділитися