MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Строковиків демобілізують — депутати ухвалили законУникнути призову за $300: Служба в армії під час Громадянської війни у СШАВР ухвалила законопроєкт про зменшення призовного віку з 27 до 25 роківОкупаційна влада Луганщини формуватиме спецтабори для чоловіків призовного вікуРада дозволила звільнятися з-під варти для призову на військову службуПрипинення призову на строкову військову службу з 2024 року – президент підписав указ Крим: До війська РФ відправили ще 150 призовниківВесняний призов. Чи законна перевірка документів, виписування повісток на вулицях та затримання призовників працівниками військкоматів разом із поліцією?«Полювання» на призовників на Харківщині набирає обертів. ООН та ОБСЄ розпочали свій моніторингВесняний призов-2019: полювання розпочалося. Як не стати жертвою облав військкоматів?Крим: Протягом місяця ухвалено 7 вироків за відмову служити у війську РФСкандал через публікацію 15 тис. прізвищ призовників (+ВІДЕО)Харківський обласний військкомат перетворив призов на викрадення та незаконне позбавлення волі молодих людейЗамість іспиту – повістка. У Харкові призовна кампанія дійшла до абсурдуПризовник, з Новим роком! Призову не будеЗміни законодавства стосовно призову до арміїКомуністи оголосили «сталінський призов». СБУ мовчить…Служити б ради, але здоров’я немаєПрезидент назвав дату останнього призову до арміїОбговорення звіту за результатами моніторингу осіннього призову

Законопроєкт про мобілізацію дозволить призивати з 18 років за певних умов

10.02.2024   
Зараз юнаки до 27 років не мобілізуються до війська.

Ілюстрація: Марія Крикуненко / ХПГ, на основі фото Олексія Іванова / УНІАН [армія військовий квиток повістка військкомат мобілізація]

Ілюстрація: Марія Крикуненко / ХПГ, на основі фото Олексія Іванова / УНІАН

Раніше у Telegram-каналі Харківська правозахисна група розповідала, що чоловіків до 27-ми років не можуть мобілізувати під час воєнного стану — якщо тільки вони не є військовозобов’язаними чи резервістами.

Однак це може змінитися з прийняттям нового законопроєкту #10449, який Верховна Рада підтримала у першому читанні 7 лютого.

Базова військова служба та базова військова підготовка

Серед іншого, згаданий проєкт закону скасовує строкову службу у війську. На заміну їй з’явиться базова військова служба.

Однак паралельно є і схоже поняття “базова загальновійськова підготовка”. У чому між ними відмінність?

Згідно із запропонованими змінами, базова загальновійськова підготовка буде чимось на кшталт обов’язкової військової кафедри, яку будуть проходити чоловіки, що навчаються в закладах вищої освіти. Жінки зможуть долучитись до її проходження добровільно.

На противагу, базова військова служба фактично є нащадком строкової військової служби, хоча і триватиме значно менше — до п’яти місяців у мирний час та до трьох місяців під час дії воєнного стану.

Суттєва відмінність у тому, що базова військова служба має проводитись і під час війни, у той час як строкова служба зараз скасована.

Чи зможуть мобілізувати з 18?

Після проходження як базової загальновійськової підготовки, так і базової військової служби особа потрапляє до категорії військовозобов’язаної.

Отже, чоловіки віком від 18 до 25 років, які пройдуть базову військову службу та не матимуть підстав для відстрочки, зможуть бути призвані до лав ЗСУ під час мобілізації.

У випадку базової загальновійськової підготовки чоловіки зможуть бути призвані одразу після завершення навчання, оскільки здобуття освіти надає їм відстрочку.

У законопроєкті також передбачена можливість для хлопців до 24 років самостійно обирати рік проходження базової військової служби. Однак це можна буде робити лише у мирний час.

Поки що мова йде лише про законопроєкт, підтриманий депутатами за основу. Попереду ще обговорення і голосування у другому читанні, після чого закон має підписати Президент.

І хоча у багатьох не виникає сумніву, що це відбудеться швидко, раніше Верховна Рада вже прийняла закон про зниження призовного віку (а, відповідно, і мінімального віку мобілізації у воєнний час) до 25 років — однак цей закон Президент так і не підписав, він лежить на його столі з червня 2023 року.

 Поділитися