MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Законопроєкт про мобілізацію дозволить призивати з 18 років за певних умов

10.02.2024   
Зараз юнаки до 27 років не мобілізуються до війська.

Ілюстрація: Марія Крикуненко / ХПГ, на основі фото Олексія Іванова / УНІАН [армія військовий квиток повістка військкомат мобілізація]

Ілюстрація: Марія Крикуненко / ХПГ, на основі фото Олексія Іванова / УНІАН

Раніше у Telegram-каналі Харківська правозахисна група розповідала, що чоловіків до 27-ми років не можуть мобілізувати під час воєнного стану — якщо тільки вони не є військовозобов’язаними чи резервістами.

Однак це може змінитися з прийняттям нового законопроєкту #10449, який Верховна Рада підтримала у першому читанні 7 лютого.

Базова військова служба та базова військова підготовка

Серед іншого, згаданий проєкт закону скасовує строкову службу у війську. На заміну їй з’явиться базова військова служба.

Однак паралельно є і схоже поняття “базова загальновійськова підготовка”. У чому між ними відмінність?

Згідно із запропонованими змінами, базова загальновійськова підготовка буде чимось на кшталт обов’язкової військової кафедри, яку будуть проходити чоловіки, що навчаються в закладах вищої освіти. Жінки зможуть долучитись до її проходження добровільно.

На противагу, базова військова служба фактично є нащадком строкової військової служби, хоча і триватиме значно менше — до п’яти місяців у мирний час та до трьох місяців під час дії воєнного стану.

Суттєва відмінність у тому, що базова військова служба має проводитись і під час війни, у той час як строкова служба зараз скасована.

Чи зможуть мобілізувати з 18?

Після проходження як базової загальновійськової підготовки, так і базової військової служби особа потрапляє до категорії військовозобов’язаної.

Отже, чоловіки віком від 18 до 25 років, які пройдуть базову військову службу та не матимуть підстав для відстрочки, зможуть бути призвані до лав ЗСУ під час мобілізації.

У випадку базової загальновійськової підготовки чоловіки зможуть бути призвані одразу після завершення навчання, оскільки здобуття освіти надає їм відстрочку.

У законопроєкті також передбачена можливість для хлопців до 24 років самостійно обирати рік проходження базової військової служби. Однак це можна буде робити лише у мирний час.

Поки що мова йде лише про законопроєкт, підтриманий депутатами за основу. Попереду ще обговорення і голосування у другому читанні, після чого закон має підписати Президент.

І хоча у багатьох не виникає сумніву, що це відбудеться швидко, раніше Верховна Рада вже прийняла закон про зниження призовного віку (а, відповідно, і мінімального віку мобілізації у воєнний час) до 25 років — однак цей закон Президент так і не підписав, він лежить на його столі з червня 2023 року.

Оновлення. 02.04.2024 Президент підписав закон 9281, знизивши призовний вік до 25 років.

18.05.2024 набуває чинності закон 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, згідно з яким не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” чи базову військову службу.

Отже, чоловіки до 25 років, які пройшли БВС та БЗВП, можуть бути мобілізовані лише добровільно.

 Поділитися