MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Рік повномасштабної російсько-української війни: Харківська область270 днів повномасштабної російсько-української війни у Харківській області Пів року повномасштабної війни: Харківська областьХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни.  22 серпня 2022 рокуХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 21 серпня 2022 року.Хронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 20 серпня 2022 рокуХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 19 серпня 2022 рокуХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 18 серпня 2022 рокуХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 17 серпня 2022 рокуХронологія подій у Харкові та Харківській області під час російсько-української війни. 16 серпня 2022 року

Два роки повномасштабної російсько-української війни: Харківська область

24.02.2024   
Владислав Должко
За цей час ми задокументували щонайменше 15096 міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами. Найбільше було зафіксовано інцидентів, пов’язаних з обстрілами або бомбардуваннями — 11365. Війна триває.

© Жером Барбоса [харків салтівка багатоповерхівки руйнування місто війна чб] © Jérôme Barbosa

© Жером Барбоса

Харківська правозахисна група веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами у Харківській області.

У даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися у Харківській області протягом двох років повномасштабної російсько-української війни та були задокументовані Харківською правозахисною групою у базі даних ініціативи “Трибунал для Путіна” (“T4P”).

Детальніше про підхід ХПГ до документування міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами, можна прочитати у публікації директора ХПГ Євгена Захарова.

Також ми звертаємо увагу, що інформація у цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та постійно оновлюється і деталізується[1]. Активний збір інформації триває — Харківська правозахисна група просить очевидців надсилати нам інформацію за формою, що додається.

1. Загальна інформація про задокументовані інциденти

Загалом за звітний період на території Харківської області нашою організацією було задокументовано щонайменше 15096 інцидентів. За типом події найбільше було зафіксовано інцидентів, пов’язаних з обстрілами або бомбардуваннями — за період було зібрано інформацію про щонайменше 11365 таких інцидентів.

1.1. Географічна локалізація задокументованих інцидентів

Географічно задокументовані інциденти можливо розподілити наступним чином: найбільша кількість епізодів була зафіксована у Ізюмському районі Харківської області — 4546 інцидентів, на території Харківського району області — 4194 інциденти, міста Харків — 2982 інциденти.

Значна кількість інцидентів була також зафіксована на території Куп’янського району Харківської області —1942 епізоди, на території Чугуївського району — 1725 інцидентів, у Богодухівському районі — 506 інцидентів, у Лозівському — 87 інцидентів, у Красноградському районі — 18.

1.2. Хронологія виявлення та документування інформації у базі даних

У цьому підрозділі ми наводимо інформацію, яка відображає хронологію виявлення та внесення інформації до бази даних ініціативи “T4P”. З-поміж організацій-учасниць ініціативи ХПГ є єдиною організацією, яка вносить інформацію до бази даних ініціативи стосовно інцидентів на території Харківської області.

З початку документування інформації у базі даних “T4P” і до 31 травня 2022 року ХПГ внесла у базу даних загалом 2130 інцидентів, що становить приблизно 13,3% від загальної кількості усіх задокументованих у базі даних “T4P” на території Харківської області.

З 1 липня 2022 року по 31 серпня 2022 року ХПГ задокументувала у базі даних 2833 епізоди (приблизно 17,7%). З 1 вересня 2022 року по 30 листопада 2022 року документатори організації внесли інформацію про ще 2511 інцидентів (приблизно 15,7%).

За період з 1 грудня 2022 року по 28 лютого 2023 року було задокументовано інформацію про ще 2029 епізодів (приблизно 12,6%). З 1 березня 2023 року по 31 травня 2023 року ХПГ внесла до бази даних ініціативи “T4P” 1948 інцидентів (приблизно 12,1%).

Влітку 2023 року наша організація задокументувала інформацію про 1897 епізодів (приблизно 11,8%). Восени 2023 року документатори ХПГ внесли до бази даних ще 1509 інцидентів (приблизно 9,4%). З 1 грудня 2023 року по 23 лютого 2024 року ХПГ задокументувала у базі даних інформацію про 1187 інцидентів (приблизно 7,4%).

Наведена вище хронологія наочно демонструє, що документування інформації про події, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами, є тривалим процесом, який може бути відтермінований від фактичного часу, коли подія мала місце, проте підтверджує важливість постійної роботи з виявлення та фіксації цієї інформації для подальших процедур притягнення винних осіб до відповідальності.

1.3. Інформація про персональні дані, асоційовані із задокументованими інцидентами

Значна частина інформації, яка в подальшому документується нашою організацією у базі даних, надходить через добровільні особисті контакти із безпосередніми жертвами чи свідками воєнних злочинів. За згодою особи, яка контактує із ХПГ, її історія також може бути записана у вигляді інтерв’ю та опублікована у текстовому вигляді на сайті нашої організації у відповідному розділі “Голоси війни” або у відео-форматі на YouTube каналі Харківської правозахисної групи.

Саме акцентування значної уваги у процесі збору інформації на конкретні персоналії дає нашій організації можливість ефективно документувати дані про свідків та постраждалих від міжнародних злочинів, які можуть бути у майбутньому використані у юридичнихпроцедурах на національному та міжнародному рівнях.

Станом на 23 лютого 2024 року на території Харківської області ХПГ загалом було зафіксовано персональні дані щонайменше 5933 свідків та постраждалих від міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами, а також 113 вірогідних виконавців таких злочинів.

Загалом по області було зібрано та оброблено персональні дані щонайменше 5249 постраждалих осіб, 684 свідків та 714 загиблих. Найбільше персональних даних постраждалих було задокументовано на території Ізюмського району Харківської області — зафіксовано інформацію про 2053 осіб.

На території Харківського району області було зібрано персональні дані 1183 постраждалих осіб, міста Харків —759 постраждалих. У Чугуївському районі області було задокументовано 696 постраждалих, у Куп’янському районі області — 466 постраждалих, у Богодухівському, Лозівському та Красноградському районах — 69, 18 та 5 постраждалих відповідно.

Найбільше персональних даних загиблих осіб задокументовано на території Ізюмського району Харківської області — загалом зібрано інформацію про 324 загиблих. У місті Харків задокументовано дані 111 загиблих осіб, у Куп’янському районі області — 102 загиблих, у Харківському районі — 90 загиблих, у Чугуївському районі — 50 загиблих, у Богодухівському районі — 37 загиблих.

2. Інформація про жертви серед цивільного населення

Протягом двох років повномасштабної російсько-української війни Харківська правозахисна група задокументувала інформацію про 5353 епізоди, пов’язані із втратами серед цивільного населення чи порушенням прав цивільних осіб.

Загалом документатори ХПГ зібрали та обробили інформацію про 8706 цивільних осіб, які постраждали від міжнародних злочинів, ймовірно вчинених російськими окупантами на території Харківської області. Серед цих осіб, за даними бази ініціативи “T4P”, щонайменше 386 — діти[2].

Ексгумація біля Ізюма на Харківщині © Drop of Light/Shutterstock

Ексгумація біля Ізюма на Харківщині © Drop of Light/Shutterstock

2.1. Інформація про загиблих серед цивільного населення

Протягом зазначеного періоду Харківська правозахисна група задокументувала 1372 інцидентів, пов’язаних із загибеллю цивільних осіб, у межах яких були зібрані дані про 2223 смерті, серед яких загинуло 116 дітей.

Найбільше таких інцидентів було зафіксовано на території Ізюмського району Харківської області — загалом 471 інцидент та 867 загиблих осіб, серед яких 57 — діти. На території міста Харків ХПГ зібрала інформацію про 221 інцидент, пов’язаний із загибеллю цивільних осіб. Зафіксовано 405 смертей, з яких 19 загиблих — діти.

Також 221 інцидент щодо загибелі цивільних було задокументовано на території Куп’янського району, тут йдеться про загибель 309 цивільних, серед них 19 дітей. У Харківському районі задокументовано 207 таких епізодів та 302 загиблі особи, серед них 12 дітей.

У Чугуївському районі задокументовано 149 інцидентів (200 загиблих осіб, з них 5 дітей), у Богодухівському районі — 87 епізодів (114 загиблих цивільних, серед них 2 дитини), у Лозівському районі — 6 інцидентів (6 загиблих, з них 2 дітей), у Красноградському районі — 3 інциденти (5 загиблих).

2.2. Інформація про поранених серед цивільного населення

За два роки нашою організацією було задокументовано загалом 1548 епізодів, пов’язаних із пораненням чи іншою шкодою для здоров’я, в межах яких були зібрані дані про 2960 постраждалих цивільних осіб, серед яких — 151 дитина.

Найбільше інцидентів, пов’язаних із пораненням чи іншою шкодою для здоров’я, було задокументовано на території Куп’янського району — 324 інциденти, у межах яких була зафіксована інформація про поранення 499 цивільних осіб, в тому числі 32 дітей.

Майже стільки ж епізодів було зафіксовано на території Ізюмського району області — 323 інциденти, де задокументовано поранення 546 цивільних осіб, з яких 33 — діти.

281 інцидент було зафіксовано на території Харківського району області. У межах цих епізодів було задокументовано інформацію про 450 постраждалих, з них 7 дітей. На території Чугуївського району було зібрано інформацію про 269 інцидентів, у яких постраждало 403 цивільні особи, з них 16 — діти.

На території міста Харків було задокументовано 248 інцидентів поранення чи іншої шкоди для здоров’я, задокументовано інформацію про 884 постраждалих цивільних осіб, з них 38 дітей.

У Богодухівському районі було задокументовано 76 таких інцидентів (104 постраждалі особи, в тому числі 10 дітей), у Лозівському районі області — 22 інциденти (64 постраждалих, в тому числі 14 дітей), у Красноградському районі — 3 інциденти та 8 постраждалих, з них 1 дитина.

2.3. Інформація про зникнення цивільних осіб

Протягом двох років повномасштабної війни ХПГ зафіксувала 1861 інцидент, пов’язаний зі зникненням цивільних осіб на території Харківської області, та зібрала інформацію про 2250 зниклих осіб, серед яких, за нашими даними, було 88 дітей.

Найбільше епізодів зникнення задокументовано на території Ізюмського району, де зібрано інформацію про 834 інциденти та 1125 зниклих осіб, серед яких 44 дитини.

На території Харківського району та міста Харків зафіксовано 532 інциденти зникнення осіб, у межах цих інцидентів зібрано інформацію про 584 зниклих осіб, з яких 15 — діти. У Куп’янському районі за два роки ХПГ задокументувала 308 інцидентів, у межах яких наявна інформація про 331 зниклу особу, з них 21 дитина.

У Чугуївському районі задокументовано 128 інцидентів, у межах яких зафіксовано інформацію про 139 зниклих, в тому числі двох дітей. У Богодухівському районі зафіксовано 76 інцидентів (104 зниклі особи, серед яких 10 дітей), у Лозівському районі — 22 епізоди (64 зниклих, з яких 14 — діти), у Красноградському районі — 5 інцидентів (7 зниклих осіб, включаючи одну дитину).

Варто зазначити, що в лютому 2024 року ХПГ запустила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. На цю гарячу лінію можуть звертатися рідні та близькі зниклих безвісти за номером 0 800 20 24 02. Більше про гарячу лінію можна дізнатися у спеціальному анонсі.

2.4. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, задокументованою у базі даних ініціативи “T4P” по Харківській області, загалом було зафіксовано випадки можливого зґвалтування 15 цивільних осіб, серед яких, за нашою інформацією, 2 неповнолітніх.

Катівня в Шевченковому © Донбас.Реалії

Катівня в Шевченковому © Донбас.Реалії

Також нашій організації вдалось зібрати та зафіксувати у базі даних інформацію про факти ймовірного порушення прав 1258 цивільних осіб на території Харківської області, з яких 29 — діти. Зокрема, ХПГ задокументувала ймовірні факти катування і нелюдського поводження, жорсткого позбавлення фізичної свободи, примусової мобілізації населення російськими військовими, масового вивезення цивільного населення до РФ, привласнення майна цивільних осіб тощо.

2.5. Інформація про постраждалих дітей

Харківська правозахисна група приділяє окрему увагу документуванню інформації про міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами відносно українських дітей. Наша організація надає правову та психологічну допомогу таким дітям, дотримуючись високих міжнародних стандартів спілкування із цією особливо вразливою категорією жертв війни.

Протягом двох років повномасштабної війни ХПГ задокументувала 304 інциденти, де жертвами стали діти. Загалом на території області нашою організацією було зібрано інформацію про 386 постраждалих дітей — 116 дітей загинуло, 151 дитину було поранено та 88 дітей зникли безвісти.

3. Інформація про об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

Загалом за два роки повномасштабної війни Харківська правозахисна група зібрала інформацію про пошкодження 13174 об’єктів цивільної інфраструктури на території Харківської області.

Найбільша кількість задокументованих об’єктів, що зазнали руйнації чи пошкодження в результаті бойових дій, є будівлями житлово-побутового призначення — загалом у базі даних “T4P” задокументовано 9244 такі будівлі.

Також у результаті бойових дій було пошкоджено або повністю зруйновано 1387 об’єктів підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення.

За нашими даними, за два роки на території Харківської області було пошкоджено або повністю зруйновано 470 будівель освітнього або виховного призначення. Також, було зафіксовано пошкодження або руйнування 118 об’єктів лікувально-оздоровчого призначення.

ХПГ також задокументувала пошкодження або руйнування 161 об’єкту інфраструктури життєзабезпечення та щонайменше 261 об’єкт транспортної інфраструктури на території Харківської області. Окрім цього, ХПГ задокументувала пошкодження 1097 легкових та вантажних транспортних засобів.

Вільхуватська громада на Харківщині, наслідки обстрілу 15 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Вільхуватська громада на Харківщині, наслідки обстрілу 15 лютого 2024 року. Фото: Харківська ОВА

Також, серед інших, було зафіксовано пошкодження таких об’єктів:

Вид об’єктів

Кількість

Будівлі державних установ та громадських організацій

105

Об’єкти культурно-розважального призначення

103

Господарчі угіддя та ліси

75

Будівлі культового призначення

63

Історичні пам’ятники

37

Інші

46

3.1. Інформація про об’єкти житлово-побутового призначення, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

У межах цієї категорії документуються різні будівлі та споруди, які використовуються для задоволення житлово-побутових потреб населення, зокрема, багатоквартирні та приватні житлові будинки, гаражі, господарчі споруди тощо.

вулиця Молодіжна, 10 [камянка кам’янка харківська область харківщина ізюм]

село Кам’янка Ізюмського району, вулиця Молодіжна, 10

Найбільше пошкоджених або вщент зруйнованих будівель цього типу було задокументовано на території Харківського району області — загалом 3271 об’єкт. Значна кількість також була зафіксована у Ізюмському районі — загалом, за даними бази ініціативи “T4P”, було пошкоджено ще 2145 об’єктів.

На території міста Харків документатори ХПГ зафіксували пошкодження або руйнування 1588 об’єктів житлово-побутового призначення. У Чугуївському районі ХПГ задокументувала пошкодження або руйнування 841 такого об’єкта, у Куп’янському районі області — ще 765 об’єктів, у Богодухівському районі — ще 506 об’єктів, у Лозівському та Красноградському районах області — 100 та 27 об’єктів відповідно.

3.2. Інформація про об’єкти освітнього або виховного призначення, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

У межах даної категорії викладається статистична інформація про задокументовані пошкодження внаслідок бойових дій різних об’єктів освітнього або виховного призначення. Зокрема, до цього типу об’єктів входять школи, гімназії, ліцеї, дитячі садки, будівлі університетів, наукові установи та центри, професійно-технічні училища тощо.

Спорткомплекс ХПІ після ракетної атаки. © ХПГ [політех документування руйнування харків ракети іскандер]

Спорткомплекс ХПІ після ракетної атаки. © ХПГ

Найбільша кількість пошкоджених об’єктів цього типу задокументована у місті Харків — загалом, за даними ХПГ, 189 будівель або споруд було пошкоджено або зруйновано.

На території Куп’янського району було зафіксовано ушкодження чи руйнацію 72 об’єктів освітнього чи виховного призначення. Така ж кількість пошкоджених чи зруйнованих об’єктів було зафіксовано документаторами ХПГ і на території Куп’янського району.

В Ізюмському районі було задокументовано пошкодження чи руйнування 59 таких об’єктів, у Чугуївському районі — 43 об’єктів, у Богодухівському районі — 33 об’єктів, у Лозівському районі — 2 об’єктів.

3.3. Інформація про об’єкти лікувально-оздоровчого призначення, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

ХПГ документує випадки руйнування чи пошкодження внаслідок бойових дій об’єктів лікувально-оздоровчого призначення. Ця категорія включає пошкодження дорослих та дитячих лікарень, центрів екстреної медичної допомоги, поліклінік, оздоровчих комплексів, перинатальних центрів та інших об’єктів.

Зруйнована поліклініка [ізюм дрон документування руйнування харківська область харківщина]

Зруйнована поліклініка в Ізюмі

За даними ХПГ, найбільше інцидентів пошкодження закладів медичної інфраструктури було зафіксовано на території міста Харків — загалом було зібрано інформацію про 39 пошкоджених об’єктів цієї категорії.

На території Ізюмського району було задокументовано пошкодження чи руйнування ще 22 закладів даного типу, в Харківському районі — 20 медичних об’єктів, у Куп’янському районі — 17 об’єктів, у Чугуївському та Богодухівському районах області — 14 та 6 об’єктів відповідно.

3.4. Інформація про об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій

У межах цієї категорії документуються пошкодження внаслідок бойових дій різноманітних об’єктів підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення, зокрема, цехів, складів, супермаркетів, ринків, магазинів, крамниць, офісів та офісних центрів, відділень пошти, станцій технічного обслуговування автомобілів, готелів тощо.

Розбите зерносховище на Харківщині, фото: Сергія Болвінова

Розбите зерносховище на Харківщині, фото: Сергія Болвінова

За даними ХПГ, найбільше пошкоджених чи зруйнованих об’єктів цього типу було задокументовано у місті Харків — загалом зібрано інформацію про 390 об’єктів. На території Харківського району було задокументовано пошкодження чи руйнування 263 таких об’єктів, у Чугуївському районі — 238 об’єктів цього типу, в Ізюмському районі — 229 об’єктів, у Куп’янському районі — 178 об’єктів, у Богодухівському та Лозівському районах — 74 та 15 об’єктів відповідно.

4. Інформація про типи подій, які були задокументовані за два роки

За два роки повномасштабної російсько-української війни документатори ХПГ задокументували інформацію про 15096 інцидентів на території Харківської області.

Більше 75% від усіх зафіксованих інцидентів стосуються обстрілів та бомбардувань — загалом по області було зібрано інформацію про 11375 таких епізодів. Значна кількість зібраних даних стосується зникнень осіб — протягом двох років наша організація задокументувала 1859 інцидентів.

Серед усіх задокументованих інцидентів 366 стосувалися катування чи нелюдського поводження, та ще 274 — жорсткого позбавлення фізичної свободи.

Також 314 інцидентів, які були задокументовані нашою командою, стосувалися ушкоджень, спричинених різними вибуховими пристроями (наприклад, мінами). Ще 143 інциденти стосувалися обстрілів зі стрілецької зброї та 241 епізод — використання цивільного населення як “живого щита”. 

Окрім наведених вище, наша організація задокументувала інформацію про наступні події:

Тип події

Задокументовано інцидентів

Привласнення майна цивільних осіб

173

Умисне вбивство цивільної особи

100

Захоплення цивільної будівлі

97

Умисне тілесне ушкодження цивільної особи

28

Масове насильницьке вивезення людей до РФ

28

Зґвалтування

22

Посягання на людську гідність

21

Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор

9

Ушкодження транспортним засобом

3

Примусова мобілізація

2

Інше

41

4.1. Інформація про інциденти, пов’язані із влучаннями від обстрілів та бомбардувань

За даними, задокументованими ХПГ у базі даних ініціативи “T4P”, найбільше інцидентів, які пов’язані із влучаннями від обстрілів та бомбардувань, зафіксовано на території Харківського району області — загалом було зібрано інформацію про 3524 епізодів.

Значна кількість таких інцидентів зафіксована також на території Ізюмського району — загалом ХПГ зібрала інформацію про 2760 епізодів. На території міста Харків було задокументовано ще 2181 таких інцидентів.

У Чугуївському районі наша команда зафіксувала 1266 епізодів, які пов’язані із влучаннями від обстрілів та бомбардувань, у Куп’янському районі — ще 1155 інцидентів, у Богодухівському районі — 409 інцидентів, у Лозівському та Красноградському районах області — 58 та 12 інцидентів відповідно.

4.2. Інформація про інциденти, пов’язані із зникненнями осіб

Найбільше інцидентів, пов’язаних із зникненнями, було задокументовано на території Ізюмського району — зафіксовано інформацію про 838 епізодів.

На території Харківського району області (включно з містом Харків) наша організація задокументувала 525 інцидентів, які пов’язані зі зникненнями, на території Куп’янського району — 310 таких інцидентів, у Чугуївському районі — 127 інцидентів зникнення, у Богодухівському та Лозівському районах — 18 та 14 інцидентів, у Красноградському районі — 5 інцидентів.

4.3. Інформація про інциденти, пов’язані із жорстким позбавленням свободи та катуваннями

Найбільше інцидентів, пов’язаних із катуванням та жорстким позбавленням свободи, задокументовано ХПГ на тимчасово окупованій території (ТОТ)[3] Ізюмського району — загалом у базі даних ініціативи “T4P” зафіксовано інформацію про 341 такий інцидент.

На ТОТ Харківського району області ХПГ задокументувала 112 інцидентів катування та жорсткого позбавлення фізичної свободи, на ТОТ Куп’янського району — 107 таких інцидентів, на ТОТ Чугуївського району — 76 інцидентів.

Варто зазначити, що масив зібраної ХПГ інформації дозволяє обґрунтовано припустити, що, зокрема стосовно тимчасово окупованої території Харківської області, військами РФ була облаштована внутрішньо структурована щонайменше дворівнева мережа місць протиправного утримання та катування цивільних. Більш детально про катування цивільних на тимчасово окупованій території Харківської області можна прочитати у спеціальній аналітичній статті на сайті ХПГ.

5. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

Відповідно до зібраної ХПГ інформації, за два роки повномасштабної війни на території Харківської області нашою організацією було задокументовано наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація події

Кількість інцидентів

РС 8 (2) (b) (ii) Напад на цивільний об’єкт

6320

РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна

4300

РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу

1404

РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу

1120

РС 8 (2) (b) (ix) Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва

578

РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами

409

РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання цивільних об’єктів чи людей як “живого щита”

254

РС 7 (1) (f) чи 8 (2) (а) (іі) Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими

372

РС 7 (1) (е) Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця

346

РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини

1875

РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом

169

РС 8 (2) (b) (xx) Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування.

254

РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах

219

РС 8 (2) (b) (xvi) Розграбування захопленого населеного пункту

103

РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини

55

РС 8 (2) (b) (v) Обстріл населеного пункту без наслідків

28

РС 7 (1) (d) чи 8 (2) (а) (vii) чи 8 (2) (b) (viii) Масове насильницьке вивезення людей до Росії

25

РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор

16

РС 8 (2) (b) (xxi) Посягання на людську гідність цивільної особи чи військовослужбовця

21

РС 8 (2) (b) (xxii) Зґвалтування

22

РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу

14

РС 8 (2) (b) (xxv) Перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі, знищення припасів їжі та питної води

7

РС 8 (2) (b) (xvii), 8 (2) (b) (xviii) Застосування хімічної зброї, у тому числі, фосфорних бомб

4

РС 8 (2) (a) (ii) Використання непристосованого місця для тримання під вартою

7

РС (8) (2) (xv) Примушення до праці на користь військових РФ

 

РС 8 (2) (a) (v) Примусова мобілізація

2

РС 8 (2) (a) (vii) Використання російськими військовими знаків розрізнення української армії

2

РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників

1

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику “Попередня кваліфікація події” ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

Висновки

У результаті дослідження задокументованої інформації можна стверджувати, що за два роки повномасштабної російсько-української війни мала місце значна кількість подій, які можуть бути попередньо кваліфіковані як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами.

Зокрема, постійний аналіз та уточнення усього масиву зібраних даних дає нам можливість попередньо кваліфікувати зазначені події як воєнні злочини згідно зі статтею 8 параграф (2) пункти (a) та (b) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, як злочини проти людяності згідно зі статтею 7 параграф (1) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, а також як геноцид згідно зі статтею 6 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Харківська правозахисна група продовжує документувати, доповнювати та досліджувати інформацію з метою формування, належного представлення та аргументування наведених вище правових позицій у межах міжнародних процедур кримінального розслідування та діяльності міжнародних судових установ.

Тим часом за інформацією Національної поліції, від початку повномасштабного російського вторгнення у Харківській області внаслідок збройної агресії загинули 2419 цивільних громадян, з них — 87 дітей, дістали поранень 3516 мирних мешканців. Слідчі відкрили 1936 кримінальних проваджень щодо 2211 цивільних осіб, які зникли безвісти за особливих обставин.

Збір інформації триває. Якщо Ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Автор висловлює вдячність усій команді Харківської правозахисної групи, без спільної злагодженої та самовідданої праці якої це узагальнення було б неможливим.

Харківська правозахисна група висловлює подяку нашим донорам, зокрема, Європейському Союзу, People in Need, Prague Civil Society Centre, Open Archive, Посольству США, USAID, Dignity — Danish Institute Against Torture та індивідуальним благодійникам, без яких уся наша робота була б нездійсненною або здійсненною у значно скромніших масштабах.


[1] ХПГ звертає увагу на той факт, що складання Узагальнення триває певний час, протягом якого інформація у базі даних постійно оновлюється та доповнюється. У зв’язку із цим інформація у деяких розділах даної публікації може відрізнятися або не повністю збігатися між собою. Для отримання інформації у режимі “онлайн” Ви можете звернутися до відповідного розділу веб-сайту ініціативи “T4P” за посиланням.

[2]Тут і далі, інформація про кількість постраждалих дітей перевіряється додатково.

[3]Тимчасово окупована військами РФ суверенна територія України.

Редакторка: Ірина Скачко, технічний виконавець: Анна Рубан.
 Поділитися