MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Жодної толерантності до путінського режиму! Звернення вчених світу

28.03.2024    доступно: in English | На русском
Провідні науковці та громадські діячі планети, серед яких понад чотири десятки Нобелівських лавреатів, закликали світових лідерів допомогти Україні. Публікуємо текст звернення.

© t-invariant © t-invariant

© t-invariant

Два роки тому Володимир Путін розпочав неспровоковану повномасштабну військову агресію проти України, що призвело до небачених з часів Другої світової війни смертей та руйнувань. Війна проти України збіглася зі все більшим жорстким придушенням політичного інакомислення та свободи слова всередині Росії. Останнім часом світ сколихнула смерть Олексія Навального, головного політичного супротивника Путіна. До ув’язнення, де його катували і вбивали, Навальний пережив спонсороване державою отруєння хімічною зброєю. Попри цей жахливий досвід, він зухвало вирішив повернутися до Росії, продемонструвавши справжній акт патріотизму.

Війна в Україні та вбивство Олексія Навального стосуються не лише Росії та України. Режим Путіна показав, що він становить явну і неминучу загрозу людству. З моменту приходу до влади у 2000 році Путін систематично демонтував пострадянські демократичні інститути та розпалював конфлікти в країнах колишнього СРСР. Повномасштабна агресія проти України та вбивство Олексія Навального ілюструють ескалацію загрози до нового рівня, оскільки режим В. Путіна вже не визнає жодних обмежень щодо порушення прав людини та міжнародних норм.

Жахи світових воєн ХХ століття підкреслили, що людство може уникнути самознищення, лише дотримуючись принципів демократії та міжнародних законів прав людини. Однак путінський режим цинічно зневажає ці принципи. Трагедії тоталітаризму ХХ століття вимагають відданості свободам і гідності особистості. Путін відверто їх порушує. Він перетворив Росію на сильно мілітаризовану поліцейську державу, озброєну найбільшим ядерним арсеналом, який становить екзистенційну загрозу для світу. Ці небезпеки були сформульовані Олексієм Навальним та іншими лідерами російської опозиції, наслідуючи їхнього великого попередника та лавреата Нобелівської премії миру 1975 року, академіка Андрія Сахарова.

Ми, вчені з усього світу, закликаємо світових лідерів енергійно виступати за мир, прогрес і права людини. Як члени міжнародної академічної спільноти, ми глибоко стурбовані тим, що науковий прогрес опиняється під загрозою, коли диктатори підривають інтелектуальну свободу, особливо в часи, коли глобальна співпраця важливіша, ніж будь-коли, на тлі всесвітніх пандемій, зміни клімату та екзистенційної загрози зброї масового знищення.

Ми закликаємо світових лідерів і всіх людей доброї волі позбутися будь-яких ілюзій щодо Путіна і його злочинного режиму. Історія вчить нас, що умиротворення агресора означає заохочення подальших злочинів проти людяності. Жодні тимчасові пільги не можуть цього виправдати. Ми сповнені рішучості не повторювати Мюнхен-1938!

Ми закликаємо світових лідерів:

  • Значно збільшити допомогу Україні. Україна має перемогти, а не просто “не програти”. Своєчасна допомога зменшить людські втрати та допоможе вигнати агресора з української землі. Поразка Путіна в акті військової агресії буде розглядатися як моральна перемога мільйонів росіян, що підбадьорить їхні надії на демократичне майбутнє та мобілізує їхній антивоєнний рух.
  • Відстоювати права людини та підтримувати демократичну опозицію в Росії. Світова спільнота має об’єднатися, щоб захистити політичних в’язнів, які зараз зазнають тортур у Росії. Життя лідерів опозиції Володимира Кара-Мурзи, Іллі Яшина, Лілії Чанишевої та багатьох інших перебувають у безпосередній небезпеці.
  • Посилити підтримку громадян Росії, яким загрожують репресії через їхні демократичні та антивоєнні політичні переконання та які потребують притулку.
  • Підтримати російські демократичні антипутінські організації, що включає підтримку незалежних російських ЗМІ, чия роль у стимулюванні зміни режиму є критично важливою.
  • Делегітимізувати незаконне утримання Путіним влади в Росії. Попри пропагандистську брехню, режим Путіна відчайдушно прагне визнання з боку світової спільноти. Відмова визнати переобрання Путіна світовими лідерами надішле потужний сигнал про те, що світ більше не може вважати його “партнером”.

Ми закликаємо людей доброї волі та їхні організації використовувати всі наявні ресурси для активного заохочення своїх політичних лідерів до протидії російській агресії та підтримки України. Ми віддаємо належне найвищій жертовності Олексія Навального та наголошуємо на важливості просування демократії та верховенства права для інтеграції Росії в спільноту демократичних країн. Завдяки спільним діям ми можемо зробити свій внесок у встановлення миру в Європі та запобігання глобальній катастрофі.

  1. Svetlana Alexievich, 2015 Nobel Laureate in Literature
  2. Harvey J. Alter, 2020 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  3. Francoise Barre-Sinoussi, 2008 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  4. Thomas R. Cech, 1989 Nobel Laureate in Chemistry
  5. Elias James Corey, 1990 Nobel Laureate in Chemistry
  6. Shirin Ebadi, 2003 Laureate of Nobel Peace Prize
  7. Sheldon Lee Glashow, 1979 Nobel Laureate in Physics
  8. Carol W. Greider, 2009 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  9. Roald Hoffmann, 1981 Nobel Laureate in Chemistry
  10. Louis J. Ignarro, 1998 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  11. Elfriede Jelinek, 2004 Nobel Laureate in Literature
  12. Takaaki Kajita, 2015 Nobel Laureate in Physics
  13. Roger D Kornberg, 2006 Nobel Laureate in Chemistry
  14. Ferenc Krausz, 2023 Nobel Laureate in Physics
  15. Brian K. Kobilka, 2012 Nobel Laureate in Chemistry
  16. Roderick MacKinnon, 2003 Nobel Laureate in Chemistry
  17. Barry J. Marshall, 2005 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  18. John C. Mather, 2006 Nobel Laureate in Physics
  19. Michel Mayor, 2019 Nobel Laureate in Physics
  20. May-Britt Moser, 2014 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  21. Edvard Ingjald Moser, 2014 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  22. Herta Müller, 2009 Nobel Laureate in Literature
  23. Paul Nurse, 2001 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  24. James Peebles, 2019 Nobel Laureate in Physics
  25. William D. Phillips, 1997 Nobel Laureate in Physics
  26. H. David Politzer, 2004 Nobel Laureate in Physics
  27. Charles M. Rice, 2020 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  28. Sir Richard J. Roberts, 1993 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  29. Bert Sakmann, 1991 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  30. Randy W. Schekman, 2013 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  31. Gregg L. Semenza, 2019 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  32. Vernon L Smith, 2002 Nobel Laureate in Economics
  33. Wole Soyinka, 1986 Nobel Laureate in Literature
  34. Gerardus ‘t Hooft, 1999 Nobel Laureate in Physics
  35. Jack W. Szostak, 2009 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  36. Drew Weissman, 2023 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  37. Eric F. Wieschaus, 1995 Nobel Laureate in Physiology or Medicine
  38. Jody Williams, 1997 Laureate of Nobel Peace Prize
  39. Oleksandra Matviichuk, Head of the Center for Civil Liberties, 2022 Laureate of Nobel Peace Prize
  40. International Memorial Association, recipient of the 2022 Nobel Peace Prize
  41. Roger B. Myerson, 2007 Nobel Laureate in Economics

З повним списком підписантів можна ознайомитися за посиланням

 Поділитися