Документи втрачені: як підтвердити стаж роботи?
Основним документом, що підтверджує стаж роботи особи, яка досягла пенсійного віку, є трудова книжка. Якщо її немає або в ній не вистачає записів, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці містяться неправильна чи неточна інформація про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також відповідними архівними установами.
Наприклад, для підтвердження стажу можна використати дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Якщо й цього немає, підійдуть членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків (ч. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.)
Зверніть увагу: документи, які ви подаєте, підтверджуючи трудову діяльність, мають відповідати чинному законодавству та бути належним чином оформленими: повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності) (Наказ № 58 від 29.07.93 р. “Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників”).
Для підтвердження трудового стажу приймуть лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів. Втім, довідки, видані колгоспами (навіть тими, що вже не існують), можуть братися до уваги й тоді, коли вони не містять підстав видачі.
Якщо документи про трудовий стаж не збереглися (були знищені, пошкоджені), трудовий стаж підтверджують органи Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (ч. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.) Якщо один із них свідчить про роботу заявника протягом довшого терміна, ніж інші, встановленим вважається період, який підтверджений двома або більше свідками.
Якщо ім’я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, що підтверджує трудовий стаж, не збігаються з ім’ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження, факт приналежності цього документа даній особі може бути встановлено у судовому порядку. У тих випадках, коли в поданому документі про стаж вказано лише роки без зазначення точних дат, за дату береться 1 липня відповідного року, а якщо не зазначено число місяця, то ним вважається 15 число відповідного місяця.
Якщо ви втратили трудову книжку, а підприємство, установу, організацію, де ви працювали, вже ліквідували, ви маєте право звернутися із запитом до архіву й отримати архівну довідку про підтвердження трудового стажу, про сплату підприємством, установою, організацією внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування, які дають право на отримання пенсії. Після отримання відповідних документів від архівних установ ви можете подати їх до Пенсійного органу для призначення пенсії у встановленому законом порядку та розмірі, виходячи із заробітної плати за відповідні періоди трудової діяльності. У разі відмови органу Пенсійного забезпечення у призначенні пенсії, ви маєте право звернутися до суду для оскарження таких протиправних дій та захисту свого права на належне пенсійне забезпечення.
Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.