MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Відновлення і реабілітація після полону — Уряд ухвалив постанову

18.03.2024   
Ірина Скачко
Розробка документа тривала цілий рік. Над ним працювали експерти МОЗ України, Командування медичних сил Міністерства оборони, МВС, Мінсоцполітики, Мінветеранів.

Повернення полонених, 16 квітня 2023 року. Фото: Офіс Президента

Повернення полонених, 16 квітня 2023 року. Фото: Офіс Президента
Уряд України ухвалив Постанову “Про затвердження Порядку проведення відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів, заходів з адаптації, підтримки (супроводу) осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення”.

При роботі зі звільненими з полону виникає багато проблем, зазначають у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. По-перше, ці люди перебувають у складному стані через “поєднання фізичних та психологічних травм, загострення хронічних та виникнення нових захворювань на фоні глибокого виснаження”. По-друге, різні підрозділи сектору безпеки і оборони у різних областях надають звільненим з полону медичні та психологічні послуги не однакового рівня. Системний підхід до відновлення колишніх бранців Кремля взагалі відсутній.

“Тепер робота з відновлення особового складу проходитиме комплексно, з наданням медичної, реабілітаційної, психологічної допомоги та соціальних послуг. Порядок пропонує унікальну модель повної діагностики, безперервний процес лікування та реабілітації”, — пояснюють у Коордштабі.

Зокрема планується, що відновлення відбуватиметься за єдиними стандартами у спеціалізованих центрах та визначених МОЗ закладах охорони здоров’я. Буде пропрацьовано логістику: на переміщення пацієнтів витрачатимуть мінімум часу. За основу розроблених алгоритмів взяли натівські процедури.

Крім того, Міністерство реінтеграції повідомляє, що постанова передбачає:

• “удосконалення та впорядкування механізму першочергових заходів із забезпечення соціального захисту зазначених осіб;

• визначення переліку заходів з організації надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги таким особам;

• затвердження вимог до центрів реінтеграції, які забезпечують надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги особам, які були звільнені з полону”.

Реінтеграцією та постізоляційним супроводом звільнених військовополонених займатимуться Міноборони, МВС, СБУ, УДО України та Служба зовнішньої розвідки. Питання звільнених цивільних візьмуть на себе МОЗ, Мінсоцполітики, МВС, СБУ.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець 26 лютого заявив, що загалом в російському полоні залишаються приблизно 28 тисяч українців — військових, цивільних, дітей. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед них близько 14 тисяч цивільних. При цьому підтверджено місцеперебування лише 1600 осіб, а повернути вдалося — 147 цивільних.

Згідно з останнім звітом ООН, Росія систематично порушує міжнародне гуманітарне право у питаннях поводження з полоненими. Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні зафіксувала численні “випадки катування українських військовополонених та описала моторошне поводження із ними в декількох місцях позбавлення волі в Російській Федерації”. “Свідчення потерпілих показують всю нещадність та жорстокість цього поводження, що завдавало жертвам сильного болю та страждань під час тривалого утримання під вартою. Все це здійснювалося з кричущою зневагою до людської гідності та спричинило довготривалі фізичні та психічні травми”, — повідомляє пресслужба міжнародної організації.


Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно).

Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися