Відновлення і реабілітація після полону — Уряд ухвалив постанову
При роботі зі звільненими з полону виникає багато проблем, зазначають у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими. По-перше, ці люди перебувають у складному стані через “поєднання фізичних та психологічних травм, загострення хронічних та виникнення нових захворювань на фоні глибокого виснаження”. По-друге, різні підрозділи сектору безпеки і оборони у різних областях надають звільненим з полону медичні та психологічні послуги не однакового рівня. Системний підхід до відновлення колишніх бранців Кремля взагалі відсутній.
“Тепер робота з відновлення особового складу проходитиме комплексно, з наданням медичної, реабілітаційної, психологічної допомоги та соціальних послуг. Порядок пропонує унікальну модель повної діагностики, безперервний процес лікування та реабілітації”, — пояснюють у Коордштабі.
Зокрема планується, що відновлення відбуватиметься за єдиними стандартами у спеціалізованих центрах та визначених МОЗ закладах охорони здоров’я. Буде пропрацьовано логістику: на переміщення пацієнтів витрачатимуть мінімум часу. За основу розроблених алгоритмів взяли натівські процедури.
Крім того, Міністерство реінтеграції повідомляє, що постанова передбачає:
• “удосконалення та впорядкування механізму першочергових заходів із забезпечення соціального захисту зазначених осіб;
• визначення переліку заходів з організації надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги таким особам;
• затвердження вимог до центрів реінтеграції, які забезпечують надання медичної, реабілітаційної та психологічної допомоги особам, які були звільнені з полону”.
Реінтеграцією та постізоляційним супроводом звільнених військовополонених займатимуться Міноборони, МВС, СБУ, УДО України та Служба зовнішньої розвідки. Питання звільнених цивільних візьмуть на себе МОЗ, Мінсоцполітики, МВС, СБУ.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець 26 лютого заявив, що загалом в російському полоні залишаються приблизно 28 тисяч українців — військових, цивільних, дітей. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед них близько 14 тисяч цивільних. При цьому підтверджено місцеперебування лише 1600 осіб, а повернути вдалося — 147 цивільних.
Згідно з останнім звітом ООН, Росія систематично порушує міжнародне гуманітарне право у питаннях поводження з полоненими. Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні зафіксувала численні “випадки катування українських військовополонених та описала моторошне поводження із ними в декількох місцях позбавлення волі в Російській Федерації”. “Свідчення потерпілих показують всю нещадність та жорстокість цього поводження, що завдавало жертвам сильного болю та страждань під час тривалого утримання під вартою. Все це здійснювалося з кричущою зневагою до людської гідності та спричинило довготривалі фізичні та психічні травми”, — повідомляє пресслужба міжнародної організації.
Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно).
Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.