Як підліткам з окупованих територій отримати український паспорт?
Насамперед треба звернутись до територіального органу Державної міграційної служби та подати всі необхідні документи. Для ідентифікації особи необхідні документи з фото такої людини, видані компетентними державними органами України. Звертаємо увагу, що документи, видані державними органами окупаційних адміністрацій, не можуть бути використані для ідентифікації особи. Є також випадки, коли особа працювала, навчалась тощо на підконтрольній Україні території, тому в архівах навчальних закладів, підприємств, установ, організацій можуть знаходитись документи з фотографією такої особи. В цьому випадку в заяві необхідно вказати адреси таких установ для того, щоб органи Державної міграційної служби зробили відповідні запити.
У випадку, якщо людина не має документів з фото, залучаються свідки. Свідками можуть бути члени сім’ї, близькі особи, а також сусіди. Відповідний факт підтверджується документами, які встановлюють спорідненість або доводять факт проживання осіб поряд, зокрема довідкою про реєстрацію місця проживання, виданою в установленому законодавством порядку. Таких документів немає? Тоді відомості перевіряють у державних та єдиних реєстрах, інших інформаційних базах. У випадку, якщо свідок не може бути присутнім під час проведення процедури ідентифікації та опитування, опитування проводиться в режимі відеоконференції.
Що ж робити, якщо в людини немає жодного документа зі світлиною, а свідки залишились на тимчасово окупованих територіях та не можуть пройти опитування навіть через відеозв’язок? На сьогодні єдиним можливим способом встановлення особи в такому випадку є звернення до суду. Органи Державної міграційної служби зобов’язані видати офіційну письмову відмову у видачі паспорта громадянина України. На підставі цієї відмови необхідно звернутись до суду для встановлення особи. Рішення суду про встановлення особи є підставою для видачі паспорта громадянина України.
Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.