MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Страчують цивільних і полюють на евакуаційні автівки

16.05.2024   
Марина Гарєєва
Російські військові скоюють нові злочини у прифронтовому Вовчанську: зганяють людей до підвалів і не дають місцевим жителям евакуюватися.

Ілюстративне фото. 12 травня 2024 року. Вовчанськ після російських обстрілів. Фото оприлюднене поліцією Харківщини.

Ілюстративне фото. 12 травня 2024 року. Вовчанськ після російських обстрілів. Фото оприлюднене поліцією Харківщини.

Окупанти беруть мирних жителів Вовчанська у полон, страчують цивільних і обстрілюють евакуаційні автівки.  

Вчора ми писали про злочини, які скоюють російські військові у самому Вовчанську та Вовчанській громаді. На жаль, ситуація не покращується.

Страти та затримання цивільних 

Як 16 травня повідомили у Міністерстві внутрішніх справ, “за оперативною інформацією, російські військові, які намагалися закріпитись у місті, не дозволяли місцевим мешканцям евакуйовуватися”. Представники РФ почали викрадати та зганяти до підвалів мирних людей, зазначав Ігор Клименко в офіційному телеграм-каналі.

Крім цього, правоохоронці повідомили про розстріли цивільних російськими військовими. “Зокрема, один із мешканців Вовчанська намагався втекти пішки, відмовився виконувати команди загарбників — росіяни його вбили”, — сповіщав міністр внутрішніх справ.

Слідчі Національної поліції України у Харківській області розпочали кримінальне провадження за фактами порушення законів та звичаїв війни.

Попри злочини окупантів і постійні обстріли, Національна поліція України продовжувала вивозити людей з міста.

16 травня у Харківській обласній прокуратурі повідомляли, що за минулу добу через російські обстріли загинули двоє мешканців Харківщини, а четверо людей зазнали поранень. “Протягом минулої доби російська армія не припиняла обстрілювати прикордонну Вовчанську громаду. У селі Графське загинула жінка 87 років. Ще одна 72-річна жителька загинула у місті Вовчанськ”, — мовилося в телеграм-дописі прокуратури. Крім цього, вночі проти 16 травня росіяни завдали авіаудару по селу Богуславці Борівської територіальної громади, внаслідок чого 84-річна мирна жінка отримала гостру реакцію на стрес. Після півночі війська РФ вдарили ракетами і по Чугуєву, стресу зазнали три жінки.

Евакуація 

Як зазначав начальник слідчого управління Головного управління Національної поліції у Харківській області Сергій Болвінов, люди телефонують на гарячу лінію і просять їх евакуювати.

“За вчора, за день, було евакуйовано з Вовчанського напрямку понад 200 людей, з Липецького — понад 180. На сьогодні на ранок була інформація і заявки про евакуацію 35 людей”, — казав Болвінов. При цьому це були саме запити до поліції, тож кількість таких заявок може збільшуватися, наголошував він. “Простіше кажучи, люди телефонують на 102, люди телефонують до волонтерів — і прохають їх вивести. Людей там, звичайно, залишилося небагато. Однак, вони всі вони потребують нашої допомоги, тому що це в основному літні люди, які не можуть самостійно вийти з цього пекла. Тому для нас зараз це важливо”, — наголошував начальник cлідчого управління в етері Радіо Свобода.

Болвінов також звертався до жителів Вовчанська і просив їх за змогою самостійно виходити з районів, де тривають бої, та йти до моста, адже там є укриття і звідти поліція зможе забрати людей. “Там поліцейські зустрінуть місцевих жителів і евакуюють далі”, — казав посадовець.

Нагадаємо, що для охочих виїхати або допомогти людям діє гаряча лінія з питань евакуації та координації: 0-800-33-92-91.

Обстріл евакуаційних автівок і полювання на цивільних

Як раніше повідомляли правоохоронці, російські військові постійно обстрілюють евакуаційні автівки. Зокрема, 13 травня окупанти обстріляли евакуаційну автівку поліціянтів, які прямували до Вовчанська, аби евакуювати мирних людей у безпечне місце.

“Заїхали на вулицю, звідки треба було забрати громадян, почули постріли у свій бік з околиць Вовчанська. У нас було влучання в лобове скло, де сидів водій, а також — у пасажирські вікна та двері. Коли ми повернули, то нам пробили колесо і вслід також стріляли”, — розповідав начальник відділу поліції № 1 Чугуївського районного управління поліції Максим Стецина. На щастя, тоді ніхто не постраждав. У поліції вважають, що евакуаційну автівку обстрілювали російські снайпери.

Іншу автівку поліціянтів росіяни обстріляли з танку, казав патрульний поліцейський Харківщини Олексій Харківський журналістам української редакції DW.

Про те, що росіяни фактично почали полювати як на цивільні автівки, так і на автівки поліціянтів за допомогою fpv-дронів, казав і Сергій Болвінов журналістам Радіо Свобода. “Фактично ворог відкрив полювання на цивільне населення. Ворог зайшов у місто Вовчанськ, як всім відомо. Ми вже фіксуємо дуже багато фактів воєнних злочинів”, — наголошував пан Сергій. 

Він також згадував про вбивство мирного чоловіка у селі Стариця, про яке ми учора писали. Як зазначав Болвінов, правоохоронці отримали інформацію про вбивство мирного чоловіка від голови селищної ради. Інший мешканець села розповів їй про скоєне росіянами вбивство. “Більш детальної інформації, на жаль, у нас зараз немає, тому що зв’язок зі свідком, який надав цю інформацію, втрачений, там проблеми зі зв’язком у цих населених пунктах. Однак ми одразу починаємо розслідувати такі провадження, одразу їх реєструємо. Тому що вважаємо, що це в майбутньому дасть нам змогу розуміти, зібрати докази і встановити всі події, всі обставини, які мали місце на цій території”, — казав Болвінов.

Більше про злочини, раніше скоєні російськими військовими у прифронтовому Вовчанську: зникнення волонтерів та ймовірне вбивство одного з них, мирних людей у підвалах, вогонь по цивільних і правоохоронцях, — можна прочитати у статті ХПГ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися