MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Доводиться перепливати річку: Як цивільні евакуюються з Вовчанська

22.05.2024   
Сергій Окунєв
10 травня російські війська почали новий наступ на Харківщині. Епіцентром нових боїв стали прикордонні населені пункти Липці та Вовчанськ, а також десяток сіл навколо. Як і раніше, наступ окупантів супроводжується безмежним порушенням правил та звичаїв війни.

© Сергій Окунєв [вовчанськ евакуація травень 2024]

© Сергій Окунєв

Місто Вовчанськ розташоване лише за 6 кілометрів від державного кордону України та одне з перших потрапило під новий удар окупантів. За даними, опублікованими The Economist, російські війська планували окупувати Вовчанськ та значно просунутися вглиб цього напрямку в перші ж дні після початку нових наступальних дій у травні 2024 року. Швидкого прориву української оборони та “Вовчанська за два дні” не сталося, однак лінія бойового зіткнення проходить фактично по самому місту.

Вовчанськ розділений річкою Вовча, а місцеві мешканці ділять місто на: “до річки” та “за річкою”. Південна частина міста (до річки) — повністю контролюється ЗСУ, тоді як північна перетворилася на велику “сіру зону”: саме звідти окупанти намагаються прорватися вглиб.

Район “за річкою” став украй небезпечним у першу ж добу нових наступальних дій росіян. Волонтери згадують, що вже 10-11 травня евакуйовувати цивільне населення з північного району міста було дуже небезпечно.

© Сергій Окунєв [вовчанськ евакуація травень 2024]

© Сергій Окунєв

“Ми рухалися, щоб евакуювати людину, і чули, що на сусідній вулиці вже ідуть стрілецькі бої. Забираємо людину, а нам повідомляють, що вулиці, де ми тільки що, 20-30 хвилин тому, рухалися, вже недоступні для того, щоб повернутися назад: там почалися бої. Доводиться чекати і сподіватися, що не зустрінемося з ворогами буквально обличчям до обличчя”, — розповідає про стан справ у перші дні наступу волонтерка пошуково-рятувального загону “Троянда на руці” Альона Гончарова.

Попри зобов’язання, передбачені Женевськими конвенціями та багатьма іншими міжнародними документами, які підписала й Росія, окупанти не тільки не відкривають евакуаційні шляхи для цивільного населення, але навпаки — всіляко заважають цивільним мешканцям рятуватися.

© Сергій Окунєв [вовчанськ евакуація травень 2024]

© Сергій Окунєв

Згідно з офіційними повідомленнями слідчого управління поліції Харківщини, росіяни примусово утримують десятки цивільних мешканців Вовчанська та навколишніх населених пунктів у підвалах, використовуючи їх як “живий щит”.

“Росіяни зігнали цивільних до одного підвалу та використовують як живий щит, бо поруч із цим місцем вони організували командний штаб. Нам відомо, що цих людей росіяни допитують, і ті, хто проводять допити, називають себе працівниками ФСБ”, — заявляв 16 травня начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов.

Ця інформація підтверджується і волонтерами, і місцевими мешканцями, з якими вдалося поспілкуватися. “Ми знаємо що люди тікали через річку буквально вплав. І це були літні люди, для яких це вкрай складно”, — каже директор благодійного фонду “Світ та Україна” В’ячеслав Підгорний.

За оцінками Альони Гончарової, що ґрунтуються на спілкуванні з тими, кому все ж таки вдалося евакуюватися з-за річки, у тій частині міста може залишатися коло 200−300 людей.

Місто хочуть знищити?

Новий наступ супроводжується наймасованішими ударами по місту та його околицях. Окупанти використовують усі види наявного озброєння для “вогневого шквалу”. Особливою проблемою стають керовані авіаційні бомби, що скидають російські літаки з певної, безпечної для себе, відставні. Сили оборони України фактично безпомічні проти таких ударів на цьому напрямку. Саме КАБ завдають масштабні руйнування, здебільшого — цивільних об’єктів. Майже усі місцеві мешканці, з ким вдається поспілкуватися, описують наслідки подібних бомбардувань — знищення житлових будівель та адміністративних закладів.

© Сергій Окунєв [вовчанськ евакуація травень 2024]

© Сергій Окунєв

Однією з жертв подібних бомбардувань стала Тамара Акуленко та її чоловік. Вони залишалися у Вовчанську майже тиждень, сподіваючись, що наступ росіян закінчиться. Але в одну з ночей у будинок родини влучила авіаційна бомба, повністю зруйнувавши житло. Тамара та її чоловік дивом залишилися живі завдяки тому, що пережидали черговий обстріл в погребах, на відстані від будинку.

“Не залишилося буквально нічого, нуль. Курей, качок, кішечок — вбило. Оце нам видали вже тут [у Харкові], постільна білизна, харчові набори, набори для гігієни. Це все, що у нас залишилося в житті”, — журиться постраждала.

Вовчанка Тамара Акуленко у Харкові після евакуації. © Сергій Окунєв [вовчанськ евакуація травень 2024]

Вовчанка Тамара Акуленко у Харкові після евакуації. © Сергій Окунєв

Волонтери скаржаться на те, що багато місцевих мешканців відмовляються евакуюватися завчасно. Почастішали випадки, коли людям доводиться самотужки тікати з Вовчанська, бо в їхніх районах повністю зникає зв’язок і повідомити про необхідність евакуації немає можливості. Волонтери згадують, що вже не один раз зустрічали людей що пішки вздовж дороги виходили з міста, подолавши кілометри наднебезпечного шляху. Більшість із тих, хто був вимушений таким чином рятувати життя, — раніше відмовлялися від евакуації, бажаючи стежити за господарством чи будинком.

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися