MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Влітку на Вовчанському агрегатному заводі росіяни стратили чотирьох українських полонених

06.10.2024   
Ірина Скачко
Підрозділи ГУР звільнили завод два тижні тому. У 2022 році окупанти тут влаштували справжній концтабір.

Вовчанський агрегатний завод восени 2024 року, фото: ГУР

Вовчанський агрегатний завод восени 2024 року, фото: ГУР
Правоохоронці почали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни. Йдеться про умисне вбивство чотирьох військовополонених — військовослужбовців Збройних Сил України. Їх за наказом російського командування влітку 2024 року окупанти стратили на території Вовчанського агрегатного заводу. Про це в інтерв’ю виданню Oboz.UA повідомив керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.

Про злочин стало відомо після допитів військовополонених росіян, захоплених нещодавно під час звільнення заводу нашими бійцями.

“Звісно, розслідування таких злочинів має свої труднощі, особливо через бойові дії, що ускладнюють доступ до місця подій. Проте цей випадок є унікальним, оскільки особа, яка може стати підозрюваною у вказаному провадженні, також перебуває в українському полоні, — зазначив Олександр Фільчаков. — Це відкриває можливість не використовувати процедуру заочного провадження (in absentia), а провести справедливий судовий процес і винести вирок із реальним виконанням покарання. У разі доведення вини підозрюваного він може бути засуджений до довічного позбавлення волі”.

Вовчанська катівня

На Вовчанському агрегатному заводі у перший рік повномасштабної війни росіяни влаштували справжній концентраційний табір. Колись завод випускав військову продукцію, мав власну водну свердловину, каналізаційну систему, паркан з колючим дротом і відеокамерами, захищені складські приміщення. Саме вони й перетворилися на камери, де росіяни утримували викрадених українців — колишніх атовців, українських правоохоронців, рідних тих, хто служить чи колись служив у ЗСУ, а згодом й усіх, хто чимось не подобався окупантам або мав гроші чи бізнес. Службові кабінети використовували для допитів.

Читайте: На заводі у Вовчанську росіяни ‘катували струмом навіть батюшку’, — заступник директора заводу та Вовчанський агрегатний завод: російська катівня за чеченськими лекалами

В січні цього року двом катам з агрегатного заводу було оголошено про підозру. Йшлося про Антона Політова та Захара Зубкова. Перший — громадянин РФ, “старший оперуповноважений управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків міністерства внутрішніх справ” так званої “ЛНР”. Другий — громадянин України, бойовик так званої “ЛНР”, охороняв бранців, яких незаконно тримали на агрегатному заводі.

А минулого тижня до суду було скеровано обвинувальний акт стосовно мешканця Єнакієвого, командира 1-го батальйону територіальної оборони так званої “ДНР”, який у червні 2022 року викрав в окупованому тоді Великому Бурлуку цивільного чоловіка і відвіз до Вовчанського агрегатного заводу, де мирного мешканця тримали чотири дні — били, катували, погрожували.

Вовчанськ було звільнено 11 вересня 2022 року. А в травні 2024 окупанти почали новий штурм міста, під час якого було захоплено сумнозвісний завод. Як розповідали в ГУР, “росіяни перетворили агрегатний завод у свою пропагандистську ‘фортецю’, залучаючи в її обороні найбільш мотивовані та професійні підрозділи, серед яких були навіть бійці 45 бригади СпП повітряно-десантних військ (кубінка, москва)”. Завод було звільнено 24 вересня. В результаті надзвичайно складної та успішної операції підрозділи ГУР повністю звільнили територію Вовчанського агрегатного заводу та знищили окупантів в усіх будівлях підприємства.

Розстріли полонених

У неділю 6 жовтня бійці бригади “Азов” повідомили про розстріл трьох українських військовополонених у Нью-Йорку на Донеччині (Торецький напрямок фронту). Спочатку злочин зафільмував дрон, а потім  “азовці” взяли в полон російського окупанта саме з того підрозділу, що вчинив страту. На допиті російський військовослужбовець розповів про розстріл.

“Нам надійшов наказ взяти вогневу точку. Після того, як ми взяли вогневу точку, до нас у полон потрапили три військовослужбовці української армії. Після того, як старший зв’язався із командуванням, йому по рації було передано, що з полоненими возитися нема коли, полонених нікого не брати, і дали команду розстріляти. Що група і зробила”, — цитує росіянина Суспільне.

Також, як повідомляє “Азов”, полонений надав свідчення про “неодноразові вбивства полонених, які вчиняв і вчиняє його підрозділ”, а також про страти своїх же військовослужбовців, які відмовляються йти у “м’ясні” штурми.

Щонайменше 93 українських військовополонених стратили росіяни на полі бою, заявив у етері “Єдиних новин” голова Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора України Юрій Бєлоусов. 80% страт відбулися цього року. Загальну ж “тенденцію” вкрай жорстокого поводження з воїнами, які склали зброю, правоохоронці помітили у росіян з листопада минулого року.

А в російській неволі від початку повномасштабного вторгнення загинули щонайменше 177 українських військовополонених та викрадених цивільних. Таку цифру озвучила представниця Координаційного штабу з питань військовополонених при Міністерстві оборони України Вікторія Цимбалюк. В коментарі виданню Politico вона заявила, що через відсутність міжнародного контролю реальна кількість смертей у російських в’язницях, ймовірно, набагато більша: “Не всі тіла повернуто, і Росія навіть не підтвердила, що багато з них перебували в полоні”.

Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися