MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Без російської пропаганди не було б цієї війни — подання до МКС щодо мови ворожнечі

08.06.2024   
Ірина Скачко
Правозахисники направили до МКС подання щодо російських пропагандистів — Медведєва, Соловйова, Симоньян, Кисельова, Мардана, а також Олексія Громова, першого заступника керівника Адміністрації президента РФ.

Презентація подання © Укрінформ

Презентація подання © Укрінформ

“Мова ворожнечі як злочин проти людства” — такий документ підготували Міжнародна федерація за права людини (FIDH), Центр громадянських свобод, Харківська правозахисна група, а також російська правозахисна організація, назви якої з міркувань безпеки не називають.

— Риторика ненависті відіграла вирішальну роль у злочинній кампанії Росії в Україні, — заявив Ілля Нузов, керівник міжнародної правозахисної програми FIDH. — Наші організації вважають, що в контексті злочинів проти людяності мова ворожнечі є окремим злочином, який заслуговує на більш пильну увагу з боку Міжнародного кримінального суду. Наше подання містить достатньо доказів, що підтверджують необхідність подальшого розслідування цих дій і, зрештою, видачі ордерів на арешт.

У поданні проаналізовано висловлювання і наративи, які розповсюджують російські публічні особи — журналісти з найбільшою авдиторією, колишній президент РФ Мєдвєдєв, який активно використовує мову ворожнечі у своїх дописах у соцмережах. На думку правозахисників, саме ці люди, переслідуючи українців за допомогою мови ворожнечі, вчинили злочин проти людяності відповідно до статті 7 Римського статуту. Крім того, дослідники звернули увагу на політика Олексія Громова, який імовірно керує пропагандою в російських медіа.

Одна з причин воєнних злочинів

— Російськими пропагандистами, які згадуються в цій роботі, настільки багато було сказано, що не треба навіть шукати якихось зв’язків з конкретними справами, хоча вони безумовно є. Якби не існувало пропаганди, не існувало б цієї війни, — вважає адвокатка Харківської правозахисної групи Ганна Овдієнко. — Так звані звичайні росіяни ніколи б не виправдали б таку жорстокість і не чинили б цих злочинів, якби в їхніх головах не жила ідея, буцімто українці є нацистською нацією чи є якимись нелюдами. Дуже важливо привернути увагу саме до такого компонента як пропаганда. Адже вона залишається за кадром, ми говоримо про навмисні вбивства, катування, нелюдське поводження, забуваючи, що в основі усього цього — люди, які вчинили ці злочини. А вчинили вони їх серед іншого тому, що існувала пропаганда.

Ганна Овдієнко © Укрінформ

Ганна Овдієнко © Укрінформ

Ініціатива правозахисних організацій “Трибунал для Путіна” (T4P) на сьогодні зафіксувала вже 75 тисяч повідомлень про злочини, вчинені росіянами в Україні.

— У великій кількості цих злочинів є мотив ненависті, — наголошує програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський. — Російська пропагандистська машина породила сотні стереотипів щодо українців. Ці стереотипи дозволяють росіянам абсолютно бездумно знищувати, катувати, насилувати і вчиняти багато інших злочинів проти українців.

Юристи, що працюють із потерпілими від російської агресії, звертають увагу: риторика, яку розповсюджують пропагандисти, є рушійною силою для воєнних злочинців.

— Під час тортур моїх клієнтів часто називали нацистами, — розповідає Ганна Овдієнко. — Кати повторювали те, що кажуть пропагандисти і російські вищі посадові особи. Знаю історію, коли людину розстріляли, і є свідки, які кажуть: перед тим, як вбити, російські військові майже три години розповідали людині історію за тими самим пропагандистськими сценаріями.

Як збирали й аналізували російську пропаганду?

Правозахисники зібрали і проаналізувала понад 2 000 відеофрагментів із заявами пропагандистів за період від 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2024 року. З-поміж них було виокремлено 300 висловлювань, які становлять мову ворожнечі.

В межах дослідження було використано один із найбільших медіаархівів про повномасштабне російське вторгнення — “Архів Війни”. В ньому вже зібрано кілька мільйонів унікальних медіафайлів щодо повсякденного побуту, бойових дій, воєнних злочинів. Є серед них — і ретельно збережені файли з російською пропагандою.

— Ми зібрали близько 7 тисяч матеріалів за специфічною тематикою, — розповів Максим Демиденко, співзасновник “Архіву Війни”. — Вони були затранскрибовані і підготовлені в спеціальному інструменті, який давав можливість знаходити певні вислови в такій величезній кількості інформації.

— Ми оцінювали декілька тисяч годин різноманітних пропагандистських відео, — розповідає Володимир Яворський. — Ми визначили критерії, за якими ми обирали ці вислови. Щодо кожного з цих людей у поданні ми вказували конкретно приблизно 5-7 головних наративів, які та чи інша людина постійно просувала. Щодо деяких — більше, щодо деяких — менше. Але точно у всіх є заклики до насильства тощо.

Володимир Яворський © Укрінформ

Володимир Яворський © Укрінформ

В чому звинувачують пропагандистів?

Автори подання виокремили такі типи мовленнєвих дій, які фактично є дискримінацією:

  • прямі заклики до насильства проти українців, наприклад, пропагування “справжнього терору” проти них, мимохідь поради аудиторії, що “найправильніше було б спалити їх живцем”, або пропагування “повного знищення України”;
  • дегуманізація та приниження українців, які вважають себе належними до української нації, окремої та окремої від Росії, наклеюючи на них вкрай образливі ярлики, такі як “хробаки”, “зомбі”, “негідник”, “бридота”, “бруд”, “негідники”, “пухирі”, “нацисти” та “сатаністи”;
  • поширення неправдивих і спотворених наративів, наприклад, зображення українців нацистами, припущення, що росіяни та українці є одним народом, що України немає або українців як таких не існує, стверджуючи, що “Захід” промиває мізки українців; твердження, що українська “державна ідеологія — це ненависть до всього російського”; і просування теорій змови та звинувачень у дзеркалі, в тому числі нібито українці репресували і навіть чинили геноцид росіян і російськомовних на сході України;
  • щоб приховати чи активізувати свою мову, залежно від мети, підозрювані злочинці систематично використовували маніпулятивні лінгвістичні прийоми, такі як інтенсивні метафори, неологізми (“деукраїнізація”) або евфемізми (“денацифікація”, “звільнення”).

“Герої” подання

Прізвища і людожерські висловлювання Медведєва, Соловйова, Симоньян, Кисельова на слуху. Про радіоведучого Сергія Мардана українці чули дещо менше. Нагадаємо, що він зокрема “відзначився” закликом жорстоко карати українських вчителів, які не хочуть співпрацювати з окупаційною владою: “У дусі старого доброго ГУЛАГу. Вони чекають же на ГУЛАГ, так дайте їм ГУЛАГу. Щоб шуба загорнулася… Чому справді не влаштувати такий локальний запорізький ГУЛАГ, акуратненький такий, у степу, під палючим сонцем для вчителів, які поки що не навчилися нашу прекрасну батьківщину любити”.

А хто такий Громов? Це — перший заступник керівника Адміністрації президента РФ.

— Пан Громов в принципі є відповідальний за поширення мови ненависті, тому що він курував і особисто робив усні чи письмові вказівки всій машині, яка підконтрольна РФ, — пояснює Володимир Яворський.

“Подібно до Отто Дітріха, керівника преси нацистського режиму, Олексій Громов особисто формує основні пропагандистські наративи та диктує конкретний контент, який поширюється через традиційні ЗМІ, включно з телебаченням, радіо та друкованими виданнями, — йдеться в поданні. — Зокрема, він відповідає за проведення щотижневих зустрічей з керівниками традиційних засобів масової інформації, де він диктує основні наративи для поширення, а також відіграє важливу роль у виданні… директив щодо того, як повідомляти про основні політичні події… Участь Громова в організації або дозволі на поширення такої шкідливої ​​риторики підкреслює систематичний характер пропагандистської кампанії та її узгодженість з державною політикою”.

Чому це подання важливе?

— Тому що злочини, про які в ньому йдеться, стали основою більших злочинів. Тут є зв’язок, — наголошує Анна Овдієнко. — Ми сподіваємося, що Міжнародний кримінальний суд побачить описану в цьому поданні юридичну кваліфікацію, яка підтверджує: російська пропаганда є злочином, який підпадає під дію Римського статуту. Я вірю, що це буде основою для розслідування і для майбутніх арештів і притягнення цих людей до міжнародної кримінальної відповідальності.

 Поділитися