MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Маргариті Симоньян повідомили про нову підозру

02.04.2024   
Марина Гарєєва
Як зауважили правоохоронці, головна редакторка пропагандистського каналу “Russia today” закликала до геноциду частини української нації.

Маргарита Симоньян. Фото з російських ЗМІ.

Маргарита Симоньян. Фото з російських ЗМІ.

Про нову підозру представниці РФ повідомили в Офісі Генпрокурора та Службі безпеки України.

Російській журналістиці інкримінували посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, пропаганду війни, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, а також глорифікацію її учасників та публічні заклики до геноциду (2 ст. 110, ст. 436, ч. 3 ст. 436-2 та ч. 2 ст. 442 КК України). Досудове розслідування здійснює СБУ.

“За даними слідства, підозрювана, користуючись своєю медійною популярністю на російському телебаченні, організовує та бере участь у проведенні телевізійних суспільно-політичних шоу за участі так званих політичних експертів. Під час виступу на одному із таких шоу 23 грудня 2023 року вона публічно закликала до фізичного знищення патріотично налаштованої частини українського народу — жителів західних регіонів України”, — повідомили в Офісі Генпрокурора.

В уривку цього етеру, який ширився соцмережами, Симоньян називала українців, які були ув’язнені за часів сталінських репресій, а потім звільнені, “недобитками”, нащадків яких “цього разу доведеться добити”.

“Серед нових задокументованих злочинів фігурантки є публічні заклики Симоньян до масового вбивства українських дітей у грудні 2023 року. Крім цього, російська пропагандистка неодноразово агітувала за продовження ракетно-бомбових ударів по цивільній інфраструктурі України”, — повідомляла пресслужба СБУ. 

Крім цього, прокремлівська пропагандистка виправдовує розпочату у 2014 році збройну агресію РФ проти України та глорифікує її виконавців.

Есбівці також вказали на те, що Симоньян поширює тези кремлівської пропаганди у власних дописах у соцмережах та в етерах російського телебачення, зокрема в передачах іншого російського пропагандиста Володимира Соловйова. Своєю чергою в Офісі Генпрокурора також відмітили, що під час власних інтерв’ю підозрювана публічно закликає до агресивної війни та зміни меж території та державного кордону України, що порушує порядок, встановлений Конституцією України.

Читайте також: Брехня Росії про біолабораторії може бути прикриттям її власних злочинів, — дослідження

“Оскільки зловмисниця переховується від правосуддя на території РФ, тривають комплексні заходи для її притягнення до відповідальності”, — сповістили в СБУ. Там також нагадали, що у березні минулого року Симоньян уже було повідомлено про підозру за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

Загальний контекст

Нагадаємо, що у листопаді минулого року Шевченківський райсуд у Києві визнав російського пропагандиста Армена Гаспаряна винним у публічних закликах до геноциду українського народу. Гаспаряна засудили до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Під час судового розгляду справи було доведено, що у своїй книзі (рос.) “Денацификация Украины. Страна невыученных уроков” російський пропагандист просував твердження, що українська держава неспроможна існувати, а українська нація ­— неповноцінна і другосортна. Щобільше, як зазначали в СБУ, Гаспарян поширив термін “денацифікація” в Росії та почав його вживати щодо України. Він також закликав керівництво РФ вчинити військовий напад на Україну.

У своїй книзі обвинувачений пропонував почати “денацифікацію”, а по суті геноцид українського народу, з кордонів нелегітимних квазіреспублік “ДНР” і “ЛНР”, створених і підтримуваних Кремлем, і просуватися далі усією територією України.  

Гаспарян також висував ідеї про фільтраційні та концентраційні табори для українців і навіть повне знищення українського народу.

Детальніше про те, як відбувається фільтрація, читайте у статті Євгена Захарова, доступній за посиланням.

Як відмічав представник Офісу Генпрокурора, ідеї пропагандистської книги Гаспаряна використовувало найвище політичне та військове керівництво Російської Федерації. Крім цього, пропагандистські ідеї слугували для виправдання збройної агресії проти України. Прикметно, що Управління справами Президента Російської Федерації закупило книгу Гаспаряна для службового користування, аби нею послуговувалися російські посадовці. 

З огляду на все вищеокреслене, на думку сторони обвинувачення, публічні заклики до геноциду українського народу, які містилися в книзі Гаспаряна, перебували у причинно-наслідковому зв’язку з діями, які військові та збройні формування РФ вчиняли в Україні.

Як зауважував британський журналіст і дослідник російської пропаганди Пітер Померанцев у своєму інтерв’ю Укрінформу, аби притягнути до відповідальності так званих рупорів Кремля, що поширюють російську пропаганду, розпалюють ворожнечу та сприяють геноциду, варто зосереджуватися на конкретних воєнних злочинах РФ і відстежувати їхній зв’язок з російською пропагандою.

Російські пропагандисти вочевидь вдаються до геноцидної риторики, відзначав Померанцев, а “заклики знищити українську державність, українську ідентичність, заклики до невибіркових ударів по мирному населенню” можуть становити злочин. Проте аби оперувати вагомими аргументами, варто “прив’язати заклики до їхнього результату: до подій, які реально відбулися”, наголошував дослідник і додавав, що вкрай важливо довести, що пропагандисти “насправді інтегровані в машину воєнних злочинів”. “… Мова ненависті може і так бути злочином. Пропаганда війни є злочином у деяких юрисдикціях. Промови можуть бути злочином, за який вже можна їх зачепити, але чим більше ви прив’язуєте заклики до реальних злочинів на війні та реальної шкоди — тим серйознішими будуть обвинувачення”, — відмічав Пітер Померанцев.

Більше про особливості доведення геноцидної риторики Кремля та базу даних російських інформаційних злочинів можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи. Нагадаємо, що Росія веде злочинну війну проти українських журналістів, незаконно ув’язнюючи медійників та інших цивільних, які стали невидимими бранцями Кремля.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися