Крок за кроком: що робити людині, яка постраждала від воєнних дій
У цій статті розглянемо, яких заходів має вжити особа, що постраждала від воєнних дій в Україні, щоб захистити свої права й отримати допомогу.
Першочергові дії
Особиста безпека
Життя важливіше за фіксацію завданої шкоди. Тож перш за все подбайте про те, щоб ані вам, ані вашим рідним за можливості нічого не загрожувало. Лише після цього можна зібрати всі можливі докази та зафіксувати наслідки події.
Медична допомога
Якщо людина отримала поранення, важливо негайно звернутися за медичною допомогою. Всі дії, пов’язані з лікуванням, мають бути задокументовані. Збережіть усі медичні виписки, довідки та чеки на ліки. Це стане у пригоді під час визначення суми компенсації за отримані поранення.
Збір доказів
Документування події включає кілька етапів:
- здійсніть фото- та відеозйомку події;
- зберіть свідчення очевидців або запишіть їхні контактні дані для передачі правоохоронним органам;
- отримайте від уповноважених органів офіційні документи, що підтверджують пошкодження майна (зокрема, акт обстеження пошкодженого майна від органів місцевого самоврядування або місцевої адміністрації, акт про пожежу від представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій), фізичні травми (зокрема, медичні довідки, виписки), загибель особи (лікарське свідоцтво про смерть, свідоцтво про смерть);
- зберігайте посилання на статті, повідомлення ЗМІ, офіційні публікації державних органів, правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування.
Звернення до правоохоронних органів
Заява про злочин
Зверніться до територіальних органів Національної поліції України або Служби безпеки України. У заяві детально опишіть обставини події, надайте зібрані докази та вкажіть можливих свідків.
Отримання витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань
Протягом 24 годин з моменту звернення до правоохоронних органів отримайте витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, де буде зафіксовано порушення ваших прав та наслідки, які настали в результаті порушення.
Повідомлення про пошкоджене або зруйноване майно
Повідомлення через Дію
Ви можете повідомити про пошкоджене або знищене майно через Єдиний державний вебпортал електронних послуг Дія, додавши фотографії, зроблені на місці події.
Заява про виплату допомоги
Після цього ви маєте право подати заяву про виплату допомоги на відновлення житла, використовуючи вебпортал Дія.
Варто зазначити, що на будь-якому етапі постраждала особа може звернутись до Громадської організації “Харківська правозахисна група” для отримання безплатної правової допомоги — включно із супроводом на національному рівні для проведення усіх необхідних слідчих дій та на міжнародному рівні для отримання особою компенсації за порушення її прав. А також тут ви можете розраховувати на психологічну та, в деяких випадках, гуманітарну допомогу.
Якщо ви потребуєте такої підтримки, ви можете звернутися до наших приймалень за такими номерами:
- у Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015;
- у Києві: +380 50 555 27 95.
Матеріал створено у межах роботи приймальні УГСПЛ.