Людина, що не прогнулася під систему. Дайджест російських протестів
39-річний піаніст Павло Кушнір опублікував у своєму YouTube-каналі чотири ролики з критикою влади і засудженням війни: “Фашизм — смерть нашій батьківщині. Путін — фашист... Ні війні в Україні! Геть фашистський путінський режим!” У травні 2024 року Кушніра затримали співробітники ФСБ. Проти нього порушили кримінальну справу за статтею про “публічні заклики до здійснення терористичної діяльності” і відправили до СІЗО. Там Павло оголосив голодування, вимагаючи припинити війну в Україні та фашистський режим у Росії, а також звільнити політв’язнів. 27 липня після п’яти діб сухого голодування він помер. Про смерть Павла Кушніра стало відомо тільки 2 серпня.
“Він завжди був неординарною людиною, яка дуже гостро відчувала несправедливість. На фортепіано умів так виконувати деякі твори, як складно виконують навіть видатні піаністи. Коли нам було років по п’ятнадцять, ми посперечалися, що він не прогнеться під систему. І він не прогнувся. Отже, він виграв”, — цитує Радіо Свобода його подругу піаністку Ольгу Шкригунову.
Переслідування
Журналістка татаро-башкирської служби “Радіо Свобода” Алсу Курмашева — одна з редакторок книги “Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну”. Навесні 2023 року її затримали, спочатку завели кримінальну справу про неповідомлення про друге громадянство, пізніше — про “фейки про армію”. 22 липня Алсу Курмашеву засудили за цією статтею до шести з половиною років колонії. Журналістку звільнили 1 серпня під час обміну між РФ і Білоруссю з одного боку та США — з іншого.
*
Кубанського пенсіонера Василя Романюту засудили за антивоєнні пости. У жовтні 2022 року він вийшов посеред Геленджика з плакатом: “Фюрер Вовка Путлер злочинець. На нього чекає Гаага”, за це він отримав штраф. На початку квітня 2024 року ФСБ затримала Василя. 17 липня Геленджицький суд визнав Василя Романюту винним у “повторній дискредитації армії”. 74-річного пенсіонера засудили до трьох років колонії умовно і заборонили розміщувати пости в соцмережах.
*
Пенсіонер з Ахтубінська Віктор Кабаков написав у соцмережах коментар про те, що російські солдати їдуть на війну вбивати через низькі зарплати вдома, а у військах процвітає корупція. Його визнали винним у “дискредитації армії” та призначили штраф.
*
За графіті “Ні війні!”, “Путін — убивця” і “Путін=Гітлер” на Микиту Родичева з Вологодської області склали протокол про “дискредитацію армії”. У розмові з ОВД-Инфо Родичев зазначив, що поліцейські “разів 20 чи більше” запитували, чи курує його хтось, а також погрожували СІЗО зі щурами.
*
Доцентка Санкт-Петербурзького державного університету Юліана Камінська ходила на засідання у справі про “фейки” проти художниці Саші Скочиленко і виступала на підтримку філологині Світлани Друговейко-Должанської, яку звільнили з СПбДУ. Через це університет не продовжив із Камінською контракт.
*
Уродженець Маріуполя Бахтіор Юрченко, перебуваючи у дворі багатоквартирного житлового будинку в Псковській області, “вигукнув гасло українських націоналістів, що є офіційним привітанням заборонених організацій”. Суд заарештував його на п’ять діб за статтею про “демонстрацію забороненої символіки”.
*
Визнаного “іноагентом” блогера Вадима Харченка з Краснодарського краю відправили до СІЗО. Проти нього порушили кримінальні справи за статтями про “публічні заклики до екстремізму”, “повторну дискредитацію російських збройних сил”, наклеп і “образу почуттів віруючих”.
*
Депутат омської міськради Дмитро Петренко розмістив в особистому Telegram-каналі кілька фотографій і відео про бомбардування Маріуполя і постраждалих у місті дітей. 30 липня Куйбишевський районний суд Омська засудив Дмитра до 7 років колонії за статтею про “розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про ЗС РФ із використанням службового становища з мотиву політичної ворожнечі” і призначив чотирирічну заборону на адміністрування інтернет-сайтів. Вирок винесено заочно. Після порушення кримінальної справи Петренко покинув Росію.
*
Літній історик-етнограф Сергій Рябчиков розмістив у “ВКонтакте” пост: “Я вимагав і вимагаю негайно припинити “спецоперацію” Росії на території України”. Силовики затримали Рябчикова і понад добу протримали в поліції, не даючи спати. Суд оштрафував його за статтею про “дискредитацію армії”.
*
“Багато мертвих місцевих жителів і одна розруха. Загалом, тут винні російські окупанти і сам уряд Росії в цілому. Творять нелюдські речі”. За ці слова Олексія Вольського з Нижньогородської області заарештували у справі про “військові фейки” і на підставі психіатричної експертизи скерували до стаціонару на примусове лікування. Нижньогородський обласний суд затвердив цей захід покарання 31 липня.
*
45-річний українець (ім’я невідоме), який мешкає у Смоленській області, виступав проти війни в Україні, закликав російських військових скласти зброю і вступити до збройних формувань, визнаних у РФ терористичними, а також “поширював фейки про ЗС РФ”. Чоловіка затримано.
*
28-річний житель Петербурга наніс на стіни переходу біля площі Перемоги пацифістські графіті та антипутінські написи. Співробітники центру “Е” (підрозділ ФСБ з боротьби з екстремізмом) затримали чоловіка, під час обшуку у квартирі знайшли шість балончиків із фарбою. Порушено кримінальну справу за статтею про вандалізм. Згодом його відпустили під підписку про невиїзд.
*
18-річна Дар’я Козирєва після відрахування з СПБГУ за пост у соцмережах із критикою законів про “дискредитацію” і “фейки” про російську армію дала інтерв’ю YouTube-каналу “Реалії”, в якому заявила про рішення говорити правду про владу, диктатуру і війну в Україні: “Йде ця кривава бійня, абсолютно безглузда для народу”. Зараз Дар’я Козирєва перебуває в СІЗО за звинуваченням у “дискредитації армії” за акцію біля пам’ятника Тарасу Шевченку, де вона цитувала його вірш “Заповіт”. На Козирєву порушено другу кримінальну справу за статтею про “дискредитацію армії”, їй загрожує до 5 років позбавлення волі.
Онлайн-протести
53-річна медсестра Олена Ніколаєнкова з Калінінграда написала в чаті Telegram коментар: “РДК — красунчики”. У ніч на 2 серпня в будинку Олени відбувся обшук, її затримали і завели кримінальну справу за статтею про “виправдання тероризму”. Суд залишив Олену в СІЗО до 1 жовтня.
*
За антивоєнні висловлювання у “ВКонтакте” на Галину Ісподіну з Карелії написали донос і склали протокол за статтею про “дискредитацію” армії. У коментарях Галина, як написано в доносі, “почала образливо висловлюватися про Героя Росії учасника ‘СВО’ Івана Жаркіна, стверджуючи, що він не герой, а злочинець”, а також “ображати Героя Росії знаменитого ‘Моторолу’, стверджуючи, що через таких, як він, розпочалася війна ‘на’ Україні та саме такі, як він, відповідальні за руйнування міста Слов’янськ”. У 2022 році Ісподіній уже закидали цю статтю, її оштрафували. Тоді приводом стали два її коментарі в соцмережах. Зокрема, вона написала, що не бачить черг біля військкоматів, щоб “бігти на м’ясо в сусідню країну”.
*
Алтайський журналіст Сергій Михайлов опублікував дев’ять постів у телеграм-каналі видання “Листок” і матеріал на сайті про вбивства мирних жителів Бучі. За це на нього завели кримінальну справу про поширення “фейків” про російську армію і просять 9 років колонії.
*
Колишня координаторка челябінського “Голосу” Наталя Гусєва зробила репост антивоєнного відео з коментарем про те, що Путін повинен вивести війська з України і перестати вбивати народи України та Росії. Проти неї було порушено кримінальну справу за статтею про “дискредитацію армії”, про завершення якої силовики заявили 28 липня.
Диверсії та саботажі
Партизани Легіону “Свобода Росії” повідомили про диверсію в Кримську (Краснодарський край) — підпал двох релейних шаф сигналізації, централізації та блокування поруч із виробничо-диспетчерською станцією управління магістральних нафтопроводів.
Також у липні партизани з Легіону “Свобода Росії” підпалили релейну шафу в Смоленській області, там вся електроніка вигоріла, а також повністю знищили газове обладнання російської залізниці у Волгограді.
*
Партизани знищили вежу стільникового зв’язку і релейну шафу на Куйбишевській залізниці. Відео опубліковано 20 липня. Точні час і місце встановити не вдалося. “Це ще один крок у нашій спільній боротьбі за вільну Росію, за Росію, де поважають права і свободи кожної людини”, — пише телеграм-канал. “Нас не залякають ні репресії, ні тиск влади. Ми стоїмо за правду і справедливість і будемо продовжувати боротися за краще майбутнє для нашої країни”, — кажуть партизани. Раніше революційний рух “Право Сили” повідомив, що їхні партизани успішно атакували кілька веж стільникового зв’язку на РЖД, вони згоріли.
*
Партизани руху “АТЕШ” підпалили релейну шафу на магістралі, що з’єднує Ростов-на-Дону з окупованим Маріуполем біля населеного пункту Шахти.
*
30-річний Олександр Терехов, який служив на Балтійській військово-морській базі, після початку війни в Україні зв’язався з легіоном “Свобода Росії”, збирав і передавав інформацію про кораблі Балтійського флоту РФ. У квітні 2024 року він підпалив корабель “Серпухов” і виніс із нього секретні документи, які пізніше передав українській стороні. Наприкінці липня український проєкт із добровільної здачі в полон російських і білоруських військових “Хочу жити” опублікував інтерв’ю з Олександром, де він розповів, що вже перебуває в Україні та вступив у легіон “Свобода Росії”.
*
Володимир Миронов, аспірант Алфьоровського університету, розбив вікна і наніс антивоєнні графіті на фасад військкомату в Санкт-Петербурзі в лютому 2023 року. Його засудили до чотирьох років колонії.
*
Уночі 3 жовтня 2022 року кранівник Андрій Петраускас кинув дві пляшки із запальною сумішшю у вікно будівлі військкомату, сталося незначне загоряння. Петраускаса знайшли та затримали. Він зізнався, що так протестував проти війни та мобілізації. Суд Красноярська засудив його до 10 років суворого режиму.
*
У липні 2024 року вісім підлітків спробували підпалити локомотиви і релейні шафи в залізничному цеху в Красноуральську і на залізничній станції в Первоуральську. ФСБ затримала підлітків до вчинення диверсій, вилучивши в них горючу рідину та металеві ломи. За версією слідства, вони отримали інструкції через Telegram з території України. Підліткам висунуто обвинувачення в “приготуванні до вчинення терористичного акту групою осіб за попередньою змовою”. Максимальний термін — до 20 років позбавлення волі.
*
36-річного жителя Черняхівська затримано за підозрою в підготовці нападу на будівлю адміністрації, нібито за завданням “Російського добровольчого корпусу”. У підозрюваного знайшли саморобну вибухівку, 210 патронів і компоненти для виготовлення вибухівки. Порушено кримінальну справу про “замах на теракт” і про незаконне зберігання вибухівки. Затриманому загрожує до 20 років позбавлення волі.
*
Житель Чити (Забайкальський край) Артем Санжараєв вступив до легіону “Свобода Росії” і розклеїв у Красноярську листівки із закликом вступати до легіону. Під час спроби підпалу двох релейних шаф Санжараєв був затриманий силовиками. Суд визнав його винним у “конфіденційній співпраці з іноземною організацією”, “публічних закликах до тероризму” і “замаху на диверсію” і засудив до 14 років позбавлення волі і штрафу.
*
42-річний працівник польової кухні Дмитро Селезньов підмішав інсектицид у питну воду для військових. Слідство стверджує, Селезньов нібито був завербований українцями, у листуваннях з ними критикував війну і політику Росії. Відео, на якому Дмитро додає у воду токсичну речовину, він відправив українцям у Telegram. У результаті ніхто не постраждав, воду не використовували для приготування їжі та пиття. Другий Східний окружний військовий суд виніс вирок у закритому режимі. Дмитро Селезньов отримав 20 років ув’язнення, 4 роки він проведе у в’язниці, решту 16 — у колонії суворого режиму.
*
Артема Лозового, 38-річного автомеханіка, затримано за обвинуваченням у підготовці теракту і зберіганні вибухівки. Слідство вважає, що він планував підірвати військкомат у Воронежі. 2 серпня справу Артема передали на розгляд до 2-го Західного окружного військового суду, йому загрожує довічне ув’язнення.
6 років в’язниці за виставу
Режисерку Женю Беркович і сценаристку Світлану Петрійчук засудили до шести років колонії за виставу “Фініст Ясний Сокіл”. Суд виніс вирок, що суперечить здоровому глузду: вистава нібито виправдовує тероризм. 11 липня ведуча ютуб-каналу “Дождь” Юлія Таратута розповіла, що, за інформацією телеканалу, приводом для порушення справи проти Беркович і Петрійчук стала скарга Микити Михалкова. У ній прокремлівський режисер доніс голові Слідчого комітету РФ Бастрикіну на антивоєнні вірші Беркович, подані ним як антипутінські (антивоєнні):
Летять по небу мобіки
В далекії місця.
Внизу розкриті гробики,
А зверху пустота.
Могли повстати з ватників,
Могли не їсть, не пить,
Могли вбити соратників
І Самого убить.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.