‘Культ війни — невіддільна частина антилюдських режимів’. Дайджест російських протестів
“У них вселяється диявол і перемагає їх. Вони вже не люди, а демони, що мають тільки тілесну оболонку людську… Сама підірвана Каховська гідростанція забрала безліч життів і зробила затопленням безплідною майже всю Херсонську область. Творці цього вищого зла духом повністю уподібнюються сатані... Після повалення їхнього більшовицького режиму в Росії з’явиться ще четвертий обранець диявола — Авадон”, — так описує владу в Росії та війну проти України священник Віктор Пивоваров, архієпископ Слов’янський та Південно-Російський Російської православної церкви (РосПЦ), що не підпорядковується РПЦ.
За повторну дискредитацію російської армії йому призначили штраф у розмірі 150 тисяч рублів. У березні 2023 року за свої висловлювання архієпископ уже проходив судову процедуру, обшуки його храму і штраф, але це його не зупинило.
У вересні минулого року його помічник, ієромонах Іона, опублікував проповідь, що стала приводом для порушення адміністративної справи про “дискредитацію російської армії”. “Культ війни — це невіддільна частина всіх тоталітарних антилюдських режимів… Безумство та поклоніння богу війни не є лише тимчасовим божевіллям, але початок майбутнього ще більшого психозу та військового безумства, який прийде вже під час третьої світової війни, вже не лише з Україною… Культ війни й перемоги буде одним з основних в ідеології майбутнього антихриста”, — мовиться в ній. Згодом російські силовики прийшли до храму з обшуком і побили отця Іону.
Пікети та мітинги
13 квітня на одиночний пікет із плакатом “Ні війні! Врятуємо життя росіян” вийшов новосибірський активіст Ілля Ципко. Його затримала поліція, на нього склали протокол за статтею про “дискредитацію російської армії”. На заперечення адвоката і вимоги психолого-лінгвістичної експертизи співробітники поліції заявили, що “і так все зрозуміло”.
Диверсії та саботажі
Уночі 9 квітня в Саратові хтось розбив вікно в “Музеї історії СВО” і кинув туди коктейль Молотова. Наступного дня за підозрою в цьому було затримано 35-річну лаборантку Кольського медичного коледжу Анастасію Сущевську, проти неї порушили справу за статтею теракт.
*
11 квітня в Смоленській області антивоєнний активіст — учасник російського антивоєнного партизанського руху “Альгіз” спалив релейну шафу.
Переслідування
5 квітня в СІЗО помер волонтер Олександр Демиденко. Він рік допомагав українцям повернутися додому, довозячи їх із Бєлгорода до українських КПП, залишав біженців ночувати у своєму будинку. Олександр був заарештований у жовтні 2023 року, коли супроводжував до КПП українку. Останні пів року на ув’язненого чинили психологічний тиск, зокрема, не дозволяючи йому побачення з рідними.
36-річного В’ячеслава Кузнєцова засудили до 9 років позбавлення волі за спробу вступити в Легіон “Свобода Росії”. З 10 травня до 5 червня 2023 року він двічі з цією метою намагався перетнути російсько-український кордон.
*
Поета й автора телеграм-каналу “Дореволюційний Совѣтчикъ” В’ячеслава Малахова заарештували за звинуваченням у повторній “дискредитації армії”, йому загрожує до 5 років ув’язнення. Раніше його вже штрафували за його антивоєнний пост у соціальній мережі ВКонтакте.
*
Проти феміністки Заліни Маршенкулової порушили кримінальну справу за статтею про “виправдання тероризму” через пости в телеграм-каналі про вбивство російського блогера-пропагандиста Владлена Татарського: “Лицемірно співчувати смерті людожера, агресора, колишнього грабіжника, який підтримав вбивства в Україні, яка нічого не зробила нікому”.
*
Кримінальну справу за “заклики до тероризму” було порушено проти активістки антивоєнного проєкту “Freedom Birds for Ukraine” Дар’ї Богданової. Приводом став донос на неї в лютому 2024 року за її висловлювання в інтерв’ю. Богданова сказала, що росіянин може виступати проти війни, підтримувати українську армію і допомагати фінансово. У своєму виступі, крім іншого, Дар’я сказала, що “обожнює Москву і прожила там найкращі роки, але якщо без атаки по столиці РФ неможливо буде знищити режим РФ, то вона віддасть перевагу тому, щоб довбанули по Луб’янці та центрах ухвалення рішень”, а також, що “для нормалізації процесів у голові москвичам не заважає почути сирену повітряної тривоги”. Дар’я Богданова зараз мешкає не у РФ.
Жителя Іркутська Олександра Скворцова засудили до чотирьох років колонії за статтями про наругу над державним прапором РФ, “реабілітацію нацизму”, “виправдання тероризму”. Раніше він залишав антивоєнні коментарі в телеграм-каналах, а також зірвав зі стіни спортивної школи олімпійського резерву і зім’яв російський прапор.
*
Жителя Магнітогорська Газіза Давлетбаєва засудили до 2 років колонії за статтею про “виправдання тероризму” через його коментарі під постами в соціальній мережі ВКонтакте, один із яких стосувався спроби підпалу військово-облікового столу в Бакалі.
*
Жителя Чукотки Дмитра Аріткулова засудили до 5,5 років колонії за антивоєнні пости.
*
Московським студентам Юрію Міхєєву та близнюкам Матвію й Тимофію Мельниковим продовжили утримання в СІЗО до 11 липня. Молодих людей звинувачують у спробі диверсійного підпалу військової техніки на території військової частини у Московській області.
*
Прокуратура вимагає для колишнього співробітника експертного центру при Міністерстві юстиції РФ Дениса Мамедова вісім з половиною років колонії за його розсилку колегам у 2022 році антивоєнних листів, а також за його антивоєнні пости. Денис Мамедов діяв спільно зі своєю дружиною Марією. Наразі вони перебувають за кордоном і продовжують вести активну антивоєнну діяльність.
*
38-річного програміста з Мордовії затримали на кордоні з Казахстаном за звинуваченням у “виправданні тероризму”. Приводом для арешту стали його повідомлення в інтернет-чатах, у яких він закликав до підпалу російських військових об’єктів і до матеріальної допомоги ЗСУ.
*
Московську медсестру Ольгу Меньших затримали та відправили в ізолятор тимчасового тримання до суду. Її звинувачують за “фейки про армію” за пости в соціальній мережі “ВКонтакте” про Бучу та обстріл Вінниці.
*
19-річного студента Владислава Куликова з Липецька засудили до 9 років позбавлення волі за “державну зраду”. Його звинуватили у спробі підпалу злітно-посадкової смуги та спробі вступу до легіону “Свобода Росії”. В листі з СІЗО Владислав написав, що через тортури змушений був себе обмовити.
Відмова воювати
Сибірського військовослужбовця Михайла Дьоміна засудили до 2 років і двох місяців колонії-поселення за усну і письмову відмови від участі в бойових діях.
*
Анатолія Щетиніна, який відмовився від служби й утік до Вірменії, викрали російські військові в місті Ґюмрі. Зараз його утримують на території 102-ї російської військової бази у Вірменії з метою насильницького повернення в Росію.
*
9 квітня в Росії вперше військовослужбовця було звинувачено за статтею про добровільну здачу в полон — ця інформація з’явилася на сайті суду в Хабаровську. Йому загрожує термін до 10 років позбавлення волі.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.