Від постів у соцмережах до диверсій: способи боротьби з терористичним режимом. Дайджест російських протестів
Диверсії
2-й Західний окружний військовий суд у РФ засудив 46-річного уродженця Харківської області Сергія Кармазіна до 25 років позбавлення волі та штрафу 700 тисяч рублів (приблизно 300 тисяч гривень). Як повідомляє правозахисний проєкт “Зона солідарності”, вирок був ухвалений наприкінці березня, але відомо про нього стало лише зараз.
Чоловіка затримали в лютому 2023 року. ФСБ звинуватила його в підпалі залізничного обладнання на перегоні між станціями Кутузівська та Весняна в Московській області. На відео, яке з’явилося згодом, Кармазін із закритим обличчям розповідає, буцімто його завербували українські та польські спецслужби. Спочатку йому закидали лише диверсію, потім додали також звинувачення у шпигунстві, навчанні диверсійній та терористичній діяльності, приготуванні до виготовлення вибухових речовин, участі в диверсійній і терористичній організаціях, приготуванні до теракту. 6 років він проведе у в’язниці, а решту — 19 років — у колонії суворого режиму. Кармазін оскаржує вирок. Як повідомляє Радіо Свобода, в СБУ заперечили інформацію про співпрацю з Кармазіним. Натомість наголосили, що він є у списку військовополонених та осіб, незаконно позбавлених волі внаслідок вторгнення Росії в Україну.
*
Сергія Єремєєва з Білорусі, обвинуваченого в підриві потягів у Бурятії, залишили в СІЗО ще на три місяці. Його звинувачують за статтею про теракт. За версією силовиків, 29 листопада минулого року Єремеєв підірвав два потяги в Північномуйському тунелі. За непідтвердженими даними, цим шляхом перевозять снаряди для російської армії з КНДР.
*
За звинуваченням у підпалі гелікоптера на аеродромі Остаф’єво Дорогомиловський районний суд Москви заарештував 30 квітня п’ятьох обвинувачених за статтею про теракт: Станіслава Хамідуліна, Данила Ямскова, Микиту Булгакова, Романа Яковця та Анастасію Мочаліну. Молодим людям від 19 до 22 років, їм загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі.
*
Антивоєнний активіст Ангел Ніколаєв отримав 15 років позбавлення волі. Його звинуватили в підпалі військкомату, нанесенні перехрещених “Z” на автомобілі з провоєнною символікою і на російські прапори біля могил учасників вторгнення в Україну, у знищенні банера із зображенням армійського шеврона і літерою “Z”.
Переслідування
15-річного школяра, який фотографував автобусні зупинки, площу та урядову будівлю нібито за завданням Легіону “Свобода Росії”, затримали у Брянську. Його звинувачують в “участі у діяльності організації, яка у РФ визнана терористичною”. Статтею передбачено позбавлення волі на строк від 10 до 20 років.
*
15 квітня до відділу поліції в місті Карачев вийшов 18-річний Кирило Чибісов із плакатом “Ні війні! Ні Путіну”. Під час затримання силовики застосували до юнака силу і відібрали плакат.
*
Через волосся, пофарбоване в блакитний, жовтий і зелений кольори, на москвича Станіслава Нетьосова склали протокол про “дискредитацію армії”. 28 квітня він прийшов до поліції, щоб написати заяву про побиття і крадіжку. Поліцейські ж визнали, що колір волосся Нетьосова символізує Україну, а отже, чоловік “дискредитує” армію РФ, склали протокол. Крім того, вони зняли в Нетьосова відбитки пальців і, заявивши, що змусять його “цілувати рідну землю в окопах”, вручили повістку до військкомату.
*
Засновник новосибірського Новоколеджу Сергій Чернишов випустив відео із заявою: “Я вважав і вважаю, що на моїх колегах лежить величезна провина за нормалізацію війни в нашій державі. Усі ці ‘Розмови про важливе’, листи на фронт, повістки... За пропаганду і визнання героями колишніх вбивць і ґвалтівників. Нічого цього в Новоколеджі ніколи не було”. У квітні 2023 року прокуратура почала перевірку в коледжі через скаргу місцевого жителя, який повідомив, що учням “пропагують поразку Росії у СВО”. У травні на організацію склали три адміністративні протоколи, а в липні оштрафували через відмову проводити “Розмови про важливе”. Новоколедж буде змушений припинити свою роботу з липня.
*
Через розмову в супермаркеті Тетяну Сурову з Псковської області оштрафували за статтею про “дискредитацію армії”. Протокол на неї склали за доносами покупця і співробітника магазину. Сурова, повідомили вони, кричала на весь магазин. Сама Сурова пояснила, що почула в черзі, як покупниці розмовляли про російське вторгнення в Україну — мовляв, “Сполучені Штати Америки лізуть у СВО, влаштовують конфлікти по всьому світу”. Тетяна втрутилася в діалог і висловила свою думку.
*
За ролик із фразою “Пацифісткою я була, пацифісткою і буду” жительку Краснодарського краю Марину Меліхову, яка перебуває в СІЗО з 23 червня минулого року за статтею про “дискредитацію армії”, оштрафували на 30 тисяч рублів. Протокол на Меліхову склали 3 квітня за статтею про “повторну дискредитацію”.
*
Протоколи про “дискредитацію російської армії” та демонстрацію забороненої символіки склали на музиканта гурту “Автоспорт” Андрія Ванюкова. Приводом стало гасло “Слава Україні — Героям Слава”. Раніше провладні активісти звернули увагу на його відео на підтримку ЗСУ та налаштованих проти війни росіян і звернулися до правоохоронних органів із вимогою перевірити Ванюкова щодо фінансування ЗСУ, виправдання тероризму та закликів до сепаратизму. У своєму відео музикант говорив, що Росія в майбутньому має стати “здоровою федерацією”, але його обвинувачі почули в цьому заклик “усім республікам вийти з держави”.
*
Запобіжний захід посилили фігурантці “антивоєнної справи” з Москви лікарці Надії Буяновій: її відправили до СІЗО. Про справу проти Буянової стало відомо на початку лютого, коли до неї прийшли з обшуком. За версією слідства, Надія “насміхалася” із загиблого на війні російського військового в розмові з його дружиною і сином.
На прийом до Надії Буянової прийшла вдова російського військового з семирічним сином. Після цього жінка звернулася до поліції з твердженням, нібито в розмові лікарка назвала загиблого “законною військовою ціллю”. Буянову звільнили, хоча вона і наголошувала, що таких слів не казала.
*
24 квітня Людмила Балаба, мешканка Кінгісеппа, посеред натовпу на вулиці вигукнула гасло “Слава Україні — героям слава!”. Її заарештували на 10 діб і визнали винною за статтею про “демонстрацію символіки екстремістської організації”.
Онлайн-протести
Марину Авер’янову з Каменська-Уральського оштрафували за статтею про “дискредитацію армії”. Приводом для штрафу став коментар у ВКонтакте: “Справедливо було б не ходити на війну... тоді б не загинув... а тепер ділете криваві гроші, земля скловатою мужику (окупанту) і приємно посидіти на пляшці від Путіна-Хуйла родичам”.
*
Інструктор з альпінізму та гірських лиж із Карачаєво-Черкесії Таулан Кіпкеєв став фігурантом справи про “фейки”. Йому закинули відео в інстаграмі, де він називає людей, які сидять у Кремлі, “убивцями” і пророкує, що Путін і всі його соратники понесуть покарання.
*
Студента факультету фундаментальної медицини МДУ громадянина України Сергія Гулька тричі за останній місяць відправляли під арешт. Спочатку — на 10 діб після затримання біля власного будинку, потім — на 12 через гасло “Слава Україні!” у “ВКонтакте”. 26 квітня юнаку призначили новий арешт на 12 діб, цього разу через сторіз в інстаграмі: суддя стверджує, що студент закликав бомбити Москву. Гулько також отримав припис покинути Росію протягом трьох діб під загрозою кримінальної відповідальності, однак він, за словами адвоката Микити Співака, не може виконати цю вимогу, оскільки перебуває у спецприймальнику. Студент припускає, що на нього доніс хтось зі знайомих. У суді він пояснив, що робив публікації у важкому стані: “Бомбили моє місто, бомбили мою країну, і внаслідок цього вмирали близькі мені люди”.
*
Хабаровського журналіста Сергія Мінгазова затримали у справі про “фейки” за репост публікації про Бучу у власному телеграм-каналі.
*
Стали відомі подробиці кримінальної справи про “фейки”, за якою у квітні було ухвалено вирок Роману Назаруку. Роману інкримінували 16 публікацій у ВКонтакте — про війну в Україні, ракетні удари і загибель мирних жителів. Так, в одному з постів ідеться: “Російські війська розбомбили Драмтеатр у Маріуполі, вбивши сотні людей, і тепер сором’язливо загородили ширмою”. Крім того, Назарука звинувачують за відеозапис, де він розповідає, що працював у прикордонній службі ФСБ, а зараз засуджує війну в Україні та Путіна. Відповідний запис опубліковано на YouTube-каналі його дружини. “Я, Назарук Роман Ігорьович, громадянин РФ та іншого громадянства не маю. Закінчив Казанський Юридичний інститут МВС РФ, проходив строкову службу, а також служив за контрактом у прикордонних органах ФСБ РФ. Путін напав на Україну 2014 року, і він це підтвердив, в одному зі своїх інтерв’ю назвавши це блокуванням збройних сил України, розквартированих у Криму. З його вини загинули тисячі людей у Донецькій і Луганській областях, і ось, здавалося б, коли конфлікт був практично заморожений і були угоди, він почав повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Це лише підтверджує той факт, що з ним не можна домовитися. Тепер же гинуть сотні тисяч людей у путінській війні”, — говорить він на відео. У двох епізодах засудженому також поставили за провину репости публікацій його дружини Анастасії Назарук, у яких вона висловлюється проти війни в Україні. Подружжя покинуло РФ. Їх заочно засудили до семи років колонії.
*
Руслана Болгова з Воронезької області, який розмістив у соцмережах антивоєнні тексти із закликом заважати проведенню спеціальної військової операції, визнали винним у справі про “повторну дискредитацію армії” і засудили до штрафу в 110 тисяч рублів.
*
Активісти Ігор і Світлана Оржевські опублікували на своєму сайті orzhevskii.com фотографії з антивоєнними плакатами “Путін =смерть. 17.03.2024 Не обирай фашизм! Ні путлеру”, “Путін — терорист із ядерною зброєю, небезпечніший за Бен Ладена! Росіяни, протестуйте проти диктатора Путіна, поки він не знищив Росію, Україну, весь світ!” За це на Оржевських склали протоколи про “демонстрацію нацистської символіки” та “дискредитацію армії РФ”.
*
У Нижньому Новгороді судять главу ліквідованого Сахаровського центру Сергія Лукашевського, який виїхав із РФ, за розміщення у фейсбуці 5 антивоєнних публікацій. Зокрема, йому інкримінують пост про вбивства жителів Бучі, знищення українських міст і сіл, загибель жінок, дітей і людей похилого віку, насильство і мародерство, а також привітання “Меморіалу” з Нобелівською премією миру. Крім того, йому закидають участь у трансляції “Війна як моральна катастрофа”, де він говорив про злочини російських військових в Україні. Справу порушено на підставі доносу.
*
Блогер із Шуї Сергій Веселов розмістив відео під назвою “Не плутати німців із гітлерівцями, а росіян із путінцями”. Зараз його судять у справі про “дискредитацію армії”, йому загрожує рік позбавлення волі. Блогера затримали і помістили до СІЗО, де його побили та облили окропом, спричинивши опік другого ступеня п’яти відсотків тіла.
*
Мешканець Приморсько-Ахтарська Геннадій Владіміров опублікував у ВКонтакті коментарі про напад на мирних жителів українського села й зображення з жінкою, дитиною, буквами “Z” і сміттєвим мішком, перев’язаним георгіївською стрічкою, з калюжею крові під ним. Його звинувачують за статтями про повторну “дискредитацію армії”, заклики до тероризму, екстремізму та антидержавної діяльності в інтернеті.
Інше
На рекламному екрані будівлі автосалону “Планета Авто Колекція” в Челябінську з’явився прапор України (щоправда, перевернутий) і напис: “Слава Україні, героям слава”. Співробітники автосалону заявили про хакерську атаку. За словами заступника гендиректора, комп’ютери в салоні “сьогодні теж лабуду в подібному дусі друкують”. Інцидент розслідують ФСБ та IT-фахівці, екран відключили.
*
У Волгограді затримали дівчину й хлопця, які 1 травня на Верхньозаріченському цвинтарі розкидали вінки на могилах учасників війни в Україні і зривали з могил прапори Росії. Поліція проводить перевірку, голова СК Бастрикін закликав порушити кримінальну справу.