MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Цілеспрямований акт викорінення української віри з Криму’

17.08.2024   
Марина Гарєєва
Так у Міністерстві культури України назвали демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в тимчасово окупованій Євпаторії. Україна звернулася до ЮНЕСКО та назвала подібні дії РФ проявом геноциду.

21 липня 2024 року, тимчасово окупована Євпаторія. Фото демонтажу Хрестовоздвиженського храму ПЦУ, яке оприлюднили журналісти “Суспільне Крим”.

21 липня 2024 року, тимчасово окупована Євпаторія. Фото демонтажу Хрестовоздвиженського храму ПЦУ, яке оприлюднили журналісти “Суспільне Крим”.

Один з проявів геноциду 

Міністерство культури та інформаційної політики України звернулося з нотою до ЮНЕСКО через демонтаж Хрестовоздвиженського храму Православної церкви України, останнього українського храму в тимчасово окупованому Криму.

Про це журналістам “Суспільне Крим” сповістив тимчасовий виконувач обов’язків глави Міністерства культури Ростислав Карандєєв.

Пан Ростислав розповів, що після дистанційного моніторингу цей акт зафіксували “як один з проявів геноциду, зокрема релігійного геноциду з боку Росії”. Карандєєв також зауважив, що демонтаж Хрестовоздвиженського храму вписали як ще один доказ до майбутнього позиву до РФ щодо відшкодування збитків.

Посадовець назвав демонтаж храму “антилюдським” і “цілеспрямованим актом викорінення української віри та української ідеї з Криму”.  

Як наголосив Карандєєв, Росія послідовно реалізовує свою мету — знищує все українське, як раніше робив СРСР.

‘Це було за Сталіна, це відбувається за Путіна’ — розмова з Євгеном Захаровим про геноцид українського народу

Росія продовжує ту практику, коли все, що не відповідає канонам та ідеології імперії, має бути перетворено, наголошував Карандєєв. Або ж діти мають стати яничарами, або ж дорослі мають зректися власних переконань, власної мови. Якщо ж цього не вдається досягти, Росія знищує не лише людей, а й “матеріальні свідчення того устрою, тої віри та тих культурних цінностей, які формували український народ за період його незалежного, самоврядного панування в Україні”, переконаний Карандєєв.

Посадовець також розповів, що правоохоронці та експерти фіксують кількість культурних об’єктів, яким росіяни завдали шкоди, одночасно за кількома національними протоколами. Зокрема оцінюють не лише матеріальні, а й культурні збитки. 

За даними Міністерства, станом на 25 липня 2024 року збитків зазнали 2024 об’єкти культурної інфраструктури (і це без урахування пам’яток культурної спадщини). З них 334 (16,5%) були знищені. Щодо пам’яток культурної спадщини: як наголошували у Міністерстві культури, за липень цього року їх побільшало на 11 одиниць. Станом на кінець липня через російську агресію вже постраждали щонайменше 1096 пам’яток культурної спадщини, з них: 121 пам’ятка національного значення, 892 — місцевого, 83 — щойно виявлені. Загалом пошкоджень зазнали пам’ятки культури у 18 областях України та у місті Києві.

Демонтаж храму 

З 21 липня цього року російські загарбники почали демонтаж розташованого в Євпаторії храму, останньої української церкви на півострові. Тоді представники РФ зняли купол і розібрали верхню частину храму.

Про знищення храму повідомив митрополит Сімферопольський і Кримський Православної церкви України Климент, який передав відповідне відеозвернення журналісту Андрію Цаплієнку.

“Митрополит Сімферопольський і Кримський Климент, в миру Кущ, відчайдушно звертається на нашому телеграм-каналі до Верховної ради України та до міжнародної спільноти з вимогою негайної реакції на спробу знищення присутності українського етносу на півострові, а також просить президента винести це питання на РНБО”, — писав Андрій Цаплієнко.

Правовий вимір

22 липня прокуратура АР Крим та міста Севастополя розпочала кримінальне провадження за фактом знищення храму за частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

“Такі дії грубо порушують вимоги статті 147 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, яка забороняє руйнування власності, не виправдане воєнною необхідністю, а також статті 56 Гаазького положення про закони і звичаї війни 1907 року, що прямо передбачає захист релігійних установ від захоплення, знищення або навмисного пошкодження”, — повідомляла пресслужба прокуратури в офіційному телеграм-каналі.

Своєю чергою колишній заступник Генерального прокурора України Гюндуз Мамедов наголошував, що, згідно з Женевською конвенцією, громадяни окупованих територій мають право на повагу до своїх релігійних переконань, а держава-окупант має дозволяти релігійним служителям надавати духовну підтримку їхнім одновірцям.

Як зазначали в Православній церкві України, РФ продовжує геноцид українців і знищує все українське в тимчасово окупованому Криму. Уповноважений представник Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун закликав говорити про вчинені окупантами злочини, аби дати відсіч геноцидній війні РФ.

“Із самого початку окупації священники та віряни ПЦУ зазнавали від окупаційної влади та агресивної проросійської громадськості різноманітних утисків та порушень прав людини. Станом на початок 2014 року Кримська єпархія ПЦУ налічувала у своєму складі 45 парафій, якими опікувалися 14 священнослужителів. Нині Кримська єпархія буквально поставлена на грань виживання”, — писала пресслужба ПЦУ на офіційній фейсбук-сторінці 22 липня 2024 року. 

Війна російських загарбників проти українського храму

У серпні цього року місцевий мешканець розповідав журналістам, що російські загарбники вже зняли купол храму, “забрали оздоблення та день за днем знімають з фундаменту дерев’яні колоди, які були стінами церкви”.

Хрестовоздвиженський храм у Євпаторії зводили силами громади. Це був невеличкий дерев’яний храм або церква-каплиця (так храм називали самі парафіяни). Усі елементи храму були виконані вручну, храм зводили за типовим проєктом давнього західноукраїнського храму, без використання цвяхів і скоб. Хрестовоздвиженський храм у Євпаторії мав стати єдиним у Криму музеєм давньої української ікони, розповідала пресслужба Православної церкви України.

У 2014 році російські окупанти спалили купол храму, проте згодом його відновили. Також у 2014 році загарбники винесли з храму всі старовинні ікони...

У листопаді 2019-го окупаційний “Євпаторійський міський суд” постановив знести храм. Парафіяни відмовилися демонтувати церкву та продовжували справляти в ній богослужіння. За це підконтрольні Кремлю “суди” окупантів виносили адміністративні постанови та призначали адміністративні штрафи Кримській Єпархії ПЦУ.

Вже у постанові від 4 березня 2021 року загарбники погрожували, що якщо рішення нелегітимного суду не виконають, а храм не знесуть, наслідки будуть серйознішими. Як зазначали в постанові, може йтися про штраф, що сягатиме 200 000 рублів, або про позбавлення права займатися певною діяльністю упродовж п’яти років, або про обов’язкові роботи упродовж шести місяців чи примусові роботи строком до двох років, або про арешт строком до шести місяців чи позбавлення волі строком до двох років, повідомляла інформагенція “Голос Криму”. У липні 2024-го нелегітимна “адміністрація” Євпаторії звернулася з заявою до окупаційного міськсуду, аби той дав дозвіл на знесення храму.

“Ми бачимо обличчя авторитарного режиму в Криму, який знищує все, що пов’язано з українською ідентичністю. По суті це — міжнародний геноцид, що здійснюється в Європі”, — казав митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент журналістам “Голос Криму”.

Читайте також: Росія програла ‘кримську справу’ в ЄСПЛ: що це дасть Україні?

Загальний контекст

Раніше ми писали, як росіяни знищують Ханський палац у Бахчисараї, найвизначнішу пам’ятку архітектури корінного кримськотатарського народу. Більше про злочини, вчинені Росією проти культурної спадщини Криму, можна прочитати у статті. Ми також розповідали, як з окупованого Криму загарбники хочуть вивезти музейні цінності, та писали про розграбовані окупантами українські музеї. Харківська правозахисна група також детально висвітлювала, як представники РФ катують і депортують українських священників та знищують українські храми.

Наприкінці червня 2024-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала спроби Росії знищити українську культуру й ідентичність частиною кампанії геноциду. Як було зазначено в Резолюції Парламентської асамблеї, “культурне стирання, навмисне та систематичне знищення чи пограбування культурних цінностей є воєнними злочинами та злочинами проти людяності”. Поєднані з офіційною риторикою Російської Федерації, подібні дії “вказують на конкретний геноцидний намір знищити українську національну групу чи принаймні її частину, зокрема через знищення української ідентичності та культури”. “Це частина кампанії геноциду, яку веде Російська Федерація проти українського народу, грубо порушуючи договірне та звичаєве міжнародне право”, — мовилося в Резолюції ПАРЄ. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися