В окупованій Ялті більше немає музею Лесі Українки. Де експонати — невідомо
Про знищення знаменитого музею заявила інформаційна агенція “Голос Криму”. Установа є пам’яткою культурної спадщини України. Музей був розташований у зведеній в 1885 році дачі Ліщинського. Тут Леся Українка мешкала два роки свого короткого життя.
Зараз, як зазначають журналісти, охоронна та меморіальна таблиці, встановлені на будинку ще в радянські часи, досі нагадують про те, що колись тут жила українська поетеса. Втім, у списку експозицій про Лесю Українку вже не згадують. “...Новітня пластикова табличка перед історичною будівлею розповідає, що тут під егідою ‘Ялтинського історико-літературного музею’ діють експозиція ‘Ялта. Століття ХІХ-е (історія, музика та література)’ та виставка, присвячена видатному архітектору тієї доби Ніколаю Краснову. Про Лесю Українку — ані слова. Хоча ще на початку окупації біля будівлі стояла табличка, де було зазначено, що на другому поверсі розміщено ‘Музей Лесі Українки’ та експозиція ‘Ломикамінь’, яка пов’язана з перебуванням поетеси в Ялті”, — йдеться в повідомленні “Голосу Криму”.
Зараз відвідувачі можуть дізнатися про історію самої будівлі, Ялти, музичне та літературне життя міста на межі ХІХ — XX століть, а також про архітектора Краснова. “Про Лесю Українку не нагадує жодне слово, жодне сповіщення — хіба що крихітні світлини на вітринах, перемішані з Пушкіним, Толстим і Цвєтаєвою, та маленький письмовий столик, за яким вона працювала”, — наголошують журналісти.
Вперше про закриття окупантами музею стало відомо ще в 2015 році. Тоді заклад нібито вирішили реставрувати. Окупаційна адміністрація обіцяла повернути всі експозиції музею після ремонту будівлі. Однак вже тоді українські культурні діячі висловлювали побоювання, що концепція музею буде змінена.
Так і сталося. Заступниця постійної представниці президента в АР Крим Ольга Куришко у коментарі Суспільне Крим заявила: “Це планомірна діяльність держави-окупанта, яка прослідковувалася з самого початку окупації. У 2015 році музей було перейменовано на ‘Ялтинський історичний музей’. Там вже не було згадки про те, що це музей Лесі Українки. Потім він був закритий ніби на реконструкцію на дуже довгий період. І ось нещодавно він був відкритий, вже під іншою назвою, реконструйований, без експозицій, які були раніше”.
Фахівців непокоїть доля унікальної експозиції, присвяченої життю і творчості мисткині. В музеї зберігалися речі, рукописи, інші пам’ятки з життя Лесі Українки в Криму. Крім того, при установі діяла бібліотека “Українська книга”, яка налічувала рідкісні видання.
“Стосовно експозиції немає інформації, де вона знаходиться. Вона може перебувати в якихось архівах, ну принаймні, хотілося б на це сподіватися. Поки є непідтверджена інформація про часткове знищення. Але це прослідковується взагалі в діяльності держави-окупанта. Тобто, експозиція або вивозиться, або знищується”, — сказала Ольга Куришко. Чиновниця заявила, що культурна спадщина перебуває під захистом ЮНЕСКО, але довгий час про долю музею нічого не було відомо. Відтепер до довжелезного списку злочинів, вчинених російськими окупантами проти української культурної спадщини, додався ще один пункт — знищення Ялтинського музею Лесі Українки.
Культура в окупації
Як заявляв в інтерв’ю “Главкому” виконувач обов’язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв, в музеях на тимчасово окупованих територіях України, залишається “понад 1,4 млн одиниць зберігання” — це понад 12% від усього Музейного фонду нашої держави. Тим часом численні кримські музейні експонати можуть зникнути в російських сховищах. Як ми нещодавно розповідали, так званий департамент окупаційної адміністрації Криму, який “опікується” історичними артефактами та об’єктами культури на півострові, готує музейні цінності до “евакуації”.
“Цей рік запам’ятався великою кількістю знищених культурних пам’яток, зокрема на території АР Крим. Це і Херсонес, це і знищення релігійних об’єктів. І собор, і храм, з якого зняли купол, а інший просто розібрали по частинах, а Херсонес просто закатали в бетон”, — нагадала Ольга Куришко.
Нагадаємо, моніторингова група Кримського Інституту Стратегічних Досліджень з 2014 року зафіксувала понад 600 випадків пошкодження культурної спадщини на тимчасово окупованих районах Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та АРК Крим.
Так росіяни під приводом недолугої “реставрації” протягом кількох років знищують унікальний взірець кримськотатарської палацової архітектури Ханський палац у Бахчисараї.
А пам’ятка всесвітнього значення “Херсонес Таврійський та його хори” в окупованому Севастополі — на межі знищення через незаконне будівництво на його території “історико-археологічного парку”. За інформацією Інституту археології і національної академії наук України, з 2014 року окупанти вже зруйнували унікальний стародавній Херсонес на площі 80 215 кв. м. Росіяни виправдовують свої дії тим, що буцімто Херсонеський історико-археологічний заповідник перебував у занедбаному стані. Це неправда, заявляють українські фахівці. Адже Херсонес внесено до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 2013 року. Щоб потрапити до цього поважного списку треба виконати чимало вимог міжнародної організації.
“Заяви РФ про те, що пам’ятка була занедбана, — огульна брехня. Херсонес був не просто доглянутою і добре відреставрованою пам’яткою. Там було кілька найкращих в Україні реставраційних майстерень, фахівці-реставратори яких займалися кам’яною архітектурою, реставрацією монументальних залишків на самому Херсонесі, архітектурних деталей”, — розповіла старша наукова співробітниця Інституту археології НАН України, керівниця Інкерманської археологічної експедиції Евеліна Кравченко.
Нещодавно Україна звернулася до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо захисту пам’ятки всесвітнього значення в окупованому Севастополі — “Херсонесу Таврійського та його хори”. “Росія має понести відповідальність, згідно з міжнародним правом, як за викрадення музейних експонатів, так і за незаконні археологічні роботи, а також інші протиправні дії, що здійснюються на окупованих територіях відносно пам’яток культурної спадщини і рухомих культурних цінностей”, — заявляють в мінкульті.
Геноцидний намір
Нагадаємо, наприкінці червня Парламентська асамблея Ради Європи визнала спроби Росії знищити українську культуру й ідентичність — частиною кампанії геноциду. “Парламентська асамблея вважає, що Російська Федерація в рамках ширшої кампанії насильства використовує культурну чистку як інструмент війни з метою заперечити існування іншої культурної ідентичності та стерти її історичне коріння, цінності, спадщину, літературу, традиції та мову, — йдеться в тексті Резолюції. — Таке культурне стирання, навмисне та систематичне знищення чи пограбування культурних цінностей є воєнними злочинами та злочинами проти людяності. Водночас з офіційною риторикою Російської Федерації вони вказують на конкретний геноцидний намір знищити українську національну групу чи принаймні її частину, зокрема через знищення української ідентичності та культури. Це частина кампанії геноциду, яку веде Російська Федерація проти українського народу, грубо порушуючи договірне та звичаєве міжнародне право”.