MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Понад сто ракет по 15 областях України – знову масована атака

26.08.2024   
Ірина Скачко
Це був один з найбільших комбінованих ударів від початку повномасштабної війни. Ворог бив крилатими ракетами, “Кинджалами”, дронами. Цілив по енергетичній інфраструктурі.

Фото: ДСНС Одеської області

Фото: ДСНС Одеської області

Робочий тиждень після святкових вихідних розпочався масштабною повітряною тривогою: Повітряні сили ЗСУ попередили про зліт 11 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, що є носіями ракет Х-101, а також шести бортів бомбардувальників Ту-22М3, які є носіями ракет Х-22. Згодом почали надходити новини про вибухи — на Вінниччині, у Харкові, на Полтавщині. У Кабміні повідомили, що загалом від атаки постраждали 15 областей. Президент України назвав це одним з найбільших комбінованих ударів.

“Більше сотні ракет різних типів та близько сотні ‘шахедів’. І як більшість попередніх російських ударів, цей такий же підлий, націлений на критичну цивільну інфраструктуру, — заявив Володимир Зеленський. — По більшості наших регіонів, від Харківщини та Києва до Одеси й західних областей. На жаль, є загиблі. Мої співчуття всім рідним та близьким. Є десятки поранених — усім надається необхідна допомога”.

Жертви серед цивільних

Наразі відомо про загибель щонайменше п’ятьох людей — на Харківщині, у Запоріжжі, Волині, Дніпропетровській та Житомирській областях. Поранень зазнали 28 осіб, серед них — одна дитина. Кількість постраждалих може зрости.

На Київщині були зафіксовані пошкодження двох енергетичних об’єктів. Через падіння уламків постраждали приватні будинки в чотирьох районах, повідомив очільник ОВА Кравченко. Три особи дістали поранень.

У Луцьку загинула одна людина, поранені п’ятеро. Пошкоджено дві багатоповерхівки та один інфраструктурний об’єкт.

Фото: ДСНС Волинської області

Фото: ДСНС Волинської області

У Харкові влучання прийшлося по відкритій території у Немишлянському районі, на щастя, без постраждалих. Однак в області — один загиблий та принаймні двоє поранених. Ворог гатив по цивільних промислових підприємствах в Ізюмському та Лозівському районах, а також по об’єкту критичної інфраструктури в селі Першотравневому Красноградського району.

На Львівщині ціллю ворожої атаки стали одразу декілька енергетичних об’єктів. В області виникли перебої з електропостачанням.

У Запорізькій області внаслідок ворожого удару загинув місцевий мешканець, поранено жінку, пошкоджено цивільну інфраструктуру.

На Полтавщині російські військові поцілили у промисловий об’єкт. Травмовано п’ятьох осіб.

У Дніпропетровській області росіяни вбили одного чоловіка, один — поранений. Горіли дачні будинки, господарські споруди.

На Житомирщині пошкоджені об’єкти критичної інфраструктури та житлові будинки. Загинула жінка. Ще одна цивільна дістала поранень.

В Одеській області ворог цілив по енергетичній та цивільній інфраструктурі регіону. Через знеструмлення в Одесі призупиняв роботу електротранспорт. Відомо про щонайменше чотирьох поранених, серед них — 10-річний хлопчик. “Уламки збитих ракет пошкодили приватні будинки та велику кількість автотранспорту”, — заявили в Одеській ОВА.

Ще троє поранених — у Миколаївській області.

Енергетика

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив: “Ситуація складна, наслідки атак уточнюються. Енергетики вже працюють над їх ліквідацією”.

“На жаль, є пошкодження в низці регіонів. Укренерго вимушене застосувати екстрені відключення електроенергії, щоби стабілізувати систему, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. — Голови ОВА отримали завдання розгорнути за потреби Пункти Незламності”.

Атаки зазнали енергетичні об’єкти на Київщині, Львівщині, у Волині, Рівненській та Хмельницькій областях. У Рівненській області було знеструмлено 30 тисяч споживачів. Зникало світло також у Хмельницьку, Одесі, Львівській, Миколаївській областях та у столиці.

В Укрзалізниці повідомили, що через атаку постраждав об’єкт залізничної інфраструктури в Сумській області, зазнав поранень помічник машиніста. Крім того, обстріли спричинили затримку потягів, з якою, втім, швидко впоралися. “Всі рейси, які тимчасово зупинились у зв’язку зі знеструмленнями після масштабної ворожої атаки, вже підхоплені резервними тепловозами та продовжують рух”, — розповідають залізничники. Також було знеструмлено деякі вокзали. Їх перевели на резервні генератори. В Укрзалізниці нагадали, що вокзали діють як пункти незламності й сюди можна прийти зарядити гаджети.

“Щоби зупинити варварський обстріл українських міст, необхідно знищувати те, звідки запускаються російські ракети. Для цього Україні потрібна далекобійна зброя та дозвіл партнерів бити нею по російських об’єктах. Розраховуємо на підтримку наших союзників та обов’язково змусимо росію заплатити”, — написав Денис Шмигаль.

Чому такі обстріли є злочином?

Укриття в пологовому будинку у Рівному під час повітряної тривоги. Фото: Суспільне Рівне

Укриття в пологовому будинку у Рівному під час повітряної тривоги. Фото: Суспільне Рівне

Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:

  • умисне спрямування нападів на цивільне населення;
  • умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
  • умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
  • умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.
Ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.

Нагадаємо, в червні Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського ексміністра оборони Сергія Шойгу та начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова. Судді МКС мають підстави вважати, що Шойгу і Герасимов несуть відповідальність за нанесені наприкінці 2022-го — початку 2023-го років ракетні удари по енергетичній інфраструктурі України. Серед, імовірно, скоєних ними злочинів — атаки на цивільні об’єкти (стаття 8 (2)(b)(ii) Римського статуту), заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або пошкодження цивільних об’єктів (стаття 8 (2)(b)(iv) Римського статуту), а також злочин проти людяності за статтею 7(1)(k) Римського статуту — “нелюдські діяння подібного характеру, що умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю”.

На початку літа прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що через російські атаки в Україні зруйновано 73% великих ТЕС. В робочому стані перебувають лише 27% теплових електростанцій. Зруйновані 42 енергоблоки, не працюють 20 гідроенергетичних блоків, втрачено 9,2 ГВт потужності, що становить половину від усієї спроможності України.

 Поділитися