MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Убили чоловіка та побили дитину

05.07.2024   
Марина Гарєєва
Російські військові могли жорстоко побити родину, яка прямувала з тимчасово окупованих територій Херсонщини до Криму. Крім цього, стало відомо, що окупаційна влада Бердянська планує таємно поховати убитих минулого року підлітків — Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова.

Adobe Stock [російська армія рф російські солдати війна зс рф шеврон триколор]

Adobe Stock

Постраждала родина на Херсонщині

Українські правоохоронці розпочали провадження за фактом убивства чоловіка та побиття мирних людей, з-поміж яких була й дитина. Як 4 липня розповіли в Херсонській обласній прокуратурі, це сталося на тимчасово окупованих територіях Херсонщини.

Про черговий злочин, який могли скоїти російські окупанти, правоохоронці дізналися з соцмереж. 3-го липня цього року в одному з телеграм-каналів опублікували повідомлення, у якому стверджувалося, що російські військові вбили чоловіка та завдали тілесних ушкоджень двом дорослим і дитині. 

У повідомленні також згадувалися деталі злочину. Все сталося, коли родина прямувала з тимчасово окупованої частини Херсонщини до Криму. “Дорогою їх зупинили нетверезі військовослужбовці РФ та жорстоко побили. Чоловік через отримані травми помер за декілька годин”, — розповіли в Херсонській обласній прокуратурі. Жінка отримала черепно-мозкову травму. Через цю травму постраждала тепер має проблеми з мозковою діяльністю, кажуть у прокуратурі. Дитина та інший дорослий зазнали легких травм.

Правоохоронці розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів і звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (частина друга статті 438 Кримінального кодексу України). Досудове розслідування здійснюють слідчі Головного управління Національної поліції в Херсонській області.

Читайте також: Російські військові відкривають вогонь по мешканцях Херсонщини, якщо ті боронять власне майно

Війна Росії з українськими дітьми

Раніше ми вже писали, що на тимчасово окупованих частинах Херсонщини діти боялися обшуків росіян, а в одному з окупованих сіл дітей возили до школи автобусом, де завжди сидів озброєний військовий. Харківська правозахисна група також писала, як 27 жовтня 2023 року у тимчасово окупованій Волновасі на Донеччині розстріляли дев’ятьох мирних жителів, серед яких було двоє дітей. Наприкінці грудня 2022 року в тимчасово окупованій Макіївці Донецької області представники РФ розстріляли родину з восьми ромів, з-поміж яких було чотири дитини. 20 грудня минулого року на окупованій частині Херсонської області на очах у батьків застрелили підлітка. Ми також писали, що наприкінці червня 2023-го в окупованому Бердянську росіяни вбили двох підлітків — Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова. Обставини загибелі Тіграна й Микити досі невідомі, а російські окупаційні сили досі не віддали їхні тіла рідним. Більше про убивство підлітків можна почитати у статті

Приховані сліди злочину 

Тепер стало відомо, що окупаційна влада Бердянська планує таємно поховати вбитих підлітків. Про це Медійній ініціативі за права людини повідомив Григорій Оганнісян, батько Тіграна.

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

За даними правозахисників, російські силовики, ймовірно, хочуть поховати Тіграна та Микиту як “терористів” у безіменній могилі. Окупанти збираються поховати тіла підлітків цілком таємно, не поставивши до відома рідних і не повідомивши ані про час, ані про місце поховання.

Медійна ініціатива з прав людини закликала Президента України, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Міжнародний комітет Червоного Хреста, ООН, Парламентську Асамблею ОБСЄ та все світове співтовариство терміново втрутитися у ситуацію та вжити всіх можливих заходів, аби завадити ганебному похованню українських дітей, повернути рідним або українській стороні тіла для поховання та належно розслідувати цей воєнний злочин.

Загалом російські “слідчі” неодноразово казали рідним, буцімто дозволять забрати й поховати тіла вбитих підлітків. Проте цього так і не сталося. Російські окупанти постійно знаходили приводи, аби не повертати тіла.

Ба більше, ані рідні, ані правозахисники навіть не знали, де перебувають тіла убитих, казав адвокат родини Тіграна Оганнісяна Андрій Яковлєв ще у грудні минулого року.

“Коли тіла будуть видані? Невідомо. У яких умовах вони зберігаються? Невідомо. Можна припустити, що вони все ж перебувають у Бердянську в морзі. Проте довести це ми не можемо. Вони [окупаційна влада], напевно, просто думають, що можуть не віддавати тіла доти, доки питання якимось чином вирішиться так, як їм це було б зручно”, — говорив адвокат журналістам Радіо Свобода.

На думку пана Андрія формальним приводом відкладати похорон було проведення експертизи та відкрита російськими слідчими справа за обвинуваченням українських хлопців. Утім, адвокат вважав, що насправді представники РФ не віддають тіла вбитих підлітків, аби приховати умисне вбивство та докази воєнного злочину.

“Коли в голову постріл з близької відстані та, припустимо, у серце і не один... Коли куля пройшла крізь рот і вийшла через іншу частину голови, то очевидно, що це було зроблено з близької відстані... Коли всі бачать тіло — це є докази вчинення злочину, воєнного злочину. А без тіл, вони [окупанти] думають, напевно, що важче довести цей злочин. Тому, я думаю, що вони не віддають тіла через те, що чітко видно, що це була не якась там поліційна місія з затримання, а позасудова страта”, — наголошував Андрій Яковлєв.

Відповідно до ухваленої Парламентською асамблеєю ОБСЄ резолюції, систематичні та умисні вбивства цивільного населення, масові звірства, численні повідомлення про позасудові страти чоловіків, жінок і дітей, сексуальне та гендерне насильство, зґвалтування, катування та інші види жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження, свавільні страти, насильницькі зникнення, серйозні порушення прав дітей і жорстоке поводження з дітьми, а також інші злочини, вчинені російськими військовими у різних регіонах України, — свідчать про намір знищити, повністю або частково, український народ як націю. Згідно з Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, подібні дії представників РФ є злочинами проти людяності та актами геноциду, визнала Парламентська асамблея ОБСЄ. Більше про умисні вбивства, вчинені російськими окупаційними силами, можна прочитати в нашому аналітичному матеріалі

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися