MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Час зупинити це зло’. Дайджест російських протестів

28.08.2024   
Наші інформ.
У Ставропольському краї помер обвинувачений у підготовці до теракту Кирило Бузмаков. У СІЗО його били, катували і відмовлялися надавати медичну допомогу — попри те, що тяжкі травми спровокували у чоловіка онкологічне захворювання.

Кирило Бузмаков, фото: Медуза

Кирило Бузмаков, фото: Медуза

У місті Желєзноводську Ставропольського краю помер 38-річний політв’язень Кирило Бузмаков, обвинувачений у підготовці теракту. За версією слідства, він і двоє його друзів, Микола Мурнєв і Сергій Дудченко, планували підпалити військкомат у П’ятигорську. Смерть Бузмакова пов’язана із застосованим до нього насильством під час затримання та арешту, а також відсутністю необхідної медичної допомоги впродовж півтора року перебування в СІЗО. ФСБ використовувала стан активіста для тиску на нього та отримання бажаних свідчень. У травні 2024 року Бузмакова все ж перевели під домашній арешт через проблеми зі здоров’ям. Йому провели операцію, під час якої Кирилу ампутували щелепу та встановили трахеостому для дихання. Харчувався він через зонд.

Меморіали

Тим часом люди вшановують пам’ять Павла Кушніра, загиблого в СІЗО Біробіджана піаніста й антивоєнного активіста. На Далекому Сході у Біробіджані й Хабаровську на згадку про нього активісти принесли квіти й записки до пам’ятників жертвам політичних репресій. Нагадаємо, проти Павла Кушніра порушили кримінальну справу за статтею про “публічні заклики до здійснення терористичної діяльності” і відправили до СІЗО. Там він оголосив сухе голодування, вимагаючи припинити війну в Україні та фашистський режим у Росії, а також звільнити політв’язнів. 27 липня він помер.

Хабаровськ, фото: Активатика

Хабаровськ, фото: Активатика

Пікети та мітинги

10 серпня в Новосибірську у пам’ять про Павла Кушніра активістка Олександра провела одиночний пікет.

Того ж дня активістка Олена Тардасова-Юн теж провела одиночний антивоєнний пікет у цьому місті. В руках вона тримала плакат за словами Антуана Сент-Екзюпері: “Війна — це не подвиг. Війна — це хвороба”.

Олена Тарасова-Юн, фото: Активатика

Олена Тарасова-Юн, фото: Активатика

*

“Робіть що можете”: на початку серпня у Хабаровську активіст Зигмунд Худяков вийшов із закликом діяти та чинити спротив диктатурі. За кілька днів після того активіст провів новий пікет проти війни з гаслом “Час зупинити це зло”.

Зигмунд Худяков, фото: Активатика

Зигмунд Худяков, фото: Активатика

Переслідування

Моніка Жаботинська з Магадана опублікувала в телеграм-каналі “Весь Магадан” два повідомлення: “З майже 20 тисяч депортованих у Росію українських дітей вдалося повернути тільки 387… і так, пам’ятаємо, що це воєнний злочин!”; “Сильно, авжеж. Напасти на Україну, називати їх фашистами, терористами, вбивати, отримувати за це нагороди. Зовсім збожеволіли”. За ці слова Магаданський міський суд двічі оштрафував Моніку на 30 000 рублів за статтею про “дискредитацію російської армії”.

*

Пенсіонерка з Казані, 63-річна Ірина Нікольська, написала у “ВКонтактє” кілька коментарів із критикою війни та співчуттям українцям. “Смерті, економічну кризу несе будь-яка війна, тому виступаю за мир, за припинення кровопролиття. Головна цінність людини — це її життя, тому його треба зберегти”. Проти Ірини порушили кримінальну справу про “повторну дискредитацію армії”. За цією статтею їй загрожує до семи років позбавлення волі.

*

Таке ж покарання може отримати й Ріта Шумаєва, 63-річна пенсіонерка з Архангельська, яка опублікувала в соцмережі “ВКонтактє” два пости з документальним фільмом “Радіо Свобода” (видання визнано в РФ небажаною організацією), в якому йдеться про рух дружин мобілізованих “Шлях додому” та українського отоларинголога Дмитра Бєлого, який загинув під час обстрілу в лікарні Херсона. 5 серпня стало відомо, що кримінальну справу проти Ріти Шумаєвої, порушену за статтею про “повторну дискредитацію” російської армії, завершено і передано до суду. Раніше жінку вже штрафували за антивоєнні пости та коментарі.

Ріта Шумаєва, фото: Горизонтальная Россия

Ріта Шумаєва, фото: Горизонтальная Россия

*

Блогер й адміністратор телеграм-каналу Moscow Calling Андрій Куршин опублікував два пости про удар по Кривому Рогу та атаку на пологове відділення лікарні Вільнянського району Запорізької області. За це він отримав шість з половиною років колонії за статтею про “фейки” про російську армію. Крім цього, суд заборонив йому адмініструвати інтернет-сайти протягом чотирьох років.

Андрій Куршин, фото: журнал “Холод”

Андрій Куршин, фото: журнал “Холод”

*

У Нижньому Новгороді проти двох 18-річних ліцеїстів порушили кримінальну справу за розмови на кухні про війну в Україні. 13 серпня їх затримали співробітники Слідчого комітету і МВС Росії. Директор ліцею № 82 Ніна Говорова надіслала в поліцію донос у формі відео, на якому старшокласники критикували армію і говорили про Україну. Після цього на них завели справу про “фейки” проти армії. Раніше на молодих людей вже складали адміністративні протоколи за “дискредитацію” армії.

*

Голова земляцтва “Ватандош” Усман Баратов опублікував у “Однокласниках” зображення курки з написом “Фіг вам із маслом, а не яйця! Поверніть півнів з фронту!”. За його словами, таким чином він висловив своє невдоволення зростанням цін на яйця в Росії. Цей пост став причиною судового переслідування. Ступінський міський суд Московської області засудив Баратова до чотирьох років позбавлення волі через “розпалювання ненависті та ворожнечі”.

*

У Ростові-на-Дону затримали співробітницю військової частини. За версією ФСБ, у січні 2023 року вона вступила на службу в одну з військових частин Південного військового округу, де збирала інформацію про арсенали, бази та склади. Жінка нібито переписувалася в месенджері Signal із представником ГУР Міноборони України та передавала йому зібрані дані. Підозрювану затримано.

*

За присвячену антивоєнній ході 26 лютого 2022 року публікацію в інтернет-спільноті “Лібертаріанство на Уралі” в соцмережі “ВКонтактє” мешканця Єкатеринбурга Івана Кселя оштрафували на 45 тисяч рублів.

*

70-річній Анастасії Гордієнко з Омської області за антивоєнні коментарі в “Однокласниках”, зокрема за фразу “Так, я хочу перемоги України над фашизмом”, загрожує два роки колонії за статтею про повторну “дискредитацію” армії.

*

У програмі “Подвійне дно” (рос. “Двойное дно”) журналіст “Псковської губернії” Павло Дмитрієв назвав війну, розв’язану Володимиром Путіним, злочинною й застеріг щодо можливої нової хвилі мобілізації. За це його оштрафували на 30 тисяч рублів.

*

Проти жителя Омська порушили кримінальну справу за статтею про публічні заклики до тероризму, звинувативши його у виправданні дій “українського воєнізованого об’єднання”. Причиною став коментар чоловіка в телеграмі під відео з допитом російського військовополоненого.

*

Через антивоєнні коментарі з підтримкою легіону “Свобода Росії” та “Російського добровольчого корпусу” жителя Сиктивкара звинуватили в закликах до тероризму. Сиктивкарський міський суд відправив його до СІЗО на два місяці.

*

13 листопада 2023 року 70-річний вчитель Олег Єлманов кинув коктейль Молотова у вікно військкомату на вулиці Леніна в Обнінську. Майно не постраждало, вогонь швидко загасили. Обнінський міський суд Калузької області засудив Олега Єлманова до двох з половиною років умовно за статтею про замах на знищення чужого майна. Спочатку Єлманов заперечував свою провину, але пізніше визнав її та “розкаявся”.

Диверсії та саботажі

Фото: Невидимый протест

Фото: Невидимый протест

Двоє молодих людей 17 і 20 років з Азова підпалили трансформатор на залізничному перегоні Батайськ-Азов у Ростовській області — нібито за завданням куратора за винагороду в 20 000 рублів. Підозрюваних затримано, їм загрожує строк до 20 років позбавлення волі за статтею про “спробу здійснення теракту”.

*

Школярі із Санкт-Петербурга Єгор Лаускіс і Артемій Доронін підпалили релейну шафу на залізничній станції “Лахта” в Петербурзі. Майновий збиток від їхніх дій склав 758 рублів. За словами Артемія, він випадково натрапив на групу Легіону “Вільна Росія”, де йому запропонували підпалити локомотив і після відмови пригрозили передати листування ФСБ. “Злякавшись погроз”, Доронін “вирішив створити видимість підпалу”: підлітки виготовили коктейль Молотова, кинули в релейну шафу й Артемій Доронін зняв пожежу на відео.

Обвинувачення визнало їхній вчинок “терактом, організованим групою осіб”, внаслідок чого підлітки отримали два і чотири роки виховної колонії, а також їх занесли до списку “терористів та екстремістів”, який веде Росфінмоніторинг.

*

Автономний партизанський осередок знищив у Підмосков’ї вежу стільникового зв’язку. Її підпалили 12 серпня біля залізничної станції Алабіно за два кілометри від однойменного військового полігону. Того дня на полігоні “Алабіно” проходив військово-технічний форум “Армія-2024”.

*

У Кемеровській області партизани влаштували диверсію на тяговій підстанції Транссибірської залізниці: пожежа залишила місто Маріїнськ без світла та спричинила двогодинну затримку поїздів. Телеграм-канал “Роспартизан” підтвердив успішність операції. Західносибірська транспортна прокуратура повідомляє при цьому, що причиною займання могла стати технічна несправність обладнання.

Відмова воювати

У 2024 році російські військові кидають службу вдвічі частіше, ніж минулого року. За даними видання “Медіазона”, на кінець липня 2024 року на сайтах російських судів зафіксовано 5 204 справи за статтею 337 Кримінального кодексу РФ (самовільне залишення служби). Це вже більше, ніж за весь 2023 рік (5 096 справ). Швидкість надходження нових справ у 2024 році збільшилася більш ніж удвічі: наприкінці липня 2023 року їх було 2 396. Щомісяця суди виносять понад 800 вироків у справах про втечу з армії, що становить близько 40 вироків на день. На початок літа в Росії за відмову від служби засуджено понад 10 тисяч військових.

Інфографіка: Медіазона

Інфографіка: Медіазона

Культура

Марина Меліхова, антивоєнна активістка і поетеса з Краснодарського краю, написала вірші, у яких від імені її загиблого в Сталінграді діда засуджує російське вторгнення в Україну. Відео, на якому за кадром чоловічий голос читає цей вірш, було опубліковано на YouTube-каналі “Свобода слова”. За це відео Марину Меліхову оштрафували на 30 000 рублів за статтею про “дискредитацію армії”.

Марина Мєліхова, фото: Горизонтальная Россия

Марина Мєліхова, фото: Горизонтальная Россия

*

Через антивоєнні висловлювання музиканта Гліба Самойлова, колишнього учасника рок-гурту “Агата Крісті”, на нього написали донос праві активісти руху “Російська громада” (рос. “Русская община”). Внаслідок цього його концерт у Єкатеринбурзі, запланований на 9 серпня, було скасовано і перенесено на 4 січня 2025 року.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися