MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У РФ зростає кількість політв’язнів. Дайджест російських протестів

03.09.2024   
Наші інформ.
За минулий рік до списку в’язнів совісті ‘Меморіалу’ потрапили 134 особи — більшість зазнали переслідувань через незгоду з війною в Україні.

Новосибірськ, фото: Видимый протест

Новосибірськ, фото: Видимый протест

Правозахисний проєкт “Підтримка політв’язнів. Меморіал” опублікував динаміку зростання кількості політв’язнів у Росії. За оцінкою правозахисників “Меморіалу”, у 2023 році їхнє число збільшилося на 73%. Переважно їх переслідують за протести проти війни в Україні. Станом на 31 грудня 2023 року в списку “Меморіалу” перебували 60 обвинувачених у “фейках” про армію і ще 15 у “дискредитації” армії. Кількість людей, переслідуваних за “заклики до тероризму або виправдання тероризму”, наприкінці минулого року сягала 31.

Динаміка списків політв’язнів проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал”

Динаміка списків політв’язнів проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал”

Переслідування

У листопаді 2022 року помічник депутата міської думи Томська від “Яблука” Станіслав Шмаков разом зі знайомими Кирилом Дударьковим і Поліною Плотніковою зіпсував кілька банерів із написом “Все для фронту”. У квітні 2024 року стало відомо про смерть 24-річного Кирила. Справу проти нього припинили, подробиці події невідомі. А 19 серпня мировий суд у Томську засудив Шмакова і Плотнікову до року і двох місяців обмеження волі за статтею про вандалізм.

Станіслав Шмаков, фото: Политзек-Инфо

Станіслав Шмаков, фото: Политзек-Инфо

*

У квітні 2022 року кінологиня МВС Анастасія Зіброва зробила репост публікації про ракетний удар по вокзалу в Краматорську. Прокурор вимагає для Зібрової 6 років колонії загального режиму у справі про “фейки”, а також 4 роки заборони на адміністрування сайтів.

Анастасія Зіброва, фото: Политзек-Инфо

Анастасія Зіброва, фото: Политзек-Инфо

*

67-річний житель Новосибірська Тахір Асланов написав кілька коментарів у соцмережі “ВКонтакті”. В одному він назвав війну “загарбницькою війною кремлівських фашистів”, а в іншому написав про підпали військкоматів. У серпні минулого року його визнали винним у закликах до “тероризму”, “екстремізму” і “масових заворушень”. 24 серпня стало відомо, що Верховний суд затвердив обвинувальний вирок: 2 роки й 10 місяців колонії загального режиму. Тахір розповів, що написав ці коментарі, коли його дочка перестала виходити на зв’язок під час обстрілу Києва російською армією. Під час обшуку в будинку Арсланова силовики вбили його кішку.

Тахір Асланов, фото: SOTA

Тахір Асланов, фото: SOTA
*

Заповнена анкета для вступу до легіону “Свобода Росії”, що воює на боці України та визнаний “екстремістським” російською владою, та закордонний паспорт стали доказами проти Юрія Ізмайлова. Під час затримання його побили, поранили обличчя і пробили голову. Силовики протаранили двері до його квартири та влаштували обшук. Під час обшуку Юрію стало погано, йому викликали швидку. За словами його подруги Ольги, вся підлога була залита кров’ю, а пошук доказів тривав до самого ранку.

Юрій Ізмайлов, фото: SOTA

Юрій Ізмайлов, фото: SOTA

*

Літературна критикеса Галина Юзефович послідовно виступає проти війни в Україні. 19 серпня у своєму телеграм-каналі Галина повідомила про скасування її виступу на книжковому фестивалі в Єкатеринбурзі через донос, де її назвали “захохлухою” і “етнічною лібералкою”.

*

Професор Новосибірського університету Микола Розов із 2014 року виступає на підтримку України. У березні 2022-го він написав: “У Бучі агресори збирають жінок і дітей, садять у машини під приводом евакуації. А ймовірна мета — загородившись ними, прорватися до Києва. Вийде чи ні — невідомо. Рівню підлості вже можна не дивуватися”. 20 серпня 2024 року професор розповів у Facebook, що університет не продовжив із ним контракту: Розова звільнили після публічного доносу Дмитра Винника — професора департаменту гуманітарних наук Фінансового університету при уряді РФ.

*

У червні поточного року житель Желєзногорська (Красноярський край) зривав агітаційні банери із закликом вступати на контрактну службу. 22 серпня проти нього порушили кримінальну справу про “дискредитацію” армії. Силовики грубо затримали активіста, коли він їхав на велосипеді путівцем по сільській дорозі (кадр на фото).

Скриншот з відео

Скриншот з відео

*

21 серпня за антивоєнні публікації проти журналіста та голови камчатського осередку “Яблука” Володимира Єфімова порушили нову кримінальну справу про повторну “дискредитацію” армії. 69-річного журналіста відправили в СІЗО. Раніше його вже затримували за антивоєнні пости, у попередній справі Єфімова оштрафували й заборонили адмініструвати соціальні мережі.

*

Приводом до кримінального переслідування блогера з Шуї Сергія Веселова стали напис “Ні війні” на будівлі адміністрації міста Шуя і ролики на YouTube-каналі “Той самий Веселов”, на який підписано 17 осіб. Пізніше проти Веселова, який перебував у СІЗО, порушили ще 2 кримінальні справи — про “заклики до тероризму” і “конфіденційне співробітництво з іноземною державою”. Веселова піддають тортурам, не надають медичної допомоги. Лікар у СІЗО встановив, що Веселову потрібна операція. Однак, за словами Сергія, коли хірург дізнався, яку статтю йому інкримінують, то порадив “їхати лікуватися до Києва”.

*

Кримінальну справу про виправдання тероризму порушили проти жителя Астраханської області. За версією слідства, він опублікував у тг-каналі матеріали, що “виправдовують діяльність проукраїнської терористичної організації”.

*
На жителя Костромської області Олександра склали протокол про “дискредитацію армії” за його антивоєнні висловлювання в соцмережах. Приводом стали дві картинки у “ВКонтакті” з оцінкою втрат російської армії, а також пост в “Однокласниках” із пацифістською цитатою.

*

Активістка (ім’я не названо) з Тюмені виступала проти вторгнення російських військ в Україну. Вона писала про війну в соціальних мережах, а також ходила містом з українським і біло-синьо-білим прапорами. 20 серпня у неї пройшов обшук, після чого її доставили на допит в управління ФСБ.

*

Батько і син (імена невідомі) з Башкортостану проводили одиночні пікети з плакатами “Ні війні” біля двох торгових центрів. У картотеці міського суду Башкортостану журналісти виявили постанови про визнання обох активістів винними в “дискредитації” армії. Жовтневий міський суд Башкортостану присудив кожному з них штраф.

*

Василь Іванов і Сергій Саратовцев у травні 2023 року підпалили релейну шафу на перегоні Нова Деревня — Лахта. У липні того ж року їх відправили в СІЗО. А 23 серпня стало відомо, що Санкт-Петербурзький міський суд порушив кримінальну справу про “диверсію”. За цією статтею їм загрожує від 12 до 20 років в’язниці.

Пікети та мітинги

21 серпня кандидат у мери Воронежа від партії “Яблоко” Олександр Дудченко прийшов на конкурс очільника міста в костюмі, схожому на тюремну робу, з написом 24.02.2022. Комісія відмовила Дудченку в дискусії, у фінал він не пройшов.

Фото: Горизонтальная Россия

Фото: Горизонтальная Россия

*

У Санкт-Петербурзі 78-річна художниця й активістка, блокадниця Олена Осипова провела пікет біля Казанського собору з плакатом “Ми вмирали за мир. Ні війні”. Раніше вона неодноразово виходила на протести проти російської влади, а також проти війни в Україні. Її затримували, вилучали плакати у кримінальній справі про “фейки”. У 2023 році Олена Осипова перенесла інсульт. Але вже за два тижні після цього вийшла на черговий пікет.

Олена Осипова, фото: Rus News

Олена Осипова, фото: Rus News

*

Активіст Зигмунд Худяков провів черговий антивоєнний пікет у Хабаровську. Він назвав війну в Україні кривавою бійнею і сказав, що люди в Росії хочуть, щоб вона швидше припинилася.

*

21 серпня Микита Линник вийшов на одиночний пікет із плакатом “Ні війні”. Поліцейські затримали активіста і добу протримали у відділі поліції. На Микиту склали протокол про “дискредитацію” російської армії, він чекає виклику до суду.

Казань, фото: Видимый протест

Казань, фото: Видимый протест


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися