MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Методологія звернення до Комітету ООН з прав людини

09.09.2024   
Юристи ХПГ вже понад два роки представляють інтереси українців, постраждалих від російської агресії, не лише у національних судах, але, серед іншого, і в Комітеті з прав людини ООН. Ми ділимося своїм досвідом і пропонуємо до уваги колег методологію звернення до цієї міжнародної організації.

© Cris Foto / Shutterstock [ООН]

© Cris Foto / Shutterstock

Полон, насильницьке зникнення, катування — як на міжнародному рівні захистити права людей, які постраждали від дій РФ? Раніше найбільш ефективним міжнародним механізмом захисту прав людини був ЄСПЛ. Однак зараз Росія виключена зі складу Ради Європи, а отже не несе відповідальності за невиконання рішень Європейського суду. Іншим способом захистити права людини на міжнародному рівні та заявити про скоєні Росією злочини є звернення до Комітету ООН з прав людини. Українські правники нечасто звертаються до цієї міжнародної організації. А даремно.

Чому важливо звертатися до Комітету ООН з прав людини?

Завдяки втручанню Комітету, часто вдається налагодити зв’язок між РФ і потерпілим, адже Росія зберігає комунікацію із цією організацією, відповідає на запити та звернення. Отже, шанс отримати хоча б мінімальні відповіді з боку держави-агресора залишається досить високим. Особливо важливо це у випадках, коли йдеться про пошук місцеперебування полонених та зниклих безвісти українців.

Якщо порушення прав людини буде визнано Комітетом, ваші клієнти потенційно, після закінчення війни, зможуть отримати відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди. Навіть якщо зараз звернення до Комітету може не принести повного відновлення порушених прав або виплати компенсації, така перспектива зберігається надалі.

Ну і нарешті, масові звернення до міжнародних органів спонукатимуть міжнародну спільноту для широкого визнання порушень прав людини, вчинених Росією під час цієї війни.


До лютого 2022 року українці рідко зверталися до Комітету. Після початку потенційні можливості звернення і отримання висновків Комітету в індивідуальних комунікаціях стали очевидними. Проте взаємодія з Комітетом хоч і має багато спільного зі зверненням до Європейського суду з прав людини, все ж має низку особливостей. Незнання цих тонкощів призводить до значної кількості відмов у розгляді справ у Комітеті. Тому вважаємо, що ретельно розроблена на досвіді наших юристів методологія комунікації з комітетом, буде вкрай корисна правникам, які захищають права людей, що постраждали від російської агресії.

Методологія звернення до Комітету ООН з прав людини.pdf

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
 Поділитися