MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Методологія звернення до Робочої групи ООН з насильницьких зникнень

11.09.2024   
Від початку повномасштабного вторгнення юристи ХПГ надіслали 460 заяв до Робочої групи з питань насильницьких зникнень. Пояснюємо, чому варто це робити і як саме працює Робоча група.

Depositphotos [тюрма грати кайданки наручники решітка неволя заручники полон]

Depositphotos
Головним завданням Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень є захист права на свободу та безпеку. Вона не є ані судовим, ані квазісудовим органом, тож очікувати від неї безпосереднього визнання міжнародних порушень прав людини не варто. Але Робоча група може втручатися у випадки насильницьких зникнень — причому у контексті війни вона розглядає справи як військових, так і цивільних осіб. Тож сьогодні це чи не єдиний засіб захисту для родин військових, зниклих під час виконання бойових завдань, адже більшість міжнародних органів не беруть до розгляду справи щодо порушень прав військових.

Варто враховувати, що родина зниклої цивільної особи може звернутися і до Робочої групи, і до Комітету ООН з прав людини. Звернення до Комітету не перешкоджає паралельному зверненню до Робочої групи. Крім того, родина може вдаватися і до інших механізмів.

Саме завдяки зверненню до Робочої групи з питань насильницьких зникнень часто вдається довідатися про місцеперебування полонених чи зниклих безвісти. Росія хоч і відмовляється вести чесний та відкритий діалог щодо таких осіб, не повідомляючи місяцями чи навіть роками про перебування людини в полоні, однак на практиці вона вважає для себе більш вигідним продовження діалогу з міжнародними органами.

Робоча група насамперед є дипломатичним органом, тому для комунікації вона використовує дипломатичні шляхи взаємодії, які не передбачають жодних санкцій. Звернення до неї не може гарантувати точного отримання даних про долю конкретного зниклого. Але, як показує наша практика, у багатьох випадках це є ефективним способом отримати таку інформацію.

Методологія звернення до Робочої групи ООН з насильницьких зникнень.pdf

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.
 Поділитися