MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Посмертний ‘екстремізм’. Дайджест російських протестів

25.10.2024   
Наші інформ.
Самарського активіста визнали ‘терористом’ і ‘екстремістом’ посмертно: чоловік загинув пів року тому. Але все одно його додали до ‘реєстру терористів’.

Андрій Жвакін, фото: Активатика

Андрій Жвакін, фото: Активатика
Андрія Жвакіна, активіста із Самари, Росфінмоніторинг посмертно додав до реєстру “терористів та екстремістів”. Він загинув у березні 2024 року під час затримання співробітниками ФСБ. За версією спецслужб, Андрій готувався підірвати пункт приймання гуманітарної допомоги для російських військових, але саморобна бомба вибухнула в нього в руках. У ФСБ впевнені, що Жвакін нібито співпрацював із “Російським добровольчим корпусом”. Втім, у РДК це не підтвердили. Як зазначають у телеграм-каналі  “Активатика”, Андрій Жвакін був екоактивістом. Він зумів організувати у своєму місті фірму із роздільного збору сміття, а також магазин екотоварів. Крім того, він підтримував жертв політичних репресій та виходив на антивоєнні пікети у Самарі.

*

У січні 2023 року 38-річний Олексій Баранов підпалив дві поліцейські автівки та спробував підпалити ще дві, а також влаштувати пожежу на складі Росгвардії, вважає слідство. У лютому 2023 року його затримали і відправили до СІЗО. Чоловік свої вчинки пояснив антивоєнною позицією. Вирок оголосили 10 жовтня 2024 року: 18 років колонії та штраф.

*

7 жовтня Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив за антивоєнні коментарі в телеграмі 25-річну Улькяр Гашимову з Дагестану до 4 років 6 місяців колонії за статтями про “заклики до тероризму та екстремізму”. Дівчина перебуває за ґратами з травня 2023 року.

Улькяр Гашимова, фото: Меморіал

Улькяр Гашимова, фото: Меморіал

*

Тихорецький районний суд визнав кубанського зоозахисника Дениса Джалаганію винним у “дискредитації армії” за пацифістські висловлювання в чаті зоозахисників. Донос написав чоловік, який побив активіста в липні за спробу перевірити приватний притулок.

Денис Джалангія, фото: Активатика

Денис Джалаганія, фото: Активатика

Денис отримав інформацію, що там вбивають тварин і вивозять їхні трупи у невідомому напрямку. Коли йому вдалося зафільмувати виїзд вантажівки з території притулку, до нього підійшли троє з палицями. В результаті чоловік отримав численні забої, у нього викрали телефон. Втім, правоохоронці не стали порушувати справу про пограбування та побиття, натомість відреагували на донос одного з нападників, колишнього засудженого, учасника “СВО”. Той розповів, що ударив Дениса через те, що зоозахисник “дискредитував армію”.

Яке покарання активісту призначив суд, невідомо.
*

У Якутії Верховний суд республіки Саха засудив Євгена Захарова до 4 років колонії загального режиму і штрафу в розмірі 20 тисяч рублів (1 МРОП) за “співпрацю з іноземною державою”. За версією слідства, Євген Захаров працював на військову розвідку України та передавав дані про мобілізацію, економічну ситуацію в регіоні та ставлення місцевих жителів до війни. Також суд зазначає, що підсудний наносив на банер антивоєнні графіті на підтримку війни.

*

24 лютого 2024 року правозахисник й активіст із Саранська (Республіка Мордовія) Сергій Мар’їн розмістив у “ВКонтакті” пост, у якому повідомив, що вважає одну з цілей спецоперації — “денацифікацію” — спробою вбити всіх українців та анонсував антивоєнний пікет із плакатом “Путін = смерть = війна”. 18 жовтня стало відомо, що наприкінці червня проти Мар’їна порушили кримінальну справу за статтею про повторну “дискредитацію” російської армії.

Сергій Мар’їн, фото: Сибирь Реалии

Сергій Мар’їн, фото: Сибирь Реалии

*

Мешканця Майкопа (Республіка Адигея) Станіслава Шевченка через його висловлювання у соцмережах про вибух на Кримському мосту та підпал будівлі УФСБ по Краснодарському краю засудили до чотирьох років колонії за статтею про “виправдання тероризму”.

*

Пенсіонер Геннадій Дерягін, колишній професор Московського університету МВС і засновник кримінальної сексології, з березня по червень 2023 року розмістив у “ВКонтакті” кілька постів, у яких він писав про ракетні удари по українських містах та про російську авіабомбу, що впала у Бєлгороді, а також коментар під репостом промови Арнольда Шварценеггера зі словами: “Скоро більшість буде казати: а нас-то за що…”

18 жовтня обвинувачення у справі про повторну “дискредитацію” армії запросило для Дерягіна покарання у формі 3 років позбавлення волі.

У жовтні 2023 року Дерягіна засудили до десяти років колонії суворого режиму у справі про сексуалізоване насильство щодо неповнолітнього. Дерягін не визнає провину в “дискредитації” армії та заперечує обвинувачення в торішньому вироку, наголошуючи, що фото, які знайшли у нього на комп’ютері, пов’язані виключно з його науковою діяльністю.

*

Росіян почали позбавляти набутого громадянства за відмову воювати. 16 жовтня громадянства позбавили двох жителів Москви, а 19 жовтня — трьох росіян, які не встали на військовий облік у Хабаровському краї. Усіх чоловіків, позбавлених набутого громадянства, змусили покинути країну. Закон, який дозволяє позбавляти набутого громадянства за непостановку на військовий облік, було ухвалено влітку. З початку осені щонайменше 12 росіян позбавили набутого громадянства за відмову воювати в Україні.

Фото: Весна

Фото: Весна


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

 Поділитися