Люди зі зброєю, які бояться слів. Дайджест російських протестів
9 вересня міський суд міста Дубна (Московська область) засудив до 3 років колонії та 3 років заборони працювати в оборонно-промисловому комплексі Сергія Красюка, працівника конструкторського бюро “Радуга”, яке спеціалізується на створенні крилатих ракет. Його визнали винним у “дискредитації армії”, що призвела до перешкод у роботі підприємства. За версією слідства, Красюк залишив написи “Слава Україні”, “Перемога буде за Україною” і “Путін злодій” на бирках ключів від комірок зберігання мобільних телефонів у бюро. Роботу зупинили, співробітників евакуювали, збитки становили 237 тисяч рублів.
Переслідування
12 вересня 2024 року суд у Єкатеринбурзі засудив студента пермського коледжу Кирила Замалєєва до двох років ув’язнення у в’язниці та ще до двох — у колонії суворого режиму за статтею про підготовку до вчинення теракту. За версією силовиків, молодий чоловік, отримавши повістку до військкомату, знайшов чат противників “СВО”, у якому йому запропонували за 400 доларів підпалити військкомат. 13 вересня 2023 року Кирило спробував випробувати саморобний вибуховий пристрій на пустирі біля ринку, але він не вибухнув. Через тиждень його затримали. Термін покарання Замалєєву зменшили, оскільки він пішов на угоду зі слідством.
*
Лідію Прудовську з Архангельська, заочно заарештовану за справою про повторну “дискредитацію армії” через антивоєнні пости, позбавили батьківських прав на 12-річного прийомного сина, якого жінка виховує вже 10 років. Своє рішення органи опіки мотивували тим, що жінка неналежно виконувала батьківські обов’язки і не повідомила про зміну місця проживання. Прудовська емігрувала і живе з дітьми в безпечній для переслідуваних росіян країні.
*
Марина Попова, спостерігачка на виборах, проголосувала на виборчій дільниці № 2213 у Санкт-Петербурзі. Після неї встигли проголосувати ще двоє людей, коли співробітниця поліції помітила напис “ні війні” на бюлетені. За словами Попової, на неї доніс член дільничної виборчої комісії. У відділі на Марину Попову склали два протоколи — про дрібне хуліганство (за нібито порушення громадського порядку на дільниці) та про “дискредитацію армії”. На засіданні суду члени ДВК стверджували, що бюлетень — власність держави, яку зіпсувала Попова. Її оштрафували на 30 тисяч рублів і відправили під арешт на 5 діб.
*
Активіст Сергій Мамєєв із Республіки Марій Ел (Приволзький Федеральний округ) під постом із розповіддю про українську дівчинку, яку вдочерив російський солдат, залишив коментар, назвавши вивезення дитини з України викраденням. 12 вересня суд у Йошкар-Олі визнав Сергія Мамєєва винним у “дискредитації армії” і призначив штраф у 30 тисяч рублів.
*
Мешканку Ханти-Мансійського автономного округу (Тюменська область) Аллу Гуренко через реакцію “клас” під фотографією з написом “Слава Україні” в “Однокласниках” визнали винною в “дискредитації армії”. Суд призначив їй адміністративний штраф у розмірі 30 тисяч рублів. Жінка визнала провину і розкаялася.
*
20-річним жителям Єкатеринбурга (Урал) Арсенію Кліміну, Данилу Єлісєєву і Микиті Сухорукову інкримінують підготовку теракту. Нібито вони познайомилися в онлайн-грі і готувалися здійснювати теракти на користь України. За версією слідства, парубки співпрацювали з представником легіону «Свобода Росії». Вони розподілили між собою обов’язки з підготовки терактів: Клімін мав підпалювати обладнання на залізницях, Єлісєєв — допомагати у вербуванні, а Сухоруков — знімати диверсії на відео, щоб перешкоджати продовженню “СВО”. Єлісєєв і Сухоруков не визнають провину, Клімін дав зізнавальні свідчення.
*
Тетяну Кузьміну із Санкт-Петербурга за обговорення війни в барі оштрафували на 500 рублів за статтею про дрібне хуліганство.
*
Двох молодих людей Нефтекамський міський суд (Республіка Башкортостан) відправив до СІЗО за те, що вони помочилися на бронетранспортер біля меморіалу “Учасникам локальних війн, воєнних конфліктів і загиблим під час виконання службових обов’язків із захисту інтересів Вітчизни”. Їм інкримінують публічну образу символів військової слави, вчинену за допомогою інтернету. Відео, де юнаки мочаться на бронетранспортер, у телеграм виклала дівчина, яка перебувала поруч.
Пікети та мітинги
13 вересня московська активістка, незряча дівчина Оксана Осадча, вийшла на Арбат на одиночний пікет із плакатом “Свободу Марії Пономаренко». Журналістку RusNews з Барнаула Марію Пономаренко було засуджено до 6 років колонії за «фейки» про армію.
Диверсії та саботажі
10 вересня стався вибух на перегоні Новий Оскол-Волоконівка. Електротяг і 10 порожніх вагонів зійшли з рейок. Слідчий комітет порушив справу за статтею про теракт із великими збитками. Постраждалих і загиблих немає.
Інше
Активісти влаштували антивоєнні акції біля самарського АТ “Салют”, яке виробляє артилерійське озброєння, а також біля науково-дослідного інституту хімії та механіки у Москві, що займається вибуховими матеріалами, боєприпасами та спецтехнікою. Вони принесли на територію підприємств похоронні вінки кольорів російського триколору і поблизу наклеїли листівки, що попереджають про знищення компаній. Мета акції, за словами її організаторів, “посіяти страх у серцях тих, хто прислужує злу” й “нагадати тим, хто штампує на верстатах смерть, що смерть завжди поруч”.
*
11 вересня єкатеринбурзький рок-гурт “Курара” заявив про скасування запланованого на 28 вересня концерту в Єкатеринбурзі. До цього концерти гурту скасували ще в шести містах — Самарі, Саратові, Воронежі, Ростові-на-Дону, Краснодарі та Сочі. Лідер гурту Олег Ягодін у лютому 2024 року потрапив до списку артистів, чиї виступи визнали в Росії небажаними. У 2022 році Ягодіна визнали винним за адміністративною статтею про “дискредитацію армії” за антивоєнне висловлювання зі сцени.
*
Колишній вчитель праці в школі №6 у Чебаркулі (Челябінська область) і z-активіст Ігор Дишаєв попросили встановити мармурові плити в пам’ять про учасників “СВО” на території школи. 6 вересня відбулося засідання Ради школи, на якому всі її члени проголосували проти. Після цього z-активісти почали погрожувати адміністрації школи, вимагаючи залучити слідчий комітет і розкрити прізвища учасників засідання.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.