Від малого до старого. Дайджест російських протестів
Переслідування
У Хабаровському краї в жовтні 2023 року силовики забрали з протитуберкульозного диспансеру 14-річного школяра Валерія Зайцева. У медзакладі хлопець проходив лікування, та попри це, його відправили до СІЗО. Приводом стало зняте “секретним свідком” відео, на якому Валерій і його друг кидають коктейлі Молотова в стіну покинутої будівлі. За версією слідства, школяр був прихильником військового формування “Азов”, готувався до терактів й адміністрував антивоєнні групи в соцмережах.
Бабуся хлопчика вважає секретного свідка провокатором, який працює на ФСБ. Наприкінці серпня Валерія Зайцева засудили за статтями про “навчання тероризму” та “участь у діяльності терористичної організації” до чотирьох з половиною років позбавлення волі у виховній колонії.
*
За відео під назвою “Добровільна могилізація і обмін азовців на кума Путіна” з критикою прихильників війни Олексія Кичигіна з Пермі було оштрафовано. Ролик визнали “екстремістським матеріалом” за позовом заступника прокурора Тихоокеанського флоту.
*
Медсестри Віра Ніколаєва та Анастасія Лисенкова, які залишили напис “ГУР” на постаменті пам’ятника Жукову на Красній площі в Москві, отримали рік примусових робіт за статтею про пошкодження меморіалу. Жінки стверджували, що стали жертвами телефонних шахраїв.
*
20-річного Артемія Перевозчикова, студента з Іжевська (Удмуртія), затримали в березні 2023 року за нанесення на міські об’єкти графіті “Ні війні!”, “Російський солдат — фашистський окупант” нібито за вказівкою штабів Олексія Навального. 26 серпня суд визнав Артемія винним за статтями про “участь у діяльності екстремістського товариства” і про “вандалізм із мотиву політичної ненависті” і засудив Артемія до двох з половиною років колонії, 10 місяців обмеження волі, дворічної заборони адмініструвати інтернет-ресурси і проводити масові заходи.
*
70-річна Анастасія Гордієнко з Омської області написала в соцмережі “Однокласники”: “Вже давно всім відомо, що пукін наробив зі своєю недоармією в Україні…” і “Так, я хочу перемоги України над фашизмом, і що?..” Експерт МВС заявив, що “пукін” — це Путін і Гордієнко “негативно оцінює образ президента”. Анастасію звинуватили в “дискредитації армії” і засудили до півтора року умовно. Їй призначили дворічний випробувальний термін і заборонили адмініструвати сайти в інтернеті на три роки.
*
Активістці та художниці із Самари Ірині Ізмайловій, заарештованій рік тому за обвинуваченням у виготовленні вибухівки, висунули нове обвинувачення — у “держзраді”. Слідство вважає, що вона виконувала завдання українських спецслужб, вступивши з ними в контакт у 2022 році під час поїздки в Молдову. Ізмайловій загрожує до 25 років позбавлення волі.
*
Ольгу Стрєлковську з Красноярська заарештували на добу за те, що вона вигукувала з вікна гасла “Слава Україні”, “Смерть Путіну” і “Путін — Гітлер”. Суд визнав її винною в “публічній демонстрації забороненої символіки” і вказав, що своїми висловлюваннями вона “спотворювала значущість проведення Спеціальної Військової Операції і дискредитувала дії Уряду РФ”.
*
Анастасію Зіброву, колишню кінологиню МВС, маму шестирічної дівчинки, яку вона виховує сама, визнали винною в поширенні “фейків” про російську армію за пост про жертв ракетного удару по вокзалу в Краматорську у квітні 2022 року. Суд засудив Анастасію до 5 років колонії і заборонив їй адмініструвати сайти протягом 4 років.
*
Сергія Михайлова, журналіста і видавця алтайської газети “Листок”, яка публікувала статті про злочини російських військових у Бучі та Маріуполі, визнано винним за статтею про “фейки про армію” з мотиву політичної ненависті. Суд засудив його до 8 років колонії загального режиму і заборонив займатися редакторською та журналістською діяльністю протягом 4 років. Водночас рішення про публікації ухвалював головний редактор “Листка” Віктор Рау, який покинув Росію 2021 року через переслідування за опозиційну діяльність.
*
Жителя Сланців (Ленінградська область) затримали через п’ять коментарів на підтримку України. Він писав про перемоги ЗСУ і “позитивно висловлювався” про дії українських військових підрозділів. Порушено справу про виправдання тероризму, йому загрожує до 5 років позбавлення волі.
*
Марію Борзову, мешканку Абінська (Краснодарський край), через стрім із критикою “аморального способу життя” учасників війни в Україні визнали винною в “дискредитації” армії та оштрафували.
*
Георгій Зиков із селища Балахта (Красноярський край), переконаний противник війни в Україні, писав у своїх постах: “У 41 році війна була визвольна, а зараз — загарбницька”. Суд оштрафував Георгія Зикова на 800 тисяч рублів.
*
Екоактивіст Радик Аднобаєв на допиті визнав, що є автором антивоєнних постів. Йому загрожує штраф за статтею про повторну “дискредитацію” армії. Крім цього, проти Радика Аднобаєва порушено справу “про заподіяння незначної шкоди здоров’ю” через конфлікт із прихильником війни в Україні, який напав на нього.
*
Автоелектрика з Воронежа Артема Лозового, заарештованого за “підготовку підриву військкомату”, засудили до 18 років позбавлення волі. Співробітники ФСБ затримали його нібито під час спроби дістати зі схованки компоненти вибухівки. На відео затримання відбувається на звичайній парковці. Додатково йому закинули “держзраду у формі шпигунства”: нібито він мав намір приєднатися до Легіону “Свобода Росії” і передав українським спецслужбам фотографії однієї з воронезьких військових частин.
*
Проти Андрія Петраускаса, засудженого 2023 року до 10 років в’язниці за підпал військкомату в Красноярську, порушили нову кримінальну справу. Його звинувачують за статтею про “виправдання тероризму”, подробиці справи поки невідомі. За новим обвинуваченням Андрію Петраускасу загрожує термін до 5 років позбавлення волі.
*
28 серпня через коментар про Російський добровольчий корпус і Сибірський батальйон відправили в СІЗО жителя Калуги Андрія Єпіфанова. Його звинувачують у “виправданні тероризму”.
*
В Уфі заарештували 20-річного Макара Ніколаєва, колишнього переможця конкурсу “Моя країна — моя Росія”, за коментарі на підтримку України та заклики вступати до Російського добровольчого корпусу, які він писав під час навчання за кордоном. Проти Макара порушено справу за статтею про заклики до тероризму, йому загрожує до семи років позбавлення волі.
*
Священника Петра Устинова з Челябінська заборонили в служінні за відмову читати молитву “Про перемогу святої Русі”, у якій є заклик до перемоги Росії у війні з Україною. Устинов підкреслив, що церква не повинна закликати до вбивства.
*
Контрактник Каміль Касимов із Тюмені (Західний Сибір) втік із військової частини в червні 2023 року, щоб не брати участі у війні з Україною. Його затримали російські військові слідчі в Астані (Казахстан) у квітні 2024 року. Російський суд засудив Каміля Касимова до шести років колонії за дезертирство.
*
Член виборчої комісії Москви з правом вирішального голосу й викладач МДТУ імені Баумана Олександр Нестеренко опублікував на своїй сторінці у “ВКонтакті” три пісні і два кліпи українських виконавців. 3 вересня силовики провели обшук, незабаром після цього Нестеренка заарештували та помістили в СІЗО за справою про розпалювання ненависті.
*
Мешканця Комі Олексія Соболєва відправили до СІЗО через чотири коментарі в соцмережах. Йому висунули звинувачення у виправданні тероризму за підтримку “Азова” і Російського добровольчого корпусу, а також закидали те, що він називав російських військових нацистами (“і Zтники теж нацисти”). 28 серпня у Соболєва було проведено обшук, після чого його затримали.
Диверсії та саботажі
26 серпня активісти Легіону “Свобода Росії” спалили релейну шафу, пристрої сигналізації, централізації та блокування в Люберцях (Московська область).
*
У Казані 50-річна жінка розбила вікно військової комендатури, кинула туди пляшку із запальною сумішшю і підпалила. Згоріла кімната для приймання їжі. За версією слідства, активістка — противниця війни в Україні — через месенджер зв’язалася з представником ЗСУ і після листування погодилася підпалити військову комендатуру. 26 серпня суд заарештував жінку за обвинуваченням у “теракті, вчиненому групою осіб за попередньою змовою”. У жінки є тринадцятирічний син, під час підпалу вони були разом.
*
Уночі 29 серпня житель Владивостока (Приморський край) намагався підпалити будівлю військкомату. Він кинув дві пляшки із запальною сумішшю в будівлю, але загоряння не сталося. Підозрюваного затримали поліцейські, які чергували поруч. Ним виявився 22-річний інженер Михайло. Він заявив, що погодився на підпал на вимогу шахраїв.
Пікети та мітинги
Зигмунд Худяков, 66-річний активіст із Хабаровська, вийшов на антивоєнний одиночний пікет. Він закликав чоловіків не ходити на війну. “Запам’ятайте, якщо ви хочете когось позбавити життя, викопайте дві могили — бо відплата наздожене вас неминуче!”
*
Активіст Василь Семенюк виніс на площу Леніна в Новосибірську плакат із фотографією журналістки Марії Пономаренко та її словами про знущання у ВК-6 “Шипуново”. На останньому судовому засіданні Пономаренко, засуджена на 6 років колонії за “фейки” про російську армію через публікацію про бомбардування театру в Маріуполі, пообіцяла порізати собі вени, щоб припинити приниження, фізичне насильство і утримання в антисанітарних умовах.
Інше
Подружжя Бурових, проходячи повз військову частину в Калінінграді, “жартома заговорило українською мовою”. Співробітники військової поліції затримали подружжя. Суд заарештував Бурових за “дрібне хуліганство”: на 10 і 3 доби. За словами співробітників військової поліції, подружжя було п’яним і ображало військових. Протокол про “дискредитацію” суд повернув на доопрацювання в поліцію.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.