Суддям не смішно. Дайджест російських протестів
Через цей анекдот та 12 коментарів під провоєнним відеозаписом у соцмережі “ВКонтакте” прокурори вимагали для Василя Большакова, багатодітного батька з Рязанської області, два з половиною роки колонії-поселення. Його переслідують за статтею про “повторну дискредитацію армії” з лютого минулого року. 24 жовтня суд призначив Василю Большакову штраф у розмірі 250 тисяч рублів.
*
Різнороб із Петербурга Артур Канін у січні 2023 року залишив два коментарі в телеграм-чаті Російського добровольчого корпусу, який воює на боці України). На думку слідства, Канін як адміністратор чату писав “групі людей, схожих за етнічною російською ознакою” і закликав підпалювати військкомати. Його визнали винним у “публічних закликах до екстремізму” і “виправданні тероризму” і засудили до чотирьох років колонії загального режиму. Каніну також заборонили на три роки адмініструвати сторінки в інтернеті.
*
Сині та жовті стрічки з перекресленою літерою Z і гербом України, які москвич Дмитро Н. прив’язав до велосипеда, стали підставою для штрафу. Їх побачив сусід і доніс у “Центр по боротьбі з екстремізмом” (неофіційний підрозділ російських силових структур). Дмитра оштрафували на 30 тисяч рублів за “дискредитацію армії” і за “демонстрацію забороненої символіки”.
*
Ієрей храму Воздвиження Хреста Господнього в московському районі Митино Костянтин Кокора відмовлявся читати провоєнну “Молитву за святу Русь”, за що РПЦ відсторонила його від обов’язків на три роки. Церква вважала його відмову “кривоприсягою”.
*
23 жовтня Антона Євдокимова з Москви затримали у справі про “виправдання тероризму” через пост про вибух на Кримському мосту. Силовики вломилися до квартири і поклали Антона і його брата долілиць, на обох наділи наручники. Під час обшуку з квартири забрали комп’ютери, роутери та телефони. Після цього Євдокимових відвезли до поліції. Брата відпустили після допиту, а на Антона порушили справу за доносом. Антона Євдокимова залишили в ізоляторі тимчасового тримання. Тепер він перебуває в СІЗО-2 “Бутирка”.
*
На блогера Миколу Фарафонова з Комі, засудженого на шість років колонії загального режиму за статтею про “заклики до тероризму в інтернеті” за відеоролики та повідомлення із закликами підпалювати військкомати, порушено нову справу — про наклеп. Подробиці невідомі.
*
56-річний Леонід Денисов (на його прохання ім’я змінено), співробітник військового заводу з Желєзногорська (Сибірський федеральний округ) зривав плакати про службу за контрактом. 18 жовтня силовики прийшли до нього додому і вилучили техніку, заявивши, що відправляють її на експертизу “на предмет екстремістських і терористичних ознак”. У відділенні поліції силовики показали Денисову відео, як він зриває плакати. За статтею про “дискредитацію” Леоніда Денисова оштрафували. Леонід вважає, що ця справа — лише початок, і проти нього збираються порушити справу про “держзраду”.
*
Євген Пархоменко з Брянської області розміщував антивоєнні пости у “ВКонтакте”. 23 жовтня співробітники ФСБ затримали його на робочому місці. Родичам Євгена про його місцеперебування нічого невідомо.
*
Восени 2023 року 17-річного Богдана Давиденка з Владивостока заарештували за підготовку до підпалу військкомату. Богдан зізнався, що хотів підпалити військкомат на знак протесту проти війни. Суд визнав його винним у “підготовці теракту” і “проходженні навчання терористичній діяльності” і засудив до п’яти з половиною років колонії.
*
Наталія Гусєва з Челябінської області (Уральський федеральний округ) зробила в мережі “Одноклассники” репост антивоєнного відео з коментарем про те, що Путін має вивести війська з України й перестати вбивати народи України та Росії. За це на неї завели справу за статтею про повторну “дискредитацію армії”. 29 жовтня в суді міста Златоуста відбулося чергове слухання у її справі. Наталя Гусєва перебуває під підпискою про невиїзд.
Наталя — правозахисниця, керувала благодійними організаціями із захисту прав дітей, була спостерігачем на виборах. Зараз Наталя багато часу присвячує догляду за сином з інвалідністю.
*
Пост про удар російської ракети по будинку в Умані, що вбив 25 осіб, став приводом для утримання в СІЗО до 7 грудня Соліма Каміна з Москви. 35-річного Каміна обвинувачують у поширенні “фейків” про армію РФ із мотивів “політичної ненависті або ворожнечі”. На обшуку 7 жовтня силовики застосували щодо нього електрошокер. “Потрібно завжди боротися і відстоювати загальнолюдські цінності, не здаватися до останнього”, — каже чоловік.
*
Пастора підмосковної Церкви Святої Трійці Миколу Романюка відправили до СІЗО за антивоєнну проповідь. Суд арештував його за статтею про “заклики до діяльності проти безпеки держави”. Справу завели через антивоєнну проповідь, з якою Романюк виступив 25 вересня 2022 року. У ній пастор засудив людей, які вирушають на війну в Україну: “У нашому віровченні було прописано, що ми — пацифісти, і не можемо в цьому брати участь. Ми не благословляємо тих, які їдуть туди, яких насильно беруть, не благословляємо, але молимося, щоб їх було визволено звідти. Є різні способи законні, як це робити”.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.