Лікарям — лікувати. Дайджест російських протестів
Лікарку Надію Буянову засудили до п’яти з половиною років колонії за голослівним звинуваченням. На 68-річну Надію Буянову, педіатриню районної поліклініки, написала донос мати її пацієнта, Анастасія Акіньшина. Донощиця звинуватила лікарку в тому, що вона нібито назвала вбитого в Україні батька дитини “законною ціллю для України”. Надія Буянова заперечує факт цієї розмови. Обвинувачення ну надало жодних доказів провини лікарки. Аудіозапису розмови немає. Акіньшина під час слідства і суду плуталася в показаннях і кілька разів їх змінювала. Але попри це, 12 листопада суддя винесла обвинувальний вирок. Адвокат Надії Буянової планує його оскаржувати.
Російські лікарі виступили із закликом звільнити Надію Буянову з-за ґрат, щоб вона могла далі лікувати дітей.
17 листопада в Єкатеринбурзі затримали Дмитра Рикова, який вийшов на одиночний пікет на підтримку 68-річної педіатрині Надії Буянової, яку засудили на п’ять з половиною років колонії за доносом. Лікарку звинуватили в тому, нібито в розмові з матір’ю пацієнта Анастасією Акіньшиною вона назвала вбитого в Україні батька дитини “законною ціллю для України”. Жодних доказів слів Надії Буянової слідство не надало, що не завадило судді винести обвинувальний вирок.
Поліцейські вилучили у пікетувальника плакат і відпустили без складання протоколу.
Переслідування
5 листопада художник з Нижнього Новгорода Олександр Куріцин (Синій Олівець) створив артоб'єкт “Идите лесом”, присвячений зеленим зонам, що зникають. Роботу розмістили на будівлі Роскомнагляду (відповідає за цензуру в інтернеті) в Єкатеринбурзі в рамках артфестивалю “ЧÖ”.
Депутат від партії “Единая Россия” Олексій Свалов вирішив, що напис нагадує про проєкт “Идите лесом”, який допомагає уникнути мобілізації, і написав донос на художника. Напис спочатку було змінено, а пізніше його прибрали зовсім. Через погрози фестиваль “ЧÖ” достроково закрили.
14 листопада співробітники ФСБ прийшли з обшуком додому до Куріцина. Силовики вилучили засоби комунікації та книги. Художник не виходить на зв’язок.
*
За коментар під відео з виступом Зеленського, в якому президент України сказав, що на будинки українців скидають п’ятсоткілограмові бомби, 64-річний петербурзький політолог Євген Бестужев отримав 5 років і 3 місяці умовно. У вироку наведено коментар Бестужева: “Дуже сильне звернення Зеленського. В Україні гідний Президент. Разом ми переможемо кремлемразь. Слава Україні!” У Бестужева ішемічна хвороба серця, він два роки сидів у СІЗО і переніс кілька серцевих нападів.
*
Андрія Россієва з Нижегородської області за коментарі у соцмережі визнали винним за статтями про поширення “фейків” про армію і “розпалювання ненависті”. Андрій писав про дії російських військових в Україні. Прокурор просив сім років колонії загального режиму, але суд призначив сім років умовно з випробувальним терміном чотири з половиною роки, а також заборонив чотири роки користуватися інтернетом.
*
За пост про удар авіабомбами по гіпермаркету в Харкові волгоградського юриста Руслана Нурушева звинуватили в поширенні “фейків” з мотиву політичної ненависті або ворожнечі. Його заарештували й відправили до СІЗО. Нурушев не вважає себе винним, оскільки не бачить у діях складу злочину.
*
За пости із закликами донатити ЗСУ жителя Тульської області Ігоря Сапожникова засудили до чотирьох років за статтею про “заклики проти безпеки Росії”.
*
56-річний Йосип Гелястанов жив у Петербурзі й працював масажистом. Через кілька антивоєнних постів у соцмережах проти нього порушили кримінальну справу про “дискредитацію” російської армії. 31 жовтня йому написав чоловік, який заявив, що живе недалеко від нього і попросив про сеанс масажу найближчим часом. Коли Гелястанов вийшов з будинку, його затримали силовик і відвезли до Хакасії: приводом для порушення справи стали антивоєнні пости у “ВКонтакте”, які чоловік опублікував, перебуваючи на території регіону.
*
За “передачу секретних креслень українській розвідці” 32-річного Данила Мухаметова, інженера-технолога “Уралвагонзавода”, засудили до 16 років колонії суворого режиму. Раніше до 12 з половиною років колонії було засуджено дружину Данила, Вікторію, яка передала українській стороні креслення за 1000 євро. На суді вона говорила, що на ці гроші вони планували “просто жити”.
*
Жителя Бурятії Дмитра Зіміна затримали під час підготовки до від’їзду для вступу в легіон “Свобода Росії”. Нібито Дмитро фотографував вежі стільникового зв’язку і надсилав українським кураторам знімки та координати. Його затримали після купівлі квитка на поїзд до Москви. Суд визнав Дмитра Зіміна винним у “приготуванні до держзради” і засудив до 8 років ув’язнення. Перші 2 роки він проведе у в’язниці, решту — в колонії суворого режиму.
*
34-річний Олександр Крайчик перевів 50 євро на збір для ЗСУ 26 лютого 2022 року. Через 14 місяців співробітник ФСБ прийшов до Олександра на роботу і вилучив у нього телефон. За кілька днів Олександра зняли з рейсу до Стамбула, піддали “карусельним арештам” на підставі протоколів про дрібне хуліганство, а за кілька днів звинуватили у справі про “держзраду”. Суд засудив Олександра Крайчика до 13 років колонії суворого режиму.
*
Москвичка Анастасія Бережинська, режисерка і мама двох дітей восьми й десяти років, розміщувала антивоєнні й антипутінські пости у “ВКонтакте”. Фрагмент одного з них: “Ваші йо…ті збройні сили вже пів України рознесли разом із жінками, і дітьми, і купою мирного населення, знищили людей у м’ясо”. За коментарі зі звинуваченнями Путіна в держзраді, геноциді, воєнних та інших злочинах і коментарі під постом нібито із закликами до вбивства Путіна суд засудив Анастасію Бережинську до восьми років колонії.
*
10 листопада Олексія Севастьяненка, парафіянина храму Трійці Живоначальної в Хохлах у Москві, за антивоєнні висловлювання і звинувачення президента і патріарха в убивстві мирного населення України затримали й відвезли у відділ поліції. Спочатку Олексій вирішив, що на нього написав донос протоієрей Андрій Ткачов, з яким він розмовляв про війну в Україні. Пізніше з’ясувалося, що донощиком виявився свідок їхньої розмови. З відділу поліції Олексія відпустили наступного дня із зобов’язанням про явку до суду. На нього склали протокол про “дискредитацію” армії.
*
За ролик зі звинуваченнями Мішустіна, Набіулліної та “інших поплічників Путіна”, які є співучасниками в його злочинах, зі словами: “...кожен день ви своїм мовчанням вбиваєте й українців, і росіян…” — жительку Альметьєвська оштрафували за статтею про “дискредитацію” армії. Ще одного жителя Альметьєвська за коментар в Instagram з українським прапором і підписом “СЛАВА!” оштрафували за цією ж статтею.
*
Активіст із Республіки Марій Ел — пенсіонер Юрій Благодаров — написав про те, що участь у війні порушує традиції пращурів марійців: “Наші карти не підтримують братовбивчу війну заради воцаріння (розширення впливу) російської нації...” Суд визнав активіста винним у “дискредитації” армії та “розпалюванні ненависті”, оштрафував на 400 тисяч рублів (пенсія у чоловіка — 18 тисяч рублів). Після надходження перших донатів на оплату штрафу Юрію заблокували банківську карту.
*
Мешканку Бєлгорода Яну Л. оштрафували за статтею про “дискредитацію” армії за те, що на одній із зупинок громадського транспорту вона зірвала рекламний банер міноборони із закликом йти на війну. Очевидці викликали поліцію.
*
Такі ж дії вчинив і мешканець Тульської області Олексій Зямзін: 12 листопада він зірвав на зупинці плакат про службу за контрактом. На аватарці в Telegram у нього стояла фотографія із символом легіону “Свобода Росії”. Олексія звинуватили в “дискредитації” російської армії і “пропаганді” забороненої символіки. Суд оштрафував його і дав 7 діб арешту.
*
Марину Лолохаєву із Сургута двічі оштрафували за “дискредитацію” армії. Перший штраф вона отримала за коментарі в телеграм-чаті, де написала, що в Росії нацизм і фашизм, і бажала перемоги Україні. Другий штраф — за зображення з написом “Ні війні”.
*
Мешканка міста Раменське Тетяна в чаті свого ЖК написала, що вважає ганьбою під час війни виходити на “ходи з іменами дійсно героїв-визволителів” (акцію “Безсмертний полк”). За два місяці Тетяну затримали, доправили до поліції й обвинуватили за статтею про “дискредитацію” армії. Вона підписала всі папери, щоб забрати з дитячого садка п’ятирічного сина. Суд присудив Тетяні штраф.
*
Машиніст автокрана Сергій Андрєєв нібито “за наводкою куратора з українських спецслужб” намагався підірвати військкомат у Москві. Експертиза не виявила ознак вибухового пристрою у виробі Сергія. Це був компонент, який використовується для побутового феєрверка. І все ж Андрєєва визнали винним за статтями про “державну зраду”, “тероризм”, “участь у терористичному товаристві”, “незаконне виготовлення, зберігання, перенесення та перевезення вибухівки та її компонентів”. Другий Західний окружний військовий суд Москви засудив його до 24 років позбавлення волі і значного штрафу (1,2 млн рублів).
Диверсії та саботажі
Уночі 3 листопада в Башкортостані зійшли з рейок 22 вагони, навантажені вугіллям. Інцидент стався біля станції Дема. Постраждалих немає. Очевидець аварії повідомив: “Там такий гуркіт був сильний, що я подумав про вибух, підбіг подивитися, дивлюся, вагони лежать, вогню ніде немає. Дивна аварія, звичайно. Навмисно не придумаєш”. Телеграм-канал “Роспартизан” назвав аварію диверсією.
*
3 листопада в Москві затримали 42-річного електрозварника, підозрюваного в підпалі трьох релейних шаф на залізничному перегоні Плющево-Вешняки. Рух поїздів, зокрема понад 30 електричок, було тимчасово зупинено. За словами підозрюваного, він діяв за інструкцією, отриманою в месенджері кілька місяців тому. Йому запропонували підпалити релейні шафи за винагороду. Порушено кримінальну справу за статтею про теракт.
*
10 листопада в районі однієї з військових частин Твері бійці руху опору легіону “Свобода Росії” спалили електрощитову вежі зв’язку.
*
15 листопада співробітники ФСБ Кіровської області затримали 16-річного підлітка: він нібито планував підпалити шафи сигналізації, централізації та автоматичного блокування головних шляхів залізниці “за завданням українських спецслужб”. Силовики заздалегідь чекали підлітка біля місця можливого підпалу. Проти школяра завели кримінальну справу “про замах на диверсію” і взяли під варту. На допиті він визнав провину.
Меморіали
17 листопада активісти на знак солідарності з антивоєнним маршем у Берліні та інших містах принесли квіти до пам’ятника Лесі Українці в Москві.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.