Розстріли полонених — щонайменше десять загиблих
За процесуального керівництва Запорізької обласної прокуратури розпочато кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
Буквально позавчора, 26 листопада, стало відомо про інший масовий розстріл полонених, цього разу на Покровському напрямку фронту. Точний день убивства невідомий, але наголошується, що злочин був скоєний цього місяця.
“За попередніми даними, у листопаді 2024 року російські окупанти здійснили штурм позицій Сил оборони України поблизу села Петрівка Покровського району. Внаслідок наступу п’ятеро військових ЗСУ вимушено відступили та сховалися у приватному будинку, — повідомляють правоохоронці. — Після оточення помешкання російські військові взяли українських захисників у полон. Їх змусили беззбройними залишити укриття та лягти на землю. В порушення норм міжнародного гуманітарного права, окупанти розстріляли українських полонених з автоматичної зброї”.
Минулого тижня ми розповідали про ще кілька випадків, коли росіяни вбивали беззбройних військовополонених. Зокрема двох українських воїнів ймовірно вбили, які потрапили у полон, ймовірно вбили біля села Новодмитрівка у Покровському на Донеччині. Крім того, українські правоохоронці перевіряють інформацію щодо імовірної страти в тій же місцині ще трьох українців, які були поранені.
Найбільш масову страту українських воїнів росіяни вчинили між селами Миколаївка та Сухий Яр Покровського району, вбивши 16 беззбройних українських бійців. Їх вишикували в шеренгу і розстріляли, а поранених добили автоматною чергою. Інформація про злочин набула розголосу 1 жовтня.
Страт все більше
На початку листопада начальник управління Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора Денис Лисенко повідомляв про 49 відкритих кримінальних проваджень за фактами страти 124 українських військовополонених. За неповний місяць ця цифра значно зросла. при цьому 80% убивств відбулися цього року.
“Стрімкий зріст таких випадків розпочався у кінці минулого року. Найбільше випадків було зафіксовано саме у Донецькій області — 17 випадків, вбиті 62 військовополонені під час здачі у полон. На другому місці — Запорізька область, далі — Харківська”, — заявив Денис Лисенко в коментарі Суспільному.
Втім, як зауважував нещодавно український Омбудсман Дмитро Лубінець, реальна кількість таких убивств ще вища, адже не всю інформацію з фронту можна швидко перевірити: “Коли зафіксував український дрон зверху дії росіян, то вони ідентифіковані, це можна робити. А коли в нас інформація від джерел, які треба додатково верифікувати, немає відео, але є свідчення — зокрема про це свідчать російські військовополонені, але не можуть назвати якихось деталей, — то це ускладнює процедуру верифікації та юридичну фіксацію цього злочину”.
Командири дають накази “обнуляти” полонених
Радіоперехоплення та свідчення захоплених в полон росіян дають підставу вважати, що злочин є “погодженим” з російським командуванням. Так, наприклад, 18 листопада Головне управління розвідки оприлюднило радіоперехоплення, у якому чути, як російський командир наказує підлеглим: “Пленного сразу двухсоть” (рос.). А в жовтні бійці бригади “Азов” взяли в полон російського окупанта, який розповів про розстріл трьох українських військовополонених, який було здійснено за наказом. саме з того підрозділу, що вчинив страту. На допиті російський військовослужбовець розповів про розстріл. “Після того, як старший зв’язався із командуванням, йому по рації було передано, що з полоненими возитися нема коли, полонених нікого не брати, і дали команду розстріляти. Що група і зробила”, — розповідав росіянин.
Раніше журналісти CNN оприлюднили отримані від української розвідки перехоплені розмови між російським командиром із позивним “Турок” і його підлеглим “Малим”: “Турок” наказує вбити полонених — “обнулити”.
“Їх (страт — ред.) багато. Є закономірність. Вона передбачає щонайменше схвалення або наказ не давати пощади, — заявив тоді журналістам CNN неназваний співрозмовник з ООН. — Поодинці такі вбивства є воєнними злочинами, а всі разом вони можуть становити злочин проти людяності”.
Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.