ООН: в останні місяці зросла кількість повідомлень про страти українських військовополонених
Про це йдеться у свіжій доповіді ММПЛУ, яка охоплює період з 1 вересня до 30 листопада 2024 року.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оцінило звинувачення щодо 19 інцидентів, пов’язаних із вбивством 62 осіб, як такі, що заслуговують на довіру.
У міжнародній організації проаналізували відео- та фотоматеріали, що демонструють страти або тіла, а також поговорили зі свідками. Особливо ретельно було перевірено п’ять інцидентів, під час яких загинули 15 українських військовослужбовців.
“Наприклад, на відео одного інциденту видно, як четверо російських військовослужбовців шикуються та стріляють з автоматичних гвинтівок у 10, здавалося б, неозброєних українських військовослужбовців, тіла яких потім падають на землю”, — мовиться в документі.
Крім того, в УВКПЛ перевірили страти 11 українських військовополонених, про які було відомо раніше, зокрема інцидент, що датується 29 липня 2023 року. Тоді на окупованій території Запорізької області росіяни вивели з підвалу двох українських військовополонених, один з яких був тяжко поранений. У лісосмузі пораненого застрелили. “Після цього другого військовополоненого допитали та змусили розкрити інформацію про українські збройні сили”, — кажуть в ООН.
Загалом з 24 лютого 2022 року УВКПЛ верифікувало страту росіянами 68 українських військовополонених.
Нагадаємо, 22 грудня стало відомо, що окупанти розстріляли чотирьох українських військовослужбовців 110 окремої механізованої бригади, що здалися в полон. Воєнний злочин стався на Времівському напрямку Волноваського району на Донеччині.
Момент розстрілу зафіксував український дрон. Відео було опубліковано у Telegram батальйону безпілотних систем 110 ОМБр.
“На їхній позиції було шість людей. Почався артобстріл. З їхньої доповіді знаємо, що двоє військовослужбовців загинули від обстрілу. Четверо опинились в оточенні”, — розповів Суспільному пресофіцер 110 окремої механізованої бригади імені Марка Безручка Іван Сєкач.
Про подальшу долю полонених в бригаді дізналися з перехоплень, а потім знайшли відео з безпілотника.
“Під час артилерійського обстрілу четверо українських захисників були змушені укритись у приватному будинку. Після оточення російськими військовими вони вийшли з будівлі та потрапили в полон, — розповіли згодом в Офісі Генпрокурора. — Двох військовополонених залишили лежати на землі, а інших двох вивели на дорогу. Згодом усіх чотирьох українських військових цинічно розстріляли окупанти, грубо порушуючи положення Женевських конвенцій”.
Українські правоохоронці почали досудове розслідування за фактом вчинення воєнного злочину, що спричинило загибель людей (ч. 2 ст. 438 КК України).
Наприкінці листопада ми повідомляли, що росіяни стратили п’ятьох українських військовополонених біля Новоайдарівки, п’ятьох — на Покровському напрямку, а ще чотирьох — біля села Петрівка Покровського району на Донеччині. Найбільш масову страту українських воїнів, що склали зброю, сталася між селами Миколаївка та Сухий Яр Покровського району. Тоді від рук окупантів загинули 16 беззбройних українських бійців: їх вишикували в шеренгу і розстріляли, а поранених добили автоматною чергою.
Про те, що ці воєнні злочини стають все більш розповсюдженими, давно кажуть в Офісі генпрокурора. На початку листопада начальник управління Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Денис Лисенко заявляв про 49 відкритих кримінальних проваджень за фактами страти 124 українських військовополонених. 80% убивств відбулися у 2024 році. При цьому численні радіоперехоплення та свідчення ворогів, що потрапили в полон, дають підстави вважати, що дозвіл на страти “спущений згори” і є частиною геноцидної політики російського командування.