MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Положення про систему управління ризиками

07.03.2024   

Харківська правозахисна група

ЗАТВЕРДЖЕНО:

25 вересня 2013 року

Директор

____________________

Є.Ю. Захаров

Положення про систему управління ризиками

Вступ

Настанови із системи управління ризиками недержавної неприбуткової організації «Харківська правозахисна група» (далі ХПГ) містять інформацію про принципи, політику та процедуру управління ризиками в організації та регулює технологію цього управління для проектів, програм та результатів розвитку організації в цілому. Система моніторингу та оцінки є невід’ємною частиною системи управління проєктами, що діє в ХПГ.

Настанови є обов’язковими до виконання. Працівники ХПГ мають ознайомитись з його положеннями. Оскільки сфера діяльності ХПГ характеризується високим рівнем динамічності, ХПГ залишає за собою право повністю або частково переглядати, відкликати, припиняти, скасовувати або змінювати будь-які інструкції, політики чи процедури, у будь-який час, з повідомленням або без нього, щоб задовольнити програмні потреби або правові зміни вимоги. Персонал ХПГ запрошується пропонувати зміни до політики чи процедур, які, на їхню думку, принесуть користь організації. Будь-які зауваження чи пропозиції необхідно подавати директору ХПГ письмово.

  1. Основні визначення

Ризик — це ймовірна подія, внаслідок настання якої можуть статися негативні наслідки для діяльності організації, її окремих проєктів та програм. Позитивні та нейтральні результати не включаються до поняття ризику.

Ризики можна розділити на дві групи: зовнішні (породжені зовнішнім середовищем) та внутрішні (викликані проблемами діяльності самої організації). Зовнішні ризики поділяються на політичні, економічні, фінансові, інституційні та інформаційні.

Управління ризиками або ризик-менеджмент (англ. risk management) — процес прийняття та виконання управлінських рішень, спрямованих на зниження ймовірності виникнення несприятливого результату та мінімізацію можливих втрат, спричинених його реалізацією.

У ризик-менеджменті прийнято виділяти кілька етапів:

1. виявлення ризику та оцінка ймовірності його реалізації та масштабу наслідків;

2. вибір методів та інструментів управління виявленим ризиком;

3. розробка ризик-стратегії з метою зниження ймовірності реалізації ризику та мінімізації можливих негативних наслідків;

4. реалізація ризик-стратегії;

5. оцінка досягнутих результатів та коригування ризик-стратегії.

  1. Методи управління ризиками

Ключовим етапом ризик-менеджменту вважається етап вибору методів та інструментів управління ризиком. Базовими методами ризик-менеджменту є відмова від ризику, зниження, передача та прийняття.

Метод відмови передбачає відмову від надмірно ризикованої діяльності. Зниження ризику означає його профілактику та диверсифікацію. Метод передачі передбачає аутсорсинг витратних ризикових функцій та в роботі неурядових організацій в Україні не застосовується. Прийняття ризиків передбачає формування резервів чи запасів.

Найчастіше застосовуваним інструментом ризик-менеджменту є страхування. Страхування передбачає передачу відповідальності за відшкодування передбачуваної шкоди сторонній організації (страховій компанії).

Інструментарій управління ризиками значно ширший. Він включає політичні, організаційні, правові, економічні, соціальні інструменти, причому ризик-менеджмент як система припускає можливість одночасного застосування кількох методів та інструментів ризик-управління.

  1. Стратегія управління ризиками, ухвалена ХПГ

ХПГ, будучи правозахисною організацією, перебуває в динамічній ситуації з ризиками, що постійно змінюються, збільшенням або зменшенням їх можливого впливу, появою нових загроз. Тому стратегія управління ризиками також має бути динамічною та ефективною, а методи управління ризиками — різноманітними. Необхідний також достатній частий перегляд способів управління ризиками, щоб вчасно вжити необхідних заходів.

Слід зазначити, що ХПГ змушена переважно приймати зовнішні ризики внаслідок своєї місії. Крім того, оскільки проєкти, за якими організацією взяті на себе зобов’язання перед донорами, можуть тривати до трьох років, то динамічність змін зовнішнього світу потребує не лише ефективного управління ризиками, а й постійної комунікації з донорами через зміни зовнішніх умов виконання проєкту.

Прийнята ХПГ стратегія управління ризиками містить такі елементи.

1. Ризики визначаються для організації в цілому, її окремих програм та проєктів.

2. Визначення стратегічних ризиків для організації та управління ними має бути одним із компонентів стратегічного плану, управління стратегічними ризиками має переглядатися не рідше ніж один раз на 6 місяців.

3. Ризики для виконання проєктів і програм повинні визначатися на основі стратегічних ризиків та особливостей, властивих програмам і проєктам, що розглядаються. Управління ризиками для виконання проєктів та програм має переглядатися не рідше ніж один раз на три місяці.

4. Для управління ризиками використовуються методи відмови, зниження, прийняття та страхування.

4.1. Метод відмови застосовується виключно щодо окремих функцій у разі визнання їх нереалістичними та неможливими для виконання.

4.2. Основним методом управління ризиками у ХПГ є метод зниження, що передбачає розробку заходів щодо диверсифікації та зменшення можливих загроз.

4.3. Метод прийняття реалізується у створенні резервного фонду, запасів витратних матеріалів тощо. настільки, наскільки це можливо.

4.4. Майно, що перебуває на балансі ХПГ, розраховане на тривалий термін використання, має бути застраховане.

5. Для управління ризиками використовується двофакторний аналіз їх впливу та вироблення заходів, спрямованих на зниження кожного ризику (див. розділ 4).

6. Аналіз можливих ризиків виконання проєктів та програм та розробка управління ризиками виконується групою, що складається з керівника проєкту (програми), фандрайзера та старшого офіс-менеджера (senior office manager), погоджується з директором та затверджується ним.

7. Аналіз стратегічних ризиків та розробка управління ними виконується групою, що складається з фандрайзера, старшого офіс-менеджера та директора та затверджується Радою ХПГ.

8. Якщо негативну дію ризику неможливо хоча б пом’якшити, і вона створює загрозу для виконання зобов’язань перед донором, обумовлених проєктом, директор (або керівник проекту) повинен негайно розпочати переговори з донором про внесення змін до проєкту.

  1. Матриця управління ризиками

Розробка стратегії управління ризиками представлена у наступній матриці. Параметри n та m можуть приймати значення від 1 до 5.

Risk

Type

Probability

Impact

Risk factor

Risk mitigation strategy

Responsible person

Risk 1

External

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

Risk 1

External

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

Risk 1

External

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

Risk 1

External

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

Risk 2

External

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

 

Risk L

Internal

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

Risk L+1

Internal

n

m

n*m

Заходи зі зниження ризику

 

 
 Поділитися