MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Політика роботи ХПГ з дітьми

14.03.2024   

Принципи

Ця Політика заснована на документі «Охорона безпеки дітей: стандарти захисту дітей» (Keeping Children Safe Child Safeguaгding Standards), Конвенції ООН про права дитини від 1989 р. та її факультативних протоколах (The UN Convention оп the Rights of the Child), Заяві ООН про ліквідацію сексуального насильства та сексуальної експлуатації (UN Statement for the Elimination of Sexual Abuse and Exploitation) і всіх конвенціях ООН, що стосуються дітей, а також на національному законодавстві України про захист дітей та міжнародну передову практику.

Визначення та терміни

Захист дітей — обов’язок організації переконатися, що її співробітники, діяльність та окремі програми не завдають шкоди дітям. Тобто, що вони не наражають дітей на ризик шкоди та жорстокого поводження, і що про будь-яке питання щодо безпеки дітей, що викликає в організації стурбованість, повідомляється відповідним органам влади.

Фізичне насильство — фактична чи можлива фізична шкода, заподіяна іншою людиною (дорослою чи дитиною). Воно може включати удари, отруєння, занурення під воду, нанесення опіків тощо.

Сексуальне насильство — примус дитини чи пропозиція дитині брати участь у сексуальних діях.

Нехтування обов’язками та недбале поводження — з урахуванням ситуації, ресурсів та обставин, зневага до обов’язків та недбале поводження означають стійку нездатність задовольняти основні фізичні та (або) психологічні потреби дітей, що може призвести до серйозного порушення здорового фізичного, духовного, морального та розумового розвитку дитини. Нехтування обов’язками та недбале поводження включає нездатність належним чином контролювати та захищати дітей від шкоди та забезпечувати харчування, дах та безпечні умови життя та роботи.

Емоційне насильство — постійне грубе в емоційному відношенні поводження, що впливає на емоційний розвиток дитини. Дії емоційного насильства включають обмеження руху, зневажливе ставлення, приниження, знущання (у тому числі у віртуальному просторі), погрози, залякування, дискримінацію, глузування чи інші нефізичні форми ворожого чи недружнього ставлення.

Дитиною називається будь-яка особа, молодша 18 років.

Сфера використання

Ця політика застосовується щодо всього персоналу та підрядників, які безпосередньо контактують з дітьми, тобто:

  • всіх штатних співробітників (місцевих та іноземних);
  • всіх членів Ради ХПГ
  • всіх волонтерів та стажистів
  • усіх організацій та осіб, які забезпечують транспорт, проживання, охорону, екскурсійне обслуговування дітей-учасників програм ХПГ.

Профілактика

Оцінка та зниження ризику

У рамках реалізації цієї Політики проводитиметься оцінка ризику, пов’язаного з усіма видами діяльності ХПГ. У кожному проєкті, який передбачає участь дітей або впливає на них, розробляється стратегія зниження ризиків та проводиться оцінка виникнення ризиків.

Принципи підбору персоналу

ХПГ забезпечує застосування максимально високих стандартів у своїй політиці щодо підбору та перевірки працівників.

Перевірка співробітників та волонтерів, допущених до роботи з дітьми, є важливою частиною нашої політики в галузі підбору персоналу. Перед прийомом на роботу або укладанням контракту на надання безоплатних послуг керівництво ХПГ перевіряє справжність особи, кваліфікацію людини, оцінює профілі в соціальних мережах потенційних співробітників щодо відсутності в них екстремістських висловлювань та інших публічних проявів позицій, несумісних з роботою з дітьми.

Кодекс поведінки

Усі співробітники ХПГ, до чиїх посадових обов’язків (або обов’язків як волонтера) входить робота з дітьми, зобов’язані дати згоду на дотримання Кодексу поведінки з дітьми. Кодекс поведінки описує прийнятну та неприйнятну поведінку стосовно дітей (див. Додаток 1 до цієї Політики). У разі порушення Кодексу або невиконання його вимог, ХПГ накладає на співробітника дисциплінарне стягнення аж до звільнення з роботи.

Навчання

Усі співробітники проходять навчання з питань захисту дітей, що допомагає їм зрозуміти необхідність захисту дітей і в повному обсязі знати процедуру повідомлення про занепокоєння, що виникає в них.

Співробітники проходитимуть короткий курс із питань захисту дітей у момент вступу на посаду. Співробітники, які мають особливі обов’язки, пов’язані із захистом дітей, пройдуть більш поглиблене навчання протягом 6 місяців після прийому на роботу.

Підрядники перед початком роботи з організацією отримають інструкції щодо захисту дітей та про їх обов’язки відповідно до політики у цій галузі. Дітям та їхнім сім’ям розкажуть про те, що потрібно робити у разі виникнення у них занепокоєння щодо дитини.

Всі співробітники та діти знають про існування призначеного відповідального із захисту інтересів дітей, до чиєї компетенції входить отримання повідомлень про проблеми, розслідування та консультування з питань оцінки та зниження ризику відповідно до політики та процедур ХПГ.

Поширення інформації та використання зображень дітей

Загальні положення

При використанні візуальних зображень (як фотографій, так і відео) нашим основним принципом є збереження поваги і гідності при зображенні дітей, членів їх сімей.

Базова інформація

ХПГ твердо дотримується Конвенції ООН про права дитини, де першочергова увага приділяється забезпеченню інтересів дитини (стаття 3), і заявлено, що кожна дитина має право на недоторканність особистого життя (стаття 16) та на захист від усіх форм експлуатації (стаття 36).

Ми визнаємо, що зображення є одним з важливих складових представлення нашої роботи громадськості та іншим заінтересованим особам, а також збору коштів, але ми намагаємося підтримувати гідність кожної людини, з якою ми працюємо, і не використовуватимемо зображення, які є образливими чи принижуючими.

  1. Дозвіл на зйомку та подальше використання матеріалів. Ми будемо звертатися за згодою на проведення фотозйомки та використання фотографій, а також на підготовку кейсів, до батьків та опікунів, або безпосередньо до дітей у тих випадках, коли вони досягли достатнього віку та розуміння. У тих випадках, коли це можливо, ми роз’яснюватимемо суб’єкту зйомки можливе використання зображень. Ми ніколи не фотографуватимемо дітей, які заявляють про небажання бути сфотографованими.

  2.  Недопущення експлуатації суб’єкта зйомки. Ми не маніпулюватимемо суб’єктом, його фото- та відеозображеннями таким чином, що спотворює реальність ситуації (наприклад, ми не проситимемо його плакати перед камерою). При необхідності зберегти конфіденційність імена дітей та членів їх сімей будуть змінені. 

  3. Ми будемо використовувати зображення правдиво. Описи конкретних випадків не будуть сфабриковані, хоча можуть бути адаптовані або редаговані з метою збереження гідності та конфіденційності суб’єкта. Ситуацію та час зйомки аудіо та відеоматеріалів завжди буде вказано у підписі. У тих випадках, коли це можливо, ми будемо використовувати поєднання зображень (наприклад, позитивних та негативних) для відображення реальності ситуації. Якщо зображення показує виняткову ситуацію, ми не будемо використовувати його таким чином, щоб створити враження, ніби це звичайна ситуація. 

  4. Ми дотримуватимемося норм смаку та пристойності, що відповідають нашим цінностям. Ми не будемо використовувати еротичні, порнографічні чи непристойні зображення. Зображення мертвих або оголених тіл будуть використовуватися лише у виняткових обставинах. Ми не будемо безпідставно використовувати зображення крайніх страждань. 

  5. Ми підтримуватимемо високі технічні стандарти. Ми прагнемо використовувати лише зображення високої якості. Ми можемо використовувати цифрову обробку зображень у творчих цілях або для впізнаваності, але не таким чином, що це буде навмисно спотворювати реальність ситуації. Ми не обрізатимемо зображення таким чином, що це спотворить реальність ситуації. Під час редагування відеоматеріалів ми не спотворюватимемо реальність ситуації. 

  6. Ми вестимемо належний фотоархів. Усі зображення зберігатимуться централізовано, вони будуть повністю оформлені документально.

Робота із соціальними мережами

Політика щодо роботи із соціальними мережами поширюється на соціальні мережі та сайти, які ХПГ веде від імені організації.

За замовчуванням зміст постів та фотографій у соціальних мережах адресовано дітям віком від 13 років. У разі потреби публікації матеріалів, не призначених для перегляду дітьми, ХПГ зобов’язується маркувати їх як такі, що мають обмеження за віком. Публікації ХПГ у соціальних мережах відповідатимуть правилам поширення інформації та використання зображення дітей.

ХПГ зобов’язується модерувати коментарі користувачів, припиняти спроби булінгу, мови ненависті, екстремістських висловлювань, образ та видаляти відповідні коментарі.

При використанні співробітниками ХПГ особистих сторінок у соцмережах з посадовою метою (зокрема у приватному листуванні з дітьми) співробітники зобов’язані вказувати місце роботи та діяти відповідно до таких принципів:

  • розповсюджувати інформацію від першої особи;
  • не завантажувати та не розміщувати наклепницькі, непристойні, образливі чи шкідливі матеріали;
  • не розкривати конфіденційну інформацію дітей-учасників програм ХПГ — ім’я, прізвище чи місцезнаходження дитини, або конфіденційну комерційну інформацію;
  • співробітник несе особисту відповідальність за матеріали, що розповсюджуються;
  • зловживання може мати серйозні наслідки і бути порушенням закону, особливо у випадку зображень насильства щодо дітей, наклепів, утисків та залякувань.

Скарги на порушення прав дітей та реагування на них

Внутрішні скарги від дітей, які беруть участь в освітніх програмах ХПГ, та їх законних представників слід надсилати електронною поштою на адресу [email protected], або за телефоном дитячого уповноваженого працівника +380 99 302 7747 (мобільний телефон повідомляється всім учасникам освітніх програм).

Подання скарги та порядок розгляду

Подати скаргу Дитячому уповноваженому працівникові на порушення прав дітей у рамках освітніх програм ХПГ може постраждалий або свідок порушення: дитина або її законний представник, співробітник ХПГ, учасник освітніх програм.

Дитячий уповноважений працівник (ДУП) зобов’язаний вислухати скаргу та внести її до стандартного протоколу, що містить відомості про постраждалу дитину, характер скарги, свідків порушення та характер термінових вжитих заходів. Оформлений текст скарги має бути погоджений із заявником скарги.

Скарга, подана ДУП, є підставою для внутрішнього розслідування. Скарга має бути розглянута протягом одного дня. За необхідності проведення додаткового внутрішнього розслідування, на нього виділяється не більше 5 робочих днів.

Звинувачення проти співробітника зазвичай призводять до його негайного усунення від виконання обов’язків у зв’язку з розслідуванням. Якщо звинувачення має кримінальний характер, то до вжиття заходів чи інформування передбачуваного злочинця необхідно направити інформацію до офіційних органів влади.

Внутрішні розслідування повинні проводитись ДУП, за необхідності із залученням інших осіб з відповідною кваліфікацією. Розслідування має включати інтерв’ю з усіма сторонами, у тому числі зі свідками, для отримання всієї інформації про звинувачення.

Якщо буде встановлено, що звинувачення є справедливим, то мають бути вжиті належні дисциплінарні заходи. Якщо буде встановлено, що звинувачення є безпідставним, то слід вжити належних заходів для мінімізації шкоди для репутації обвинуваченого.

Внутрішні розслідування, пов’язані зі звинуваченнями у поведінці, що передбачає кримінальне покарання, повинні розглядатися за участю офіційної влади, щоб організація не ставила під сумнів офіційне розслідування.

Особисті дані дітей надаватимуться лише на підставі принципу дійсної необхідності ознайомлення.

Будь-які співробітники, щодо яких виникає стурбованість у зв’язку із серйозними порушеннями, отримають максимальний захист від цькування чи будь-якої іншої форми негативного ставлення до завершення офіційного розслідування. Свідомі неправдиві звинувачення є серйозною дисциплінарною провиною і розслідуватимуться.

Суб’єкт скарги (передбачуваний злочинець) та всі свідки повинні відкрито та в повному обсязі співпрацювати при проведенні службових та передбачених законом розслідувань та слухань. Їх конфіденційність буде захищена, а інформація, яка може встановити їхню особу, надаватиметься лише на підставі принципу дійсної необхідності ознайомлення.

Усі скарги та документація внутрішніх розслідувань архівуються.

 Поділитися