MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ув’язнення — за спілкування з провокатором з ФСБ. Дайджест російських протестів

25.02.2025   
Наші інформ.
Мешканець Костроми зацікавився діяльністю легіону ‘’Свобода Росії’. Він навіть не встиг заповнити анкету про вступ до руху, як на нього вийшов підставний ‘Куратор’...

Санкт-Петербург, фото: телеграм-канал

Санкт-Петербург, фото: телеграм-канал "Идите лесом!"

35-річний підприємець із Костроми Микола Малкеров дивився в інтернеті відео про діяльність легіону “Свобода Росії”, потім зайшов на сайт легіону і заповнив анкету щодо вступу, але так і не відправив її. Пізніше з Миколою зв’язався користувач під ніком “Куратор” і запропонував “збирати інформацію про об’єкт у Ярославській області”. Листування з “Куратором”, який виявився співробітником ФСБ, тривало приблизно місяць, жодних фотографій або відео Микола надіслати не встиг, його заарештували та відправили до СІЗО за звинуваченням у “співпраці з іноземною державою на конфіденційній основі”. 14 лютого 2025 року Костромський обласний суд засудив Миколу Малкерова до чотирьох років колонії загального режиму і року обмеження волі.

“За даними правозахисників, справи про участь чи співпрацю із забороненими українськими організаціями найчастіше провокують самі російські силовики через підроблені сайти ЛСР та РДК і під виглядом українських спецслужб листуються з об’єктом провокації з-поміж росіян”, — зазначають в проєкті SOTA.

*

Курський обласний суд засудив Максима Москальова до 20 років 6 місяців позбавлення волі з відбуванням перших трьох років у в’язниці, а решти терміну — в колонії суворого режиму, штрафу 250 тисяч рублів і обмеження волі на півтора року. За версією обвинувачення, 31-річний Максим Москальов із Курська із січня 2024 року співпрацював із ГУР Міноборони України: він сфотографував військкомат і підпалив релейну шафу за винагороду. Незабаром його затримали та звинуватили в держзраді та диверсії. Судовий процес проходив у закритому режимі.

Максим Москальов, фото: телеграм-канал

Максим Москальов, фото: телеграм-канал "Пепел Курск"

*

За співпрацю з ЗСУ трьох мешканців Воронежа визнали винними в “державній зраді”: Олександр Філімонов, Руслан Власов та Іван Ігнатов із Воронежа, за версією слідства, з 2022 року передали ЗСУ дані про російських військовослужбовців, координати залізничних мостів у Воронезькій, Ростовській областях та Краснодарському краї, фотографії військового аеродрому і будівлі регіонального управління ФСБ. Справу розглядали в закритому режимі. Воронезький обласний суд засудив Власова та Ігнатова до 14 років колонії кожного за “державну зраду”. Філімонов дістав 18 років колонії суворого режиму за “держзраду”, ”публічні заклики до екстремістської діяльності” та “незаконне придбання і зберігання боєприпасів”. Також йому заборонено адмініструвати інтернет-ресурси протягом двох років.

*

У Кургані (Уральський федеральний округ) затримали прихильницю Російського добровольчого корпусу, Легіону “Свобода Росії” та “Артпідготовки”. У Telegram вона писала коментарі на підтримку ЗСУ і закликала до повалення Путіна. Проти неї порушили справу про “заклики до здійснення тероризму” і “публічне виправдання тероризму”. Її відпустили під підписку про невиїзд.

*

На жителя міста Находки на Далекому Сході за коментарі у Telegram проти армії РФ в Україні та образи росіян, які підтримують війну, було порушено справу про розпалювання ненависті та приниження людської гідності. 11 лютого суд засудив активіста до штрафу.

*

Ігор Полєв із Твері 25 лютого 2022 року розмістив у “ВКонтакте” пост із текстом “Ні війні” і посиланням на петицію Льва Пономарьова на сайті change.org із вимогою зупинити війну в Україні. 13 лютого 2025 року стало відомо, що на Полєва порушили кримінальну справу про “дискредитацію армії”, попри те, що дві психолого-лінгвістичні експертизи не знайшли у фразі “Ні війні” ознак “дискредитації армії”, а на момент публікації посту статті про дискредитацію армії ще не було у Кримінальному Кодексі.

*

Мешканка Карачаєво-Черкесії написала два пости: в одному назвала мобілізацію інструментом етнічних чисток, у другому критикувала “героїв”, які бомблять ГЕС в Україні та залишають людей без світла. Влітку 2024 року в неї вдома пройшов обшук. У лютому 2025 року активістка розповіла правозахисному проєкту ОВД-Інфо про порушення проти неї двох кримінальних справ про “фейки про армію”. Їй вдалося виїхати з країни.

*

Студентів Санкт-Петербурзького державного університету телекомунікацій арештували через “українське привітання”. На них доніс заступник проректора з безпеки закладу. Інші студенти теж дали свідчення проти затриманих. Суд заарештував юнаків на п’ять діб за статтею про “демонстрацію символіки екстремістської організації”. Можливе порушення кримінальної справи.

Диверсії

У районі села Жиліна Орловської області було підпалено електрощитову вежу зв’язку, що забезпечує Орловський юридичний інститут МВС.

*

У місті Магнітогорськ (Уральський федеральний округ) спалено трансформаторну підстанцію, яка забезпечувала електропостачання одного з об’єктів військової інфраструктури.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо,7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.

Якщо вам сподобалася публікація, підтримайте автора статті та діяльність Харківської правозахисної групи
 Поділитися