MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські окупанти знущалися з батьків на очах у дитини

07.03.2025   
Марина Гарєєва
Минулого тижня до України вдалося повернути сімох дітей, які потрапили в російську окупацію. Що пережили діти, які мимоволі опинилися в тенетах “руского міра”, розповідаємо у статті.

Ілюстративне зображення. Depositphotos.

Ілюстративне зображення. Depositphotos.

Про повернення дітей учора повідомили команда Bring Kids Back UA на своїй фейсбук-сторінці та радниця керівника Офісу Президента Дарія Зарівна у телеграм-каналі. Повернення відбулося у рамках ініціативи Президента України “Bring Kids Back UA” та завдяки підтримці команди Save Ukraine.

Благодійна організація “Save Ukraine” обʼєднує 20 партнерських хабів по всій Україні, волонтери яких допомагають постраждалим від російської агресії родинам і дітям. Президентська ініціатива “Bring Kids Back UA” повертає додому українських дітей, яких незаконно депортувала чи примусово перемістила Росія.

У Bring Kids Back UA розповіли, кого вдалося повернути з російської окупації. Імена дітей були змінені з міркувань безпеки.

Пекло російської окупації 

З-поміж врятованих дітей був 16-річний Станіслав. Хлопчина не боявся відверто демонструвати свою проукраїнську позицію в окупованому росіянами місті, зокрема він зривав російські прапори та закопував ворожі окопи.

Інша дитина, Альбіна, вже народилася в російській окупації й провела там перші п’ять років свого життя. Мама дівчинки боялася, аби Альбіна випадково не видала їхніх проукраїнських поглядів, і шукала шляхи виїзду. Нині жінка щаслива, що донька піде вчитися до української школи й житиме у вільній країні.

Діти, яких вдалося повернути, розповіли про жахи російської окупації. 16-річний Ерік та 10-річна Алла згадували, як представники РФ викрали їхню сестру Ксенію, коли та намагалася вибратися з окупованого міста. “Дівчину кілька днів тримали ‘на підвалі’, а її маму змусили записати відео зі словами подяки Росії за те, що вона ‘врятувала її доньку’”, — писали Bring Kids Back UA.

В 11-річної Анастасії російські військові знущалися з батьків просто на її очах. Однієї ночі Анастасія прокинулася від шуму, що долинав з сусідньої кімнати. Четверо російських солдатів увірвалися до будинку, поставили батьків дівчинки на коліна й приставили їм до скроні автомати. Як зауважили у Bring Kids Back UA, так розважалися окупанти, які були напідпитку.

Семирічна Олеся та її мама Анжела також пережили пекло: спочатку були бомбардування й окупація рідного міста, потім — втеча через Росію та заборона повертатися до України. Жінка неодноразово проходила перевірки й допити, на неї чинили психологічний тиск. На щастя, родині вдалося повернутися до вільної України.

У Bring Kids Back UA подякували партнерам — команді Save Ukraine, WeAreAllUkrainians, благодійному фонду “Хуманіті” та Reload Love — за підтримку в цій місії.

“Це наша спільна чергова перемога у великій боротьбі людяності проти жорстокості кремлівської влади. Ми будемо боротись, допоки кожна українська дитина не буде вдома, з сім’єю та в безпеці. Без винятків та умов”, — зазначили на фейсбук-сторінці ініціативи.

Змушували підписати контракт і вручали повістки

19 лютого цього року Bring Kids Back UA повідомляли, що з російської окупації вдалося повернути 15 українських дітей. З-поміж них були двоє дітей-сиріт.

Тоді вдалося врятувати родину Даниловичів. Матір пʼятьох дітей росіяни назвали “емігранткою” через те, що упродовж майже трьох років окупації вона так і не взяла російський паспорт. Представники РФ погрожували жінці, що якщо вона не віддасть своїх синів — Дмитра, Івана і Сергія — до школи, то з нею “проведуть іншу розмову”. Аби врятувати дітей від примусової русифікації, мати полишила все майно та виїхала.

17-річні підлітки — Матвій, Олександр і Максим — втекли з російської окупації після того, як отримали повістку до російської армії. Матвія та Олександра окупанти спочатку змусили отримати російські паспорти, а потім вручили повістки. Максима взагалі викрали з дому і в кайданках доправили у військкомат, де змушували підписати контракт. Вийшовши звідти, хлопець переховувався у бабусі, поки йому не допомогли виїхати.

Нагадаємо, що у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”. Як неодноразово наголошували правозахисники, відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є воєнним злочином.

Юлія, мама 16-річного Юрка, який також повернувся до вільної України цього лютого, працювала вчителькою. Нелегітимна окупаційна влада постійно тиснула на жінку та вимагала співпраці. Проте Юлія категорично відмовлялася від цього. Лишатися в окупації було неможливо як через цей тиск, так і через вік сина, якого незабаром могли незаконно призвати до російського війська.

Цькували у дитсадку та не хотіли робити щеплення

Мама восьмирічного Данила виїхала з сином з російської окупації, коли Данило зазнавав жорстокого булінгу в дитсадку за те, що він українець. Коли восьмирічна дитина повернулася додому з розбитою губою та синцями, мама зрозуміла, що потрібно рятувати сина.

Інша мати, Аліса, народила доньку вже під час повномасштабної війни РФ. Жінка не хотіла отримувати російські документи для дитини, хоча загарбники запевняли її, нібито це російська дитина. Проте Аліса все одно оформила українське свідоцтво. Це перетворило наступні півтора року в окупації на пекло: через українські документи дитині не хотіли робити щеплення, відмовлялися проводити профілактичний огляд.

Як цього лютого зазначали у Центрі національного спротиву, російське МВС звітувало про завершення незаконної паспортизації мешканців тимчасово окупованих територій України. Також цього лютого Головне управління розвідки Міноборони України сповіщало, що у межах процесу примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України Росія розпорядилася заборонити продавати в аптеках життєво важливі препарати людям без російських паспортів. Так під заборону потрапили інсулін та ліки для щитоподібної залози, повідомляли в ГУР.  Харківська правозахисна група детально розповідала про це у статті

Тримали в ізоляції та готували до незаконного всиновлення

Крізь пекло пройшли й 12-річний Андрій і семирічна Мія. Після смерті мами їх забрала російська соцслужба, яка доправила дітей до притулку. Там брата й сестру готували до всиновлення у російські сімʼї, а на додачу змушували співати пісні про “Ростов і Донбас” та мілітаризували: змушували відвідувати уроки, де навчали розбирати автомат. Як повідомляли у Bring Kids Back UA, російські окупанти відібрали у дітей телефони й тримали їх у повній ізоляції від рідних. На щастя, Save Ukraine вдалося возз’єднати дітей з рідною тіткою.

Нагадаємо, що наприкінці минулого року Conflict Observatory, команда Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи охорони здоров’я, оприлюднила звіт, у якому дійшла висновку, що російська влада реалізує системну й широкомасштабну програму депортації українських дітей та їхнього примусового усиновлення та перевиховання в Росії, а операцію з “русифікації” української малечі особисто ініціював Путін і його підлеглі.

Ще раніше, 14 лютого цього року, Уповноважений ВР з прав людини повідомляв, що з тимчасово окупованих територій Луганської, Запорізької та Херсонської областей вдалося повернути вісьмох дітей. До повернення дітей також була залучена країна-посередник — Катар. З-поміж врятованих дітей були брати й сестри, “усі діти були роз’єднані зі своїми рідними через війну та окупацію, деякі втратили батьків”, писав Омбудсман.

Дмитро Лубінець також розповідав, що тоді вдалося повернути двох хлопців, матір яких незаконно затримали й засудили росіяни, тож їхньою опікункою була бабуся. У лютому 2025-го діти змогли возз’єднатися з мамою.

До батька повернувся й 14-річний хлопчина, що потрапив до російської окупації на Херсонщині. Він мешкав у селі разом з бабусею, а на вільній Україні на нього чекав тато. Як повідомляв очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін, станом на той час від початку 2025 року це вже була тринадцята дитина, яку вдалося повернути з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини.

Читайте також: 42 викрадені дитини з Херсонщини могли передати у російські родини

У Bring Kids Back UA сповіщали, що за лютий цього року з ТОТ і РФ їм вдалося повернути до України 51 дитину.

Загальний контекст

Цього лютого ми писали, що в російській окупації школярів незаконно обшукують та дедалі більше мілітаризують. Зокрема, дітей можуть навчати поводитися зі зброєю не на дерев’яних макетах, а на реальних бойових зразках, російську армію пропагують вже в яслах, а російським військовим пропонують брати шефство над окупованими школами.

Ще раніше ХПГ розповідала, як представники Росгвардії обходили дитячі будинки Луганської області, аби вербувати підлітків вступати до російського МВС, а на тимчасово окупованій Херсонщині ‘психологи’-поліціянти намагалися довідатися в дітей потрібну окупантам інформацію. Ми також писали про все сильнішу мілітаризицію старшокласників з тимчасово окупованих частин Донеччини й Луганщини, яких змушують йти до “Юнармії”, та залякування батьків на Херсонщині. Більше про вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти українських дітей можна прочитати у нашій рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися