MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські окупанти незаконно зняли мешканку Луганщини з реєстрації місця проживання

07.02.2025   
Марина Гарєєва
Ба більше, нелегітимні “поліціянти” уперше винесли рішення щодо припинення російського громадянства жінці нібито тому, що вона вчинила дії, які “становлять загрозу нацбезпеці РФ”. Більше про цей випадок, незаконну паспортизацію та мешканців ТОТ, яких Росія намагається зробити “іноземцями” у власній країні, — у статті.

Depositphotos [ukrainian russian passports паспорти російський український росія україна]

Depositphotos

Про позбавлення російського паспорта (який окупанти могли видати під примусом) та зняття з реєстрації мешканки Новодружеська повідомило нелегітимне “Міністерство внутрішніх справ” на тимчасово окупованій території Луганської області у своєму телеграм-каналі, що має назву (рос.) “МВД по Луганской Народной Республике”.  

‘Загроза нацбезпеці РФ’

“За вчинення дій, що створюють загрозу національній безпеці Росії, відповідно до підпункту ‘б’ пункту 2 частини 1 статті 22 федерального закону ‘Про громадянство Російської Федерації’, на підставі матеріалів Управління ФСБ Росії з ЛНР щодо 57-річної уродженки Новодружеська Лисичанського міського округу винесено рішення про припинення громадянства. Така процедура у ЛНР проводиться вперше”, — сповістило нелегітимне окупаційне “міністерство” у телеграм-каналі 6 лютого.

Окупанти також зазначили, що російський паспорт жінка отримала у березні 2023-го, а в жовтні того ж року їй видали закордонний паспорт. З 6 лютого 2025 року ці документи недійсні, повідомляють у телеграм-каналі нелегітимного “МВС”.

Крім того, як ми зазначали вище, російські загарбники незаконно зняли жінку з реєстрації місця проживання. “Співробітники Управління з питань міграції МВС в Луганській Народній Республіці в установленому законом порядку вручили жінці відповідне повідомлення, додавши, що на підставі рішення вона знята з реєстраційного обліку за місцем проживання”, — мовилося у ворожому телеграм-каналі.

Представники РФ не повідомили ані прізвища жінки (у телеграм-повідомленні її згадують як Олену Вікторівну), ані конкретної дії, яка, на думку ФСБ, буцімто становила “загрозу національній безпеці”, ані подальшої долі українки.

‘Успішно завершена’ незаконна паспортизація

Тим часом 6 лютого у Центрі національного спротиву сповістили, що МВС Росії оприлюднило інформацію щодо завершення незаконної паспортизації мешканців тимчасово окупованих територій України. За словами заступника міністра внутрішніх справ РФ Олександра Горового, упродовж минулого року на ТОТ Сходу та Півдня України було “успішно завершено” видачу російських паспортів. У ЦНС звернули увагу на те, що в цій заяві російський міністр не згадував Крим, що може свідчити про відокремлення цього регіону від загального процесу паспортизації.

У ЦНС пояснили, що, відповідно до російського законодавства, мешканці тимчасово окупованих територій, які не отримали паспорти країни-окупанта, будуть визнані “іноземцями”. “Це означає, що окупаційна адміністрація матиме формальне підґрунтя для масових депортацій або інших форм репресій” щодо таких людей. До прикладу, так звані “іноземці”, а насправді українці, які відмовилися від громадянства країни-окупанта, зможуть перебувати на території РФ не більше 90 днів, після чого їх можуть або примусово депортувати на територію РФ, або затримати та чинити тиск.

“Таким чином, примусова паспортизація є не лише інструментом асиміляції, а й способом обліку населення на ТОТ”, — наголосили в Центрі нацспротиву. Цей інструмент тиску дозволяє окупаційним силам встановити точну кількість мешканців ТОТ, їхній вік, сімейний стан і місце проживання. Країна-агресор може використовувати ці дані для подальшої незаконної мобілізації. Таким чином, російсько-окупаційні адміністрації створюють нестерпні умови мешканцям тимчасово окупованих територій. Люди мають або отримати ворожий паспорт і поїхати воювати проти власної країни, або стати “іноземцями” та бути депортованим в глибинку ворожої Росії, підсумували у ЦНС.

Як неодноразово наголошували правозахисники, відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є воєнним злочином. 

У Центрі національного спротиву наголосили, що, згідно з міжнародним правом, примусова паспортизація є воєнним злочином, а російські окупаційні сили використовують її як репресивний інструмент проти мешканців ТОТ.

“Незважаючи на всю складну ситуацію, ми продовжуємо фіксувати факти примусової паспортизації та порушення прав українців на окупованих територіях. Усі винні будуть притягнуті до відповідальності згідно з міжнародним та українським законодавством. Після деокупації всі незаконно видані російські документи будуть визнані недійсними, а громадяни, які постраждали від насильницьких дій окупантів, отримають захист від української держави”, — зазначили у Центрі нацспротиву.

‘Іноземці’ у рідній країні 

Нагадаємо, що 1 січня цього року набрав чинності путінський указ №1126 “Про тимчасові заходи з врегулювання правового статусу окремих категорій іноземців та осіб без громадянства в Російській Федерації у зв’язку із застосуванням режиму висилання”. Згідно з ним, іноземні громадяни та особи без російського громадянства (“іноземці”) повинні з 1 січня до 30 квітня 2025 року або “узаконити” своє перебування в РФ, або “самостійно виїхати”.

Заборона на продаж ліків у аптеках

Доповнено: 7 лютого цього року Головне управління розвідки Міноборони України сповістило, що у межах процесу примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України Росія розпорядилася заборонити продавати в аптеках життєво важливі препарати людям без російських паспортів. Так під заборону потрапили інсулін та ліки для щитоподібної залози, повідомили в ГУР. Щобільше, з лютого 2025 року російські окупаційні адміністрації забороняють надавати медичну допомогу усім, хто відмовилися від незаконного набуття громадянства держави-агресора, а від початку цього року людям похилого віку припинили виплачувати пенсії, якщо в них немає російських паспортів.

У ГУР також зазначили, що людям, які намагаються уникати взаємодії та співпраці з російсько-окупаційними органами, погрожують депортацією до віддалених регіонів РФ, а “чоловіче населення в окупації перебуває під постійним тиском московитів та загрозою примусової мобілізації до російської окупаційної армії”. 

Ситуація на тимчасово окупованих територіях України ілюструє системне порушення Росією норм міжнародного права та продовження її злочинної геноцидної політики щодо українського народу, підсумували в Головному управлінні розвідки.

Систематичний примус і шантаж 

ХПГ неодноразово писала про примусову паспортизацію мешканців ТОТ і тиск на українських полонених, яким пропонували отримати російське громадянство та обманом і шантажем намагалися змусити воювати проти власної країни. Ми також розповідали, як у серпні 2023-го нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району Олександр Дудка погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців без російських паспортів і підтверджував, що такі люди залишаться без ліків. Раніше ми також повідомляли, що росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Людям з українськими паспортами погрожували катуваннями; їх позбавляли необхідних для життя послуг, до них могли відмовитися виїздити не лише лікарі, а й пожежники; їм не виплачували пенсію; вони не могли вільно пересуватися та влаштуватися на роботу тощо. Мешканців ТОТ без російських паспортів шантажували, дітям обіцяли не видати документи про освіту, а батьків — позбавити батьківських прав, людям також погрожували, що реєстрацію їхнього проживання визнають недійсною, а їх позбавлять майна. Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися