MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Мілітариzовані: Росія посилює діяльність ‘Юнармії’ у Криму

19.03.2024   
Марина Гарєєва
На тимчасово окупованих територіях Росія активно розбудовує мережу закладів, які пропагують вступ до армії РФ і глорифікують війну проти України. Більше про центр “військово-патріотичного виховання молоді”, який планують створити в Севастополі, орвеллівський потяг російського Міноборони, що завітав на батьківщину Леніна, телеграм-канали “Юнармії”, що промовляють самі за себе, — у статті ХПГ.

Фото з сайту “Юнармії”.

Фото з сайту “Юнармії”.

Федеральна система підготовки до військової служби

Окупувавши території України, Російська Федерація активно розбудовує мережу установ, спрямованих на мілітаризацію молоді. Як зазначають у Центрі національного спротиву (ЦНС), особливу увагу Росія приділяє тимчасово окупованому Криму.

Як нагадали у ЦНС, на окупованому півострові російські ставленики вже 10 років запроваджують так звану “федеральну систему підготовки до військової служби”, яка діє на території самої РФ. За даними Центру нацспротиву, Росія має намір розбудовувати таку ж мережу на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей України.

Читайте також: В окупованому Криму катували людину, яка шукала незаконно вивезених з України дітей

У Центрі нацспротиву також повідомили, що Росія вирішила створити так звані “зональні центри військово-патріотичного виховання і підготовки громадян до військової служби” у кожному муніципальному утворенні суб’єктів РФ. Оскільки держава-агресор приділяє особливу увагу молоді, Кремль активно нарощує діяльність регіональних відділень всеросійського дитячо-юнацького громадського руху “Юнармія”, зауважують у ЦНС. 

“Юнармія” і українські діти

Нагадаємо, що рух “Юнармія” був створений російським Міністерством оборони та почав діяти в тимчасово окупованому Криму з 2016 року. У Криму та Севастополі окупанти вже створили 874 загони “Юнармії”, до яких залучили близько 29 тисяч дітей. Регіональні штаби мілітарної організації також з’явилися на підконтрольних РФ територіях Луганської та Донецької областей України, а після початку повномасштабного вторгнення відділ “Юнармії” сформували в тимчасово окупованому Маріуполі, Генічеську та Мелітополі. Через “підтримку зусиль Росії щодо підриву суверенітету та територіальної цілісності України шляхом мілітаризації та ідеологічної обробки школярів” Сполучені Штати запровадили санкції проти “Юнармії”. Організація також перебуває в санкційному списку Канади, Швейцарії та України. Минулого року керівника севастопольського підрозділу “Юнармії” засудили до десяти років позбавлення волі. Це був перший ухвалений в Україні вирок за пропагування вступу до російської армії кримським дітям. 

Як повідомляли правоохоронці, “у 2016-му році засуджений [був] призначений ‘керівником регіонального штабу ‘Юнармії’ міста Севастополя’, де забезпечував реалізацію вищевказаної політики окупантів. Він безпосередньо організовував та здійснював пропаганду серед дітей і підлітків на користь добровільного вступу до армії держави-окупанта, що заборонено міжнародним правом”. Засуджений поширював підліткам інформацію щодо військово-патріотичного виховання на окупованому півострові через пропагандистські ЗМІ. У кримській прокуратурі наголошували, що “своїми діями ‘керівник штабу’ порушив закони та звичаї війни, оскільки така пропаганда, особливо коли вона спрямована на дітей, є однією із форм забезпечення добровільного вступу в армію ворога, що заборонено статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року”.

Керівник севастопольського підрозділу “Юнармії” Володимир Коваленко. Світлина оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Керівник севастопольського підрозділу “Юнармії” Володимир Коваленко. Світлина оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

За даними Центру нацспротиву, Російська Федерація форсовано впроваджує програми військово-патріотичного виховання на тимчасово окупованих територіях України. Таким чином представники РФ намагаються спочатку змінити самоідентифікацію української молоді, яка опинилася в російській окупації, та зробити її прихильнішою до окупаційного режиму, а згодом “залучити до лав своїх силових структур та окупаційних військ”, наголошують у ЦНС.

Сила — в неправді

Дописи з офіційного телеграм-каналу “Юнармії” добре ілюструють ідеологію, яку Росія намагається нав’язати як власним, так і українським дітям. Загалом, крім основного телеграм-каналу путінської армії, існують телеграм-канали, назви яких говорять самі за себе: “Юнармія Запорізької області”, “‘Молодая Гвардія – Юнармія’ ЛНР”, “Юнармія Донецької Народної Республіки” тощо. В основному телеграм-каналі “Юнармія” російські пропагандисти глорифікують анексію Криму, святкують річницю його “возз’єднання” з Росією, ретранслюють спотворену історію, у якій “історична справедливість” дорівнює загарбанню чужих територій, і пишуть листи “героїчним” російським військовим.

Скриншот з телеграм-каналу “Юнармія”.

Скриншот з телеграм-каналу “Юнармія”.

Скриншот з телеграм-каналу “Юнармія”

Скриншот з телеграм-каналу “Юнармія”

Ба більше, Росією навіть курсує потяг російського Міноборони “Сила в правді”, до складу якого входить вагон “Юнармії”. На своєму шляху орвеллівський потяг вже зробив стрибок у часі та завітав на батьківщину Леніна, у місто Ульяновськ, де “місцеві школярі урочисто вступили до лав ‘Юнармії’”, а двом загонам юнармійців міста надали імена “героїв ‘спеціальної військової операції’”, сповіщають на сайті організації.

Скриншот з сайту “Юнармії”.

Скриншот з сайту “Юнармії”.

Прикметно, що потяг “Сила в правді” вирушив з Москви 23 лютого — у день, який передував початку повномасштабного вторгнення в Україну, і має повернутися до столиці рашизму 8 травня — у день, коли світ переміг фашизм, відроджений у федерації Путіна.

“Авангард” в окупованому Севастополі 

Крім цього, за даними Центру нацспротиву, у тимчасово окупованому Севастополі підконтрольна Кремлю окупаційна адміністрація хоче створити навчально-методичний центр військово-патріотичного виховання молоді “Авангард”. Його планують розмістити на території парку “Патріот”, а “проведення будівельно-монтажних робіт заплановано на 20252027 роки”. “За розрахунками Кремля, щорічно підготовку в центрі проходитимуть близько п’яти тисяч українських дітей з окупованого півострова”, — повідомляють у Центрі нацспротиву. Головною метою діяльності таких центрів є організація військово-патріотичного виховання молоді та популяризація військової та іншої держслужби, розповідають у ЦНС.

У Центрі нацспротиву також нагадали, що подібні навчальні центри активно взаємодіють із центрами пострадянської мережі ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії авіації та флоту), де старшокласники й студенти проходять певні курси підготовки. Там випускникам і студентам, які, до прикладу, навчалися в автошколі, разом із водійським посвідченням присвоюють первинну військово-облікову спеціальність і включають до резерву російських Збройних сил.

Як зауважили у ЦНС, в окупованому Криму подібну підготовку здійснюють у тісній взаємодії з командуванням російського Чорноморського флоту, адже саме він першим забиратиме таких “новобранців”. 

Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов жителів тимчасово окупованих територій України до лав загарбницької армії є воєнним злочином. Крім цього, як неодноразово наголошували правозахисники, мілітаризація освіти та насаджування конкретної ідеології дітям на тимчасово окупованих територіях є міжнародним злочином.

Злочини РФ проти українських дітей

У червні минулого року Кримськотатарський ресурсний центр повідомляв, що на той час були зафіксовані щонайменше 24 випадки переслідування неповнолітніх, які вчиняли представники РФ за період окупації півострова. Як відмічали у центрі, реальна кількість дітей, які зазнали переслідувань окупаційної влади Криму, може бути значно більшою.

Минулого року команда Conflict Observatory виявила мережу з щонайменше 43 закладів, розташованих на території РФ чи на тимчасово окупованих територіях України, у яких утримували (чи досі утримують) депортованих з України дітей. Прикметно, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків: щонайменше у 32 закладах. Крім цього, у Conflict Observatory встановили, що від початку російського повномасштабного вторгнення до 30 жовтня 2023 року до Білорусі незаконно вивезли щонайменше 2 442 українські дитини віком від шести до 17 років. За даними дослідників, українських дітей постійно вивозили щонайменше з 17 міст Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України, а незаконне вивезення дітей з підконтрольних російським Збройним силам територій України координують Путін і Лукашенко через Союзну державу.

Світлина оприлюднена командою Conflict Observatory.

Світлина оприлюднена командою Conflict Observatory.

Своєю чергою Комітет ООН з прав дитини засудив те, що Російська Федерація порушує права українських дітей. З-поміж іншого в ООН були занепокоєні загальною мілітаризацією шкільної сфери РФ, від якої особливо потерпають депортовані чи насильницькі переміщені українські діти. Крім цього, Комітет був стурбований тим, що на тимчасово окупованих територіях України запроваджують російські навчальні програми. Щобільше, в ООН згадували про тиск окупаційної влади Криму на вчителів, який мав на меті змусити освітян активно підтримувати та культивувати позитивне ставлення українських школярів до російського вторгнення та утримуватися від критики російської влади. В ООН також відзначали порушення прав кримських дітей здобувати освіту рідною мовою і закликали забезпечити право дітей навчатися та вільно користуватися українською та кримськотатарською мовами. Тоді у рекомендаціях Комітету знайшли відображення проблеми, про які йшлося у спільній доповіді АДЦ “Меморіал” і Харківської правозахисної групи.

Наприкінці грудня 2023-го Харківська правозахисна група представила нове подання до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС), яке стосувалося переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. Подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид” має на меті переконати Офіс Прокурора МКС, аби той перекваліфікував вже відкрите провадження зі статті восьмої Римського Статуту (“воєнні злочини”) на статтю шосту (“злочин геноциду”).

Більше про порушення прав дітей і вчинені представниками РФ і Білорусі злочини проти української малечі можна почитати у рубриці ХПГ — Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися