Звільнені з полону учасники руху опору зможуть отримати статус УБД
УБД для учасників руху опору, які були в полоні
Кабінет Міністрів України змінив порядок надання статусу учасника бойових дій. Про це 11 березня повідомили в Міністерстві оборони України. “Оновлений Порядок уточнює підстави для надання статусу УБД”, — мовиться у повідомленні.
Хто зможе отримати статус УБД?
Відтепер на статус учасника бойових дій (УБД) зможуть претендувати колишні полонені, які брали участь у русі опору: на добровільній і конфіденційній основі виконували завдання Сил спеціальних операцій ЗСУ.
Проте тим учасникам руху опору, які свідомо здалися ворогу, не надаватимуть статусу УБД, повідомляють у Міноборони.
Що іще змінилося?
Зміни торкнулися й складу спеціальної комісії, що ухвалює рішення про надання статусу учасника бойових дій. Зокрема, з цієї комісії виключили розформований Кадровий центр Сил спеціальних операцій ЗСУ. Крім того, відтепер до роботи комісії зможуть долучатися не лише командири військових частин, а й військовослужбовці, повідомляє Міноборони.
Розширення підстав для встановлення інвалідності
Наприкінці минулого місяця в Україні також розширили перелік підстав для встановлення інвалідності. Позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України стало однією з таких підстав.
“Люди, які пережили незаконне утримання, катування чи інші ушкодження здоров’я під час полону або насильницького утримання, можуть отримати статус інвалідності”, — повідомляло Міністерство охорони здоровʼя України у фейсбук-дописі від 27 лютого 2025 року. У МОЗ наголошували, що ця підстава для встановлення інвалідності поширюється як на цивільних, так і на військовослужбовців.
“Це важливий крок, який визнає реальні наслідки збройної агресії для здоров’я людей та обмежень життєдіяльності, які виникають внаслідок цього”, — зазначали у міністерстві.
Куди звертатися? Алгоритм дій
Як пояснили у міністерстві, для отримання інвалідності буде потрібно:
- підтвердити факт позбавлення свободи. Для цього слід звернутися до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи при Міністерстві розвитку громад та територій України. Якщо рішення Комісії буде позитивним, дані людини внесуть до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а людині видадуть відповідний документ.
- Пройти експертне оцінювання: лікар або голова військово-лікарської комісії сформує електронне направлення на оцінювання, згідно з визначеними критеріями (за покликанням можна ознайомитися з цими критеріями).
Після цього експертна команда оцінюватиме стан здоров’я людини та обмеження щодо життєдіяльності.
За результатами оцінювання людина отримає витяг із рішення експертної команди. Якщо будуть підстави для встановлення інвалідності, людині визначать групу інвалідності та сформують рекомендації, що є частиною індивідуальної програми реабілітації (ІПР). У рекомендаціях будуть відображені потреби в допоміжних засобах реабілітації, медичних виробах, а також необхідність отримання послуг в інших сферах життя. Ці рекомендації діятимуть упродовж усього строку, на який встановлено інвалідність.
Що зможе отримати людина після встановлення інвалідності?
Як зауважили в МОЗ, після встановлення інвалідності людина зможе “скористатися державними програмами підтримки, зокрема:
- отримати допоміжні засоби реабілітації (через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю);
- оформити пенсію чи соціальну допомогу (через Пенсійний фонд України або органи соціального захисту);
- отримати безоплатне санаторно-курортне лікування, якщо така потреба визначена експертною командою”.
“Реформа медико-соціальної експертизи передбачає не лише зміну підходів до встановлення інвалідності, а й справедливе врахування обставин, які суттєво вплинули на стан здоров’я людини”, — наголошували в МОЗ.
Спрощення процедури виплат сім’ям загиблих волонтерів і волонтерам з інвалідністю
Крім того, Кабінет Міністрів України спростив процедуру виплати допомоги сім’ям загиблих волонтерів і волонтерам з інвалідністю.
Про це учора, 11 березня, повідомило Міністерство у справах ветеранів на офіційній фейсбук-сторінці (Мінветеранів).
Як сповістили у міністерстві, Кабмін прийняв постанову, що “значно полегшує процедуру отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, який постраждав під час допомоги силам безпеки та оборони України”.
Що змінилося?
Раніше аби отримати одноразову грошову допомогу, спочатку слід було подати заяву до Міністерства у справах ветеранів, яке мало ухвалити рішення про виплату. Вже після цього людина мала звернутися до структурного підрозділу, аби отримати кошти.
Тепер Міністерство у справах ветеранів самостійно здійснюватиме виплату. Заявнику або заявниці треба буде вказати банківський рахунок у першій заяві. Більше нікуди не треба буде звертатися.
У Мінветеранів також повідомили, що можна буде обрати зручний для себе спосіб подачі документів і подати заяву
- через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) — незалежно від місця реєстрації;
- поштою або електронною поштою — безпосередньо до Міністерства у справах ветеранів.
Крім того, уряд затвердив нові форми заяв і уточнив список необхідних документів, що зробить процес ще зрозумілішим та зручнішим, написали в Міністерстві.
“Це важливий крок, що скорочує бюрократію та допомагає сім’ям загиблих волонтерів і постраждалим волонтерам швидше отримати підтримку від держави”, — підсумували у Міністерстві у справах ветеранів.