Рятують під ворожим прицілом. Підсумки тижня
Вночі російська армія завдала удару по підрозділу нікопольських рятувальників. Було пошкоджено вікна, стіни та вхід до укриття, де перебували надзвичайники. Поранень зазнали двоє цивільних чоловіків. “Надзвичайники сховали травмованих людей в укритті та чекали медиків, — йдеться в повідомленні ДСНС. — По прибуттю працівників екстреної медичної допомоги, росіяни повторно завдали удару, травмувавши водія швидкої. Медики були змушені самостійно повернутися до місця розташування. Рятувальники доправили службовим транспортом двох поранених чоловіків до лікувального закладу”.
Крім того, сьогодні росіяни обстріляли пожежно-рятувальну частину в Запорізькій області. “Попри те, що особовий склад перебував в укритті, поранені 4 рятувальників, ще 8 проходять обстеження, — розповіли в ДСНС. — Під час евакуації поранених ворог ударив знову. Під обстріл потрапили дві пожежні машини, які вивозили постраждалих та весь особовий склад частини”. Видання РІА Південь повідомляє, що зараз у лікарні перебувають 12 рятувальників, один із них — у важкому стані.
Від початку повномасштабного вторгнення росіяни вбили 58 і поранили 122 працівників системи екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в Україні. Крім того, було пошкоджено або знищено понад 600 автомобілів. Про це розповіло Міністерство охорони здоров’я. “З 2022 року система (ЕМД та МК) прийняла майже 20 млн викликів — в середньому понад 16 тисяч щодня, — йдеться в повідомленні. — Працівники ‘екстренки’ змушені реагувати на виклики війни — ворог постійно цілить по машинах і бригадах, які виїжджають на виклики у прифронтових областях”.
Хроніка обстрілів
• Вночі проти 28 травня росіяни обстріляли рекреаційний об’єкт в Очакові Миколаївської області. Також під удар потрапило село Лупарево, поранень дістала семирічна дівчинка.
• О першій ночі 29 травня ворожі безпілотники атакували Білопільську громаду на Сумщині. У власній оселі загинув 68-річний чоловік, 84-річна жінка отримала поранення.
Того ж дня російський дрон скинув вибухівку на двох цивільних чоловіків, що просто йшли вулицею у Бериславі Херсонської області. Вони загинули.
• Вночі 30 травня вісім ворожих БпЛА ударили по території комунального депо в Харкові. Було пошкоджено 38 тролейбусів, а також сусідні житлові будинки. Одна жінка була поранена, ще дві — зазнали гострої реакції на стрес.
Приблизно в той же час російський безпілотник “Герань-2” поцілив у багатоповерхівку у Білозерську на Донеччині. Зайнялася пожежа, мінно-вибухових поранень дістали жінка та підліток.
Уранці 30 травня по Херсону гатили з артилерії. Загинули чоловік та жінка, що в цей час перебували на вулиці. Крім того БпЛА поцілив по цивільних посеред селища Новорайськ. Троє місцевих мешканців доправлено до шпиталю.
• Вночі проти 31 травня через авіаудар ФАБами по селу Долинка пологівського району Запорізької області загинула 9-річна дівчинка, 16-річний підліток був поранений. Бомби поцілили по мирних оселях.
Вранці того ж дня росіяни завдали серію авіаційних ударів по передмістю Харкова. Троє цивільних були поранені у селищі Васищеве. Там пошкоджено будівлі та складські приміщення приватного підприємства. У селищі Безлюдівка двоє поранених — жінки пенсійного віку. Пошкоджено понад 10 житлових будинків. За інформацією українських правоохоронців, армія РФ била далекобійними ФАБами.
А в середині дня під артилерійський обстріл потрапив приватний сектор Куп’янська. Загинула жінка, пошкоджено домоволодіння. У селі Вовчанські Хутори — двоє поранених цивільних через удар FPV-дроном.
• 1 червня — знову артилерійський обстріл Херсона. Внаслідок атаки загинула 71-річна жінка. Наразі також відомо про двох цивільних, які отримали поранення та доставлені у лікарню. Усі вони в момент удару перебували в магазині”, — повідомляють в прокуратурі.
Крім того, в Комишанах Херсонської області росіяни скинули з дрона вибухівку на автівку, в якій перебували діти — хлопчики 1 та 16 років. “В них — мінно-вибухові та черепно-мозкові травми, контузії. Молодший хлопчик дістав поранення грудної клітини. У старшого — поранення ноги та руки”, — кажуть правоохоронці.
1 червня Запоріжжя зазнало ракетного удару, а в області ворог бив з артилерії, застосовував авіабомби та понад 350 дронів різної модифікації. За повідомленням начальника Запорізької ОВА Івана Федорова, п’ять людей загинули, дев’ять — дістали поранень.
Увечері того ж дня російські військові тричі поцілили ФАБ-250 по житловій забудові Костянтинівки: одна жінка загинула, четверо її сусідів поранені.
• Неспокійною була ніч на 2 червня і в Харкові. О пів на п’яту місто атакували дрони: пошкоджено підприємство, приватні житлові будинки, автівки. Шість містян, серед яких дитина, зазнали гострої реакції на стрес. Вже за пів години по місту ударили дві балістичні ракети. На щастя, без жертв.
Воєнні злочини
• Стрілка 40 окремої бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту збройних сил РФ підозрюють у розстріли українських військовополонених. “9 січня 2025 поблизу с. Гуєво Суджанського району Курської області рф підозрюваний спільно з наразі невстановленими військовослужбовцями зс рф захопили в полон двох військовослужбовців Сил територіальної оборони Збройних Сил України, — йдеться в повідомленні пресслужби Офісу Генерального прокурора — Виконуючи наказ командира підрозділу зс рф, вони розстріляли з автомата Калашникова беззбройних військовослужбовців ЗСУ, які не чинили опору”. Згодом росіянин сам потрапив у полон. Йому оголошено про підозру у порушенні законів та звичаїв війни, що спричинило загибель людей (ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 438 КК України).
• Іншого російського військового засуджено до довічного ув’язнення за порушення законів та звичаїв війни, поєднаному з умисними вбивствами, вчиненого групою осіб (ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Суд довів, що у березні 2022 року він розстріляв автівку з цивільними, які намагалися евакуюватися на Чернігівщині. Вісім мирних жителів (включно з трьома дітьми) на “Skoda Superb” та “Renault Mеgane” їхали з Ніжинського району в сторону Ічні Прилуцького району. Між селами Івангород та Крупичполе їм на зустріч виїхали російські броньовані “Тигри”, на одному з них був засуджений росіянин. “Цивільні транспортні засоби не становили для окупантів будь-якої загрози, — кажуть в прокуратурі. — Проте військові держави-агресора безпричинно обстріляли їх з автоматів та кулемету. Внаслідок обстрілу водій автомобіля ‘Skoda Superb’ загинув, його пасажир отримав поранення. Інші цивільні особи не постраждали”.
Олександра Сізікова звільнили
З російської в’язниці звільнили незрячого кримського політв’язня Олександра Сізікова. Мінусинський міський суд Красноярського краю ухвалив таке рішення у зв’язку з хворобою засудженого. “Щойно оголосила суддя рішення. Звільнили Олександра Сізікова. Він полетить додому із Красноярська до Сочі. В’язниця йому купить квитки, мати зустрічатиме”, — цитує Кримська правозахисна група адвокатку, яка представляла інтереси Сізікова в суді.
Нагадаємо, Олександр Сізіков є фігурантом “четвертої бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір”. Ця організація визнана в РФ “терористичною”, хоча діє в Україні без обмежень. 7 липня 2020 року російські спецслужби затримали Сізікова у селі Севастянівка Бахчисарайського району Криму — буцімто він організував терористичний осередок. До суду він перебував під домашнім арештом — через проблеми зі здоров’ям. 17 травня 2023 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону виніс вирок: 17 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в’язниці. 9 грудня 2024 року попри проблеми зі здоров’ям, в порушення норм міжнародного права, Олександра Сізікова етапували з Криму до колонії Красноярського краю.
Судилища
“Верховний суд” в окупованому Криму засудив 59-річного мешканця Джанкоя до 20 років позбавлення волі, повідомляє “Кримський процес”. Його звинуватили в “державній зраді”: нібито він передавав українським спецслужбам координати військових складів. Правозахисники кажуть, цей вирок є безпрецедентний у Криму. Судовий процес відбувався у закритому режимі, а вирок винесла суддя Алла Хиневич, яку Соломенський районний суд Києва засудив до 14 років ув’язнення через держзраду. Таким чином, про неупередженість під час процесу над джанкойцем навіть не йшлося.