‘Моєю ціллю була військова техніка РФ’. Дайджест російських протестів
Влітку 2023 року анархіст Руслан Сідікі з Рязані спорядив чотири безпілотники вибухівкою для атаки на військовий аеродром під Рязанню, втім злетів з них лише один, і той упав на злітний майданчик, нічого не пошкодивши. А восени того ж року він двома бомбами пошкодив залізничні колії й пустив під укіс 19 вагонів товарного поїзда. На суді Руслан підтвердив, що його метою було пошкодження військової техніки та перешкоджання веденню військових дій в Україні.
“Намагатися струмом і бити зв’язану людину — вкрай ганебний вчинок. Тут відповідальність лягає як на того, хто застосовував ці методи, так і на того, хто знає, і того, хто реагує і допомагає це приховати”, — наголосив чоловік.
У своєму останньому слові Руслан зачитав фрагмент вірша Нестора Махна.
23 травня 2025 року Руслана засудили до 29 років позбавлення волі (це найбільший термін, який може отримати людина в Росії, якщо не брати до уваги довічного покарання) і присудили штраф у розмірі два мільйони рублів.
“Це прецедентний термін ув’язнення. Тобто найбільший термін за такі злочини від початку ‘СВО’”, — заявив адвокат засудженого Ігор Поповський.
Переслідування
У березні 2022-го Олексій Рожков зі Свердловської області на Уралі намалював пацифік на паркані біля місцевого військкомату і кинув у будівлю пляшки з бензином. Займання швидко загасили, ніхто не постраждав. Після підпалу Рожков зміг втекти в Киргизстан. Через рік його затримали місцеві силовики на вимогу Росії та повернули до РФ, де його засудили за “виправдання тероризму” і “фейки” про армію.
27-річний активіст сказав, що підпалити військкомат було його особистою ініціативою і антивоєнною позицією. В останньому слові на суді він додав, що війна стосується кожного, навіть тих, хто цього поки що не відчув: “Щодня на кладовищах з’являються нові могили тих, хто через війну пішов передчасно. За суворими правилами життя виходить так, що загиблі програли в цій війні. Їх не воскресити”. 20 травня 2025 року його засудили до 16 років позбавлення волі.
*
У вересні 2022 року Володимир Яроцький із Краснодара розмістив у соцмережах карикатуру, де художник пише з натури портрет Путіна, а на полотні зображено пеніс. Під картинкою написано: “Розумні люди бачать, що Путін заживо ховає Росію, а дурні впевнені, що він її рятує…”. Володимир також публікував пост з інформацією про кількість загиблих і зниклих безвісти на території України російських військовослужбовців. 21 травня 2025 року Володимира Яроцького визнали винним за статтями про “осквернення символів військової слави в інтернеті” та розповсюдження “фейків” про армію, його засудили до п’яти з половиною років ув’язнення у колонії загального режиму.
*
9 травня 2025 року Ганна Ердинєєва, викладачка танців з Санкт-Петербурга, вийшла на вулицю з плакатом “8/9 травня — це день пам’яті та скорботи про жертви нелюдської агресії. Ні війні”. Нещодавно суд оштрафував Анну за цей плакат на 10 тисяч рублів.
*
Юрист із Воркути Геннадій Калашніков переслав своєму сину-військовому ролик із каналу Російського добровольчого корпусу і запропонував: “Поїхали в РДК?”. 22 травня 2025 року суд засудив Геннадія до 15 років колонії суворого режиму у справі про “заклики до екстремізму”, “виправдання тероризму” і “втягнення в діяльність терористичної організації”. На суді Калашніков не заперечував, що бажав “смерті путінським оркам” зі співчуття до українців.
*
Мешканка Братська Анастасія Шолохова записала відео з вимогою розселити аварійний будинок у Братську. У ньому вона каже: “Ви десь там ходите по якихось землях, щось завойовуєте, когось там захищаєте, а ось нас хто захистить?” 21 травня 2025 року за «дискредитацію» армії її оштрафували на 35 тисяч рублів.
*
У 2022 році житель Нижньої Тури Сергій Гавриков залишив кілька антивоєнних коментарів у пабліках “ВКонтакте”. Через 3 роки, 19 травня 2025 року, суддя Нижньотуринського міського суду Юлія Булдакова визнала 61-річного Гаврикова винним у “дискредитації армії” і призначила йому штраф 30 тисяч рублів.
Заклик до обміну російськими та українськими цивільними
Журналіст і лауреат Нобелівської премії миру (2022) Дмитро Муратов звернувся до президента РФ із закликом почати обмін цивільними. “Будь ласка, віддайте один одному цивільних осіб. Прихильників ‘русского мира’, які сидять в Україні, в обмін на противників війни, які сидять у російських в’язницях і таборах. Віддайте, поки вони живі. Почніть із підлітків, жінок, хворих, тих, кого діти вдома чекають”.
Пікети та мітинги
8 травня член партії “Яблоко” Віктор Шалякін провів одиночний пікет за переговори між Росією та Україною на горі Роза Пік (Краснодарський край) на висоті 2320 метрів. “Я закликаю всіх до миру! Мир — найголовніше, мир та життя людей”, — сказав чоловік.
*
На традиційну вже “протестну суботу” в Новосибірську активіст Володимир Сухов знову вийшов із плакатом за свободу журналістки Марії Пономаренко. А інша активістка, Олена Тардасова-Юн, — з антивоєнною цитатою з роману “1984” Джорджа Орвелла: “Ця війна носить шахрайський характер, так як вона повинна тривати постійно, без перемоги. Її головна мета — зберегти існуючий лад, знищуючи не тільки людські життя, а й плоди людської праці, оскільки зростання добробуту загрожує ієрархічному суспільству загибеллю”. Тардасова-Юн виходить з антивоєнними акціями вже 3 роки. На її думку, всі війни існують для того, щоб тримати людей у світі ілюзій. Вигоду вони приносять тільки деяким; більшість стикається зі стражданням, горем і поневіряннями.
Диверсії та саботажі
Партизанська група “Скрепачъ”, що входить до Об’єднаний фронт опору, заявила 22 травня про підпал електропідстанції в Чечні. Активісти закликали росіян приєднуватися до опору і “боротися зі свавіллям режиму” Об’єднаний фронт опору — антивоєнний рух, який виступає проти вторгнення Росії в Україну.
Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: SOTA, 24liveblog, ОВД-инфо, 7х7 — Горизонтальная Россия, телеграм-каналів Весна, Активатика, RusNews та інших.