MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як волонтерам не купити ліки, які не діють, — поради від ‘Клятого раціоналіста’

21.03.2022   

© katicaj/Pixabay

Корвалол, аміксин, БАДи, гомеопатія. Якщо ви є волонтером — уникайте купівлі цих ліків, адже вони не мають доведеної наукою ефективності, — радить науково-популярний блог ‘Клятий раціоналіст’.

Чи не кожен цивільний зараз займається волонтерством, і потреба в ліках є однією з основних. Популяризатор науки Артем Албул (Клятий раціоналіст) пише, що йому «неймовірно боляче» бачити в запитах на купівлю ліків неефективні препарати.

Міністерство охорони здоров’я складає національний перелік основних лікарських засобів, який доступний на сайті міністерства. Ліки із цього переліку мають науково доведену ефективність та безпечні для використання.

За можливості перед купівлею препаратів слід консультуватися з лікарем.

«Клятий раціоналіст» наводить перелік препаратів, які не є доказовими, і купівля яких, здебільшого — марне витрачання коштів. Далі пряма мова автора.

Гомеопатія

Просто не купуєте жоден гомеопатичний препарат. Взагалі. Навіть якщо людина вважає це питанням житя чи смерті. Це просто не так. Гомеопатія — псевдонаука, гомеопатичні ліки — не  працюють. Ніяк. Взагалі.

Фітопрепарати

На відміну від гомеопатії містять якісь речовини, які навіть можуть мати певний ефект. Але фітопрепарати не є доказовими ліками щодо будь-якого серйозної хвороби, зареєстровані переважно як БАДи, а отже витрачати час на них — нераціонально. І так, це стосується БАДів загалом. 

Противірусні препарати

ГРВІ — актуальна проблема для фронту. Але все, що потрібно для зменшення симптомів — це нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Це парацетамол та ібупрофен. Тут ще один важливий пункт. Торгова назва препаратів з парацетамолом та ібупрофеном може бути різна, звертайте увагу саме на діючу речовину. Це, до речі, стосується і інших препаратів. Якщо немає препарату, на який є запит, то концентруйтеся не на торговій назві, а саме на пошуку препаратів із тією ж діючою речовиною. Дізнатися її можна, наприклад, на сайті likicontrol.com.ua. А такі поширені «противірусні» як амізон, аміксин, анаферон, синупрет, оцилококцінум, протефлазід, римантадин, новірин (та інші препарати на основі інозину пранобекс), арбівір (та інші препарати на основі арбідолу, він же уміфеновір) НЕ ПРАЦЮЮТЬ. НЕ КУПУЙТЕ ЇХ. Все, що вам потрібно, — ібупрофен та парацетамол у будь-яких варіантах.

«Серцеві» ліки

Валідол, валокордин (він же корвалол) — це ліки без доведеної ефективності, вони не допомагають насправді, хоч як би не були переконані літні люди у зворотному. І одна справа, коли якась бабуся приймає це для самозаспокоєння, і зовсім інша — коли волонтери витрачають час та гроші, ризикують безпекою заради неефективних препаратів.

 Поділитися