Міжнародний Реєстр збитків: мандат, критерії прийнятності та правила подання заяв
У травні 2023 року під егідою Ради Європи почав функціонувати міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі — “Реєстр” або “RD4U”). Реєстр є першим етапом на шляху до створення всеохоплюючого компенсаційного механізму для України, мета якого — забезпечити компенсацію для всіх постраждалих від агресії Росії проти України.
Що таке Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України?
Реєстр було створено під егідою Ради Європи — регіональної міжнародної організації, фокусом уваги якої є права людини, верховенство права і демократія.
Утворення Реєстру стало відповіддю на Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5, яка визнала необхідність створення міжнародного механізму компенсації шкоди, завданої Росією унаслідок порушення міжнародного права в Україні.
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, діє на підставі Статуту, який ратифіковано Верховною Радою України. Членство в Реєстрі є відкритим для держав світу. На сьогоднішній день до Реєстру приєдналися 43 держави та Європейський Союз. Очікується, що усі держави, які проголосували за Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5 — а їх більше 90, стануть членами Реєстру.
На Реєстр покладено завдання лише документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих у межах повномасштабного вторгнення (стаття 1 Статут Реєстру). Варто звернути увагу на те, що Реєстр не має функцій суду, трибуналу чи компенсаційної комісії або фонду; він не розглядає отримані заяви по суті, не досліджує та не оцінює їхню вартість і не призначає жодних виплат.
Як відзначено в Статуті, Реєстр передбачено як першу складову майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, що, як очікується, буде включати комісію з розгляду суті заяв визнаних прийнятними та зареєстрованими Реєстром, та призначення компенсації, і компенсаційний фонд, який буде уповноважений виплачувати призначену комісією компенсацію за збитки, втрати чи шкоду. Однак точна форма майбутнього компенсаційного механізму ще підлягає визначенню. Наразі триває робота над створенням Компенсаційної комісії.
Офіс Реєстру розташований у м. Гаага, Королівство Нідерланди, та має статус юридичної особи за нідерландським законодавством. Реєстр також має допоміжний офіс в Україні для взаємодії із Урядом України та сприяння розповсюдженню інформації про Реєстр серед заявників та громадськості в Україні.
Категорії заяв
Раніше для подання заяв було відкрито лише 3 категорії: А2.1 — смерть близького члена сім’ї (відкрита з 16 січня 2025 року), А3.1 — пошкодження або знищення житлового нерухомого майна (з квітня 2024). А2.2 — зникнення безвісти близького члена сім’ї.
Тепер Реєстр збитків для України (RD4U) оголосив про відкриті для подачі фізичниими особами нові категорії заяв, які стосуються найбільш тяжких і травматичних порушень прав людини, пережитих під час війни, а саме:
A2.3 Серйозні тілесні ушкодження, які означають значну фізичну або психологічну шкоду або страждання, до яких відносяться порушення цілісності тіла, знівечення, втрата або обмеження у використанні органу, кінцівки, функції або системи тіла; примусове переривання вагітності; та будь-яке інше ушкодження, яке може суттєво вплинути на якість життя постраждалої особи
A2.4 Сексуальне насильство, до якого відноситься різні дії сексуального характеру дії сексуального характеру такі як, але не виключно, зґвалтування, примус до статевого акту, сексуальне рабство, примушування до зайняття проституцією, примусову вагітність, примусовий аборт, примусову стерилізацію, примусовий шлюб, торгівлю людьми з метою сексуального насильства та/або експлуатації та будь-які інші порівняні за ступенем тяжкості форми сексуального насильства незалежно від статі чи віку постраждалої особи
A2.5 Катування, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання, які навмисно заподіяні особою, наділеною владними повноваженнями, силою або контролем, чи з їх підбурювання, чи з їх відома, чи за їх мовчазної згоди.
A2.6 Позбавлення свободи, що означає будь-яку форму затримання чи ув’язнення або поміщення особи в державне чи приватне місце позбавлення свободи, яке ця особа не може залишити за власним бажання.
A2.7 Примусова праця або служба, означає будь-яку працю або службу, яку вимагають від будь-якої особи під загрозою будь-якого покарання і на яку ця особа не погодилася добровільно. Військова або інша публічна служба чи праця, передбачена українським законодавством, не вважається “примусовою працею чи службою” для цілей цієї Категорії.
A1.1 Вимушене внутрішнє переміщення, заяви цієї у категорії стосуються безпосередньо факту вимушеного внутрішнього переміщення. Заяви, пов’язані з матеріальними наслідками вимушеного внутрішнього переміщення, такі як втрата оплачуваної роботи, втрата житла, пошкодження або знищення житлового нерухомого майна або інші економічні втрати, подаються в інших відповідних категоріях.
Важливо, що заяви за категоріями А2.3, А2.4, А2.5, А2.6, А2.7 можуть подані до Реєстру, якщо діяння (прикладом, сексуальне насильство чи позбавлення волі) була вчинені за межами території України, але вони безпосередньо пов’язані з подією, що сталася на території України.
Особи, які зазнали серйозних тілесних ушкоджень, сексуального насильства, катувань, позбавлення волі або примусової праці, а також внутрішньо переміщені внаслідок війни, можуть подавати заяви через веб-портал Дія — захищену державну платформу, що забезпечує цифровий доступ до державних послуг.
Як працює Реєстр?
Ключовим процедурним документом у роботі Реєстру є Правила подання, оброки та внесення Заяв.
Реєстр збитків для України здійснює реєстрацією заяв щодо збитків, втрат чи шкоди за 45 категоріями. Вони всі умовно поділяються на три групи — А, В, С відповідно до суб’єктів подання. Група А — фізичні особи, група В — Держава Україна та група С — юридичні особи.
Загальні правила подання заяв до Реєстру збитків для України
Заява до Реєстру має відповідати таким вимогам:
1. Заяви до Реєстру можуть подавати фізичні та юридичні особи, а також держава Україна (більш детально про цей критерій нижче).
2. Заяви мають стосуватись шкоди, яка завдана російською агресією після 24 лютого 2022 року.
3. Заяви мають стосуватись шкоди, яка завдана на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води;
4. Заяви мають стосуватись шкоди, яка завдана міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Додатково слід додати, що не вноситься до Реєстру заява, якщо вона є явно необґрунтованою.
Хто є належний заявник для звернення до Реєстру?
- фізичні особи можуть звертатись самостійно або через представника. Наразі йдеться лише про громадян України, але в майбутньому громадяни інших країн також зможуть подавати заяви до Реєстру, в тому числі англійською мовою. При цьому заяви від російських громадян не підлягають внесенню до Реєстру, якщо останні не доведуть, що вони мають ще одне громадянство;
- держава Україна (включаючи її регіональні та місцеві органи влади, а також установи, що перебувають у державній власності або під контролем держави) — лише через представника;
- юридичні особи (крім тих, що перебувають в державній власності або під контролем держави, але включаючи тих, які зареєстровані за іноземним законодавством), лише через представника.
Конкретні вимоги до заяви містяться у Правилах щодо кожної категорії шкоди можна знайти за посиланням на офіційному сайті Реєстру, який є єдиним та вичерпним джерелом офіційної інформації щодо роботи Реєстру (публікації у соціальних мережах Реєстру дублюють та розповсюджують інформацію з офіційного сайту).
Порядок подання заяв до Реєстру: ключові моменти
- Подача заяв відбувається за правилами, які визначені Реєстром, виключно через веб-портал Дія, і це є безкоштовним. Процес подання заяв до Реєстр прив’язано до низки державних реєстрів України, що дозволяє “підтягувати” інформацію з них. Реєстр та уряд України працюють над забезпеченням можливості подання заявниками заяв через Центри надання адміністративних послуг.
- У найближчий час буде запроваджено можливість для заявників призначати представників, які зможуть подавати заяви від їхнього імені через Дію. Ці правила, зокрема, дозволять батькам та опікунам подавати заяви від імені неповнолітніх дітей або осіб, які перебувають під опікою та піклуванням;
- Правила подання, обробки та внесення Заяв дозволяють доповнювати заяву або змінювати її у будь-який час до того, як заяву буде направлено Виконавчим директором Реєстру до Ради, а також повторно подавати заяву з додатковою інформацією чи доказами або з виправленнями навіть після остаточного винесення Радою Реєстру рішення не вносити заяву (якщо таке рішення ухвалене із приміткою “без упередження”);
- Реєстр не має мандату консультувати заявника. Він взаємодіє із заявниками щодо статусу їхніх заяв виключно через Дію;
- Отримання компенсацій від інших механізмів чи програм не є перешкодою для подачі заяви до Реєстру.
Реєстр очікує щонайменше 6-8 мільйонів заяв, загалом — до 10 мільйонів. Прогнозувати початок призначення та виплати компенсацій по заявах, внесених до Реєстру, наразі важко, адже створення всеохоплюючого механізму відшкодування все ще триває. Реєстр регулярно інформує на своєму сайті та в соціальних мережах про перебіг цієї роботи, а також про відкриття нових категорій заяв до подачі.