MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Трагедія в Бучі: реакція в Україні та світі

03.04.2022   
ХПГ-інформ
На вулицях лежать тіла людей із зв’язаними руками. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав місію Міжнародного кримінального суду приїхати до Бучі для збору доказів. Відповідний запит уже направлено до МКС.

Буча, фото: Mykhaylo Palinchak

2 квітня з заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила радісну звістку: Київська область повністю перейшла під контроль української армії. Але радість була недовгою. Відступаючи, війська рф залишили по собі заміновані території та величезну кількість замордованих цивільних. Протягом наступної доби став зрозумілим масштаб трагедії. Йдеться про сотні загублених життів.  

– За 20 кілометрів від Києва біля траси під ковдрою знайшли 4—5 мертвих голих жінок, яких російські варвари звалили у купу на автомобільних покришках та намагалися спалити просто на узбіччі дороги, – заявила Омбудсман Людмила Денісова. 

У селі Мотижин було знайдено тіла викрадених ще 23 березня старости Ольги Сухенко та її чоловіка. Ще двох жінок та чотирьох чоловіків окупанти вбили пострілом у потилицю та кинули в яму біля дороги. 

Замордовані мешканці села Мотижин, фото: УНІАН

Мер міста Буча Анатолій Федорук розповів про братську могилу, де поховано 280 осіб. Трупи цивільних лежать просто на дворах, у дворах, скинуті у колодязі. 

– На вулицях лежать тіла людей із зв’язаними руками, що були застрілені російськими солдатами. Ці люди не були військовими. Вони не мали зброї. Вони не представляли загрози. Скільки ще таких випадків відбувається прямо зараз на окупованих територіях? – питає радник глави ОП Михайло Подоляк.

Буча, фото: REUTERS/Zohra Bensemra

Журналісти Франс Прес та Рейтерс привезли із звільнених міст Київської області шокуючі фото. Лише на одній вулиці вони побачили два десятки тіл загиблих.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на трагедію, дорікнувши НАТО, а також звернувся до російських матерів: «Раджу подивитись матерям російських військових. Подивіться, яких виродків ви виростили. Вбивці, мародери, кати». 

Людмила Денісова звернулася до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення РФ в Україну та експертної місії, створеної державами-учасницями ОБСЄ відповідно до Московського механізму з вимогою врахувати ці факти геноциду, військових злочинів та злочинів проти людяності РФ в Україні.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі британського радіо Times UK radio закликав місію Міжнародного кримінального суду приїхати до Бучі для збору доказів. Відповідний запит уже направлено до Міжнародного кримінального суду.

– Неможливо було уявити таке в ХХІ столітті, але це відбувається на наших очах. Росія гірша за ІДІЛ, – зазначив Дмитро Кулеба. – Якщо раніше я казав, що докладу максимум зусиль для притягнення винних до відповідальності, то тепер я переконаний, що це справа мого життя, якою я буду займатися до останнього подиху, допоки вони всі не понесуть відповідальність.

Міністр закордонних справ наголосив, що різанина в Бучі була навмисною. Він вимагає від великої сімки нових руйнівних санкцій: ембарго на нафту, газ, вугілля; закрити всі порти для російських суден і товарів; відключити всі російські банки від SWIFT.

Міжнародна спільнота гостро відреагувала на побачене. Президент Європейської ради Шарль Мішель сьогодні заявив: «Шокований вражаючими зображеннями звірств російської армії на звільненій Київщині. ЄС допомагає Україні й неурядовим організаціям збирати необхідні докази для переслідування в міжнародних судах. Подальші санкції та підтримка ЄС уже в дорозі».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив: «Такої жорстокості щодо мирного населення Європі не бачили десятиліттями. І це жахливо і абсолютно неприйнятно, що мирні жителі стають цілями і їх убивають. І це лише підкреслює важливість того, що ця війна має закінчитися». 

Очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс шокована звірствами росіян в Україні: «Повідомлення про те, що російські війська нападають на безневинних цивільних жителів, викликають огиду. Велика Британія працює з іншими країнами для збору доказів і підтримки розслідування воєнних злочинів Міжнародним кримінальним судом. Винних притягнуть до відповідальності».

Буча, фото: REUTERS/Zohra Bensemra

Пані посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс звернула увагу на випадки згвалтування українських жінок російськими військовими. Вона написала у Twitter: «Зґвалтування – це знаряддя війни. Хоча ми ще не знаємо повної міри його використання в Україні, вже зрозуміло, що він був частиною арсеналу Росії. Жінок ґвалтували на очах їхніх дітей, дівчат на очах у їхніх родин, як свідомий акт підкорення. Зґвалтування є військовим злочином».

Тим часом офіційний телеграм-канал міністерства оборони рф зробив репост, де бучанську трагедію цинічно називають «спланованою медіакампанією». 

Увечері з’явилася і офіційна реакція країни-агресора. За інформацією ВВС у Москві заявили: «Усі опубліковані фотографії та відеоматеріали, які свідчать про якісь "злочини" російських військовослужбовців у місті Буча Київської області є черговою провокацією…За час перебування даного населеного пункту під контролем російських збройних сил жоден місцевий житель не постраждав від будь-яких насильницьких дій».

 Поділитися