MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Старий-новий статус ВПО: які права він надає українцям?

13.04.2022   
Ганна Овдієнко, адвокатка
На кінець березня цього року в Україні налічувалося 6,7 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, їх кількість зростає. Всі вони стикаються із бюрократичними процедурами та колізіями законодавства. ХПГ роз’яснює нинішній порядок отримання статусу ВПО та права, які надає такий статус.

Львів, 26 лютого 2022 року, фото: answer5, Shutterstock

За даними Верховного Комісара ООН з прав людини станом на кінець березня 2022 року в Україні налічувалося 6,7 мільйонів внутрішньо переміщених осіб, та, за прогнозами, їх кількість має тільки зростати. Кожен із цих людей вже стикнувся, або скоро стикнеться, щонайменше – із бюрократичними процедурами та колізіями законодавства, не кажучи вже про необхідність розібратися у суцільному інформаційному хаосі, який є таким характерним для часу війни. Аби прояснити ситуацію, ХПГ вважає за потрібне, роз’яснити нинішній порядок отримання статусу ВПО та права, які надає такий статус.

Хто такі ВПО?

Хто має право отримати статус ВПО

Як отримати довідку ВПО

Права ВПО

Соціальні права

Право на медичну допомогу

Право на захист

Обовязки ВПО

Післямова

Хто такі ВПО?

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) – це люди, які залишили свої домівки, рятуючись від небезпеки, але не перетнули міжнародний кордон, а залишились на території рідної країни.

Як і до введення в Україні воєнного стану, права ВПО регулює постанова Кабінету Міністрів від 1 жовтня 2014 року, № 519 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» та «Порядок  оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», який було затверджено тією самою постановою. 13 березня 2022 року Кабінет Міністрів вніс зміни до вищезгаданих нормативних актів, які будуть діяти на час воєнного стану.

Відповідно до чинних нормативних актів статус ВПО не набувається особою автоматично, а потребує реєстрації. Отримання статусу підтверджується довідкою. Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Хто має право отримати статус ВПО?

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії. Перелік таких населених пунктів визначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”».

Відповідно до згаданих вище нормативних актів, ВПО можуть бути особи, які на день початку війни мали реєстрацію місця проживання у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та місті Київ.

Також, статус можуть отримати особи, які на момент початку воєнних дій не проживали у вказаних областях, але були зареєстровані як платники ЄСВ в областях, де ведуться бойові дії і які сплатили, або за яких сплачено роботодавцем ЄСВ за IV квартал 2021 року.

Іншими словами, право на отримання довідки ВПО мають не тільки ті особи, які проживали на території областей, де ведуться активні бойові дії, а й ті, хто був там офіційно працевлаштований або вів підприємницьку діяльність у відповідних областях, але не мав реєстрації місця проживання.

Інші особи права на отримання статусу ВПО не мають.

Як отримати довідку ВПО?

За загальним правилом для отримання статусу ВПО звертатися необхідно до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. Цим підрозділом є управління праці та соціального захисту населення.

У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», внутрішньо переміщені особи для отримання довідки можуть звертатися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Таким чином, оформлення довідки можливе у наступних державних структурах:

  1. управлінні праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад
  2. виконавчому органу сільської, селищної, міської ради;
  3. центрі надання адміністративних послуг.

У законі встановлено, що заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія). Однак, на сьогоднішній момент можливість оформлення довідки через портал Дія відсутня.

Тому подання документів можливе лише за фізичної присутності. Для отримання довідки повнолітня або неповнолітня (старша за 14 років) внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина (молодша за 14 років), недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, – через законного представника із заявою про взяття на облік за затвердженою формою. Звертаємо увагу, що особи з інвалідністю, тяжко хворі особи та літні люди, мають також звертатися за оформленням довідки особисто, оскільки у них немає законних представників! Тому, у разі відсутності будь-якої можливості доставити таку особу до уповноваженого органу, оформити довідку може представник за довіреністю.

Для отримання довідки подаються наступні документи:

1. Заява (встановленого зразка).

2. Документ, що засвідчує особу і підтверджує громадянство України.

3. Свідоцтво про народження дитини.

У день подання заяви про взяття на облік, безоплатно видається довідка, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу. Довідка діє безстроково.

Права ВПО

Соціальні права

1. Внутрішньо переміщена особа має можливість отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Постановою уряду від 20 березня 2022 р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Відповідно до підзаконного нормативного акту, щомісячна допомога може надаватися усім ВПО в рамках Програми «єПідтримка».

Повідомляється, що допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну ВПО, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень; для інших осіб – 2 000 гривень.

Для отримання цих виплат потрібно окремо звернутися з заявою через ті ж самі точки обслуговування, що й для отримання статусу ВПО.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану й призначається:

  1. автоматично без подання додаткового звернення ВПО – для тих осіб, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу ВПО.
  2. шляхом подання відповідного звернення – для осіб, які не мали статусу ВПО та не отримували щомісячну адресну допомогу до 1 березня 2022 року.

Допомога ВПО, які звернулися по її надання до 14.04.2022 року, надається починаючи з березня 2022 року. Тобто, незалежно від дати оформлення статусу, якщо такий статус було оформлено до 14.04.2022 року, виплати надаються з 1 березня 2022 року (будуть виплачені згодом за весь період).

2. ВПО також має право на отримання соціальних чи пенсійних виплат.

ВПО мають право на продовження виплати соціальної допомоги та пенсії. незалежно від місця їх проживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 „Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” (зі змінами) передбачено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України. Тому, після отримання статусу ВПО, буде необхідно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду із заявою, до якої додати копію довідки ВПО. Після вирішення питання із поновленням виплат, такі виплати будуть здійснені за весь час, коли особа не отримувала пенсію, а не тільки за час після звернення. Тому, не потрібно хвилюватися, що частина грошей «зникне» через пізнє звернення.

Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

ВПО, якій призначено пенсію, для укладення договору про відкриття рахунку необхідно звернутися до відділення банку за місцем фактичного проживання та надати наступні документи:

  • документ, що посвідчує особу (паспорт);
  • довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • довідку про отримання пенсії;
  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Виплата пенсій та соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть здійснюватися акціонерним товариством «Укрпошта» з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.

Для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення виплати пенсій таким особам проводиться емісія платіжних карток, які одночасно є пенсійними посвідченнями, із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису.

Варто пам’ятати, що законодавством встановлена та наразі не скасована процедура фізичної ідентифікації отримувача пенсії чи соціальної допомоги. Така фізична ідентифікація проводиться, якщо особа отримує соціальні виплати на банківську картку та здійснюється  в установах акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» кожні шість місяців.

Важливо! Продовжити отримання грошових виплат за відсутності змін, що впливають на їх призначення, або припинити  такі виплати тепер можна  за електронною заявою. Для отримання послуг потрібно повідомити в заяві на порталі Дія про відсутність змін або потребу у припиненні виплат, підписати заяву електронним підписом та надіслати. Однак, цей сервіс, за повідомленнями громадян, під час війни працює з перебоями.

Право на медичну допомогу

ВПО мають право звертатися до сімейних лікарів за місцем свого тимчасового проживання, незалежно від наявності декларації із лікарем. Сімейні лікарі можуть надавати переселенцям медичну допомогу, виписувати рецепти, проводити профілактичні рутинні щеплення.

Також ВПО можуть скористатися програмою «Доступні ліки» в аптеках, незалежно від місця проживання. За наявності рецепту вони отримують необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою, якщо вартість препарату перевищує визначену державою ціну у будь-якому населеному пункті.

Водночас, під час війни всі аптеки, які беруть участь у програмі «Доступні ліки», відпускають інсуліни повністю безкоштовно.

Право на захист

Відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», ВПО мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в захисті, здійсненні представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складенні документів процесуального характеру.

Окрім того, громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як ВПО, мають право на безоплатне представництво їхніх інтересів з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік ВПО у національних судових органах.

Обов’язки ВПО

Внутрішньо переміщена особа має ряд обов’язків, невиконання яких може викликати втрату статусу ВПО та навіть потягти за собою юридичну (у тому числі, й кримінальну), відповідальність. Серед обов’язків – повідомляти уповноважений орган про зміну місця перебування протягом 10 днів з моменту прибуття на нове місце проживання, обов’язок повідомити уповноваженому органу за місцем отримання довідки про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від’їзду.

Післямова

У цій статті, звісно, описані лише основні права, обов’язки, процеси та «підводні камені», які можуть з’явитися у житті ВПО. Якщо у вас з’явилися додаткові питання, або ви не змогли знайти рішення для своєї проблеми у цьому документі, звертайтеся до ХПГ за електронною формою на сайті http://khpg.org.

 Поділитися