Українці в Польщі: як вижити?
Від початку війни з України виїхало три мільйони людей, з них кордон з Польщею перетнуло два мільйони. Звісно, до кінця незрозуміло, наскільки велика частина з них оселилася у польських містах, а яка поїхала далі, однак безсумнівним є те, що більшість українців обрало як тимчасову домівку сусідню країну. Причини лежать як у трудових, так і в історичних зв’язках між державами. Польща, у свою чергу, всіляко підтримує українців, надаючи їм комплекс прав та небачених пільг, щодо яких напишемо далі.
Тимчасовий захист чи статус біженця?
Мабуть, це питання вже висвітлювалося десятки разів у пресі, тож зазначимо коротко: отримання статусу біженця для українця невигідно. Європейський Союз зробив безпрецедентний крок, встановивши для українців, які тікають від війни, пільгові умови з перебування в країнах ЄС. Так, українці, які перетинають кордон, автоматично отримують тимчасовий захист (фактично, аналог посвідки на тимчасове проживання) без видачі самої посвідки безпосередньо. Маючи тимчасовий захист, українці мають право працювати, відкривати банківські рахунки, користуватися медичними послугами та отримувати соціальну допомогу.
На відміну від процедури отримання статусу біженця, немає потреби здавати паспорт, немає заборони повертатися у країну походження, немає заборони працювати півроку. Врешті, немає потреби збирати документи, брати участь у співбесіді та довго чекати на рішення. Рішення є одразу – країни Європейського Союзу бажають прихистити вас час війни.
Однак кожна з країн намагається все ж створити процедуру реєстрацію громадян України, які прибули на її територію, з метою обліку, захисту та підтримки. Польща не виняток. Легально українець має право перебувати у Польщі 18 місяців, якщо він перетнув кордон після 24.02.2022 року, та до кінця 2022 року, якщо українець перебував у Польщі до війни та право перебування закінчилося після 24.02.2022 року.
Тут слід звернути увагу, що строк для тих, хто перебував у Польщі до війни на законних підставах, виходить, є меншим,ніж для тих, хто тікав від бойових дій. До тих, у кого закінчилося право легального перебування і він вона не повернувся в країну походження, буде діяти заборона повторного в’їзду з 1 січня 2023 року. Що з цим робити? Як варіант, повернутися на територію України, до того, як право легально перебувати в Польщі закінчилося, і знову в’їхати до держави, вже маючи права, однакові з тими, хто прибув після початку війни. Однак це правило є слушним лише для жінок, адже чоловіки, повернувшись до України через власне нелегальне перебування в Польщі, не можуть більше виїхати закордон.
Яка процедура реєстрації в Польщі
У Польщі кожен громадянин України, який прибув на її територію, протягом 60 днів має отримати PESEL (аналог українського ідентифікаційного коду). Якщо строк отримання коду буде прострочений, то можливе застосування штрафних санкцій, аж до депортації. До моменту оформлення PESEL громадянин України не буде в змозі користуватися загальними правами та пільгами, наданими українським шукачам притулку. Фактично, його або її права будуть обмежуватися правами звичайного туриста. Тому оформити PESEL необхідно якнайскоріше.
Біженці можуть звернутись до найближчого управління гміни, щоб подати заявку на отримання номера PESEL. Перелік таких управлінь можна знайти на сайтах державних органів. Завчасний запис непотрібний, однак треба бути готовим до черг. Також, у деяких населених пунктах, як, наприклад у Варшаві, створені величезні хаби для реєстрації українців (у Варшаві це – Національний стадіон). Управління гміни працюють тільки у будні з 8 до 17 години (до 15 години – у п’ятницю), однак у суботу та неділю можна відвідати реєстраційний хаб, якщо такий є у місті проживання.
Для звернення за кодом PESEL необхідно подати свій паспорт, заповнити бланк заяви, зробити фото та відсканувати відбитки пальців. Усім цим забезпечать безпосередньо в офісі, а заповнити заяву допоможуть волонтери (будьте уважні, якщо спробуєте самостійно заповнювати заяву латинкою, оскільки польська транслітерація слів відрізняється як від англійської, так і від української). Крім того, краще завчасно дізнатися, чи роблять фото у тому управлінні гміни, до якого ви збираєтеся, тому що ця послуга доступна не в кожному бюро.
Для оформлення заяви також важливо мати польський номер телефону (завчасно необхідно придбати та активувати СІМ-карту, є безкоштовні карти для українців із пільговим тарифом) та електронну пошту. При собі під час оформлення важливо мати телефон із зазначеною СІМ-картою та мати негайний доступ до аккаунту електронної пошти, оскільки все це знадобиться для реєстрації. Одночасно з реєстрацією PESEL українцю буде створено аккаунт у системі ZUS (система надання віддалених державних послуг), де (у разі знання польської та базових юридичних знань), можна дистанційно подавати майже будь-які заяви до державних органів, що є слушним у випадку, коли управління гміни заповнене українцями у чергах.
У день оформлення надається довідка про присвоєння номеру PESEL. Також можна встановити на телефон додаток mObyvatel, який працює на зразок української Дії. Після ідентифікації до додатку підтягнеться створений PESEL.
Навіщо потрібен PESEL
На сьогоднішній момент існує досить велика частина українців, які відкладають оформлення PESEL, маючи надію повернутися в Україну найближчим часом. Однако тримання цього “ідентифікаційного коду” зовсім не означає, що ви плануєте залишатися у країні надовго чи назавжди. PESEL може знадобитися у рутинних побутових справах та екстрених завданнях, які можуть виникнути у будь-який момент, навіть якщо ви плануєте залишатися у Польщі тижні, а не місяці. PESEL потрібний, між іншим для:
- отримання медичних послуг та вакцинації
- відкриття банківського рахунку,
- зарахування дитини до школи чи садочку,
- використання пільг, отримання соціальних виплат
У Міністерстві сім’ї та соціальної політики Польщі повідомили, що біженці з України, які отримають право на постійне проживання в Польщі, зможуть користуватися такими соціальними пільгами, як Сім’я 500+, сімейний капітал (RKO) або Добрий старт. Однак, звертаємо вашу увагу, що тимчасовий захист, який мають українці зараз, не дорівнює праву на постійне проживання. Для цього потрібно отримати посвідку, що є значно складнішим, та вимагає офіційного працевлаштування.
Однак, навіть не маючи дозволу на постійне проживання, а маючи лише PESEL, ви можете розраховувати на:
● відкритий доступ до ринку праці,
● доступ до медичної допомоги,
● безкоштовне навчання,
● одноразову допомогу у розмірі 500 або 300 злотих,
● безкоштовну психологічну допомогу.
Отримання одноразової допомоги у 300 злотих. Для оформлення необхідно звернутися до управління гміни, де надати паспорт, PESEL та інформацію про відкритий рахунок у польському банку. Оформлення потребує одноразового візиту до гміни. Гроші будуть надані протягом одного – двох місяців. На момент написання статті, в управліннях гміни зберігалися великі черги на оформлення цієї допомоги, тож можна спрогнозувати витрати часу до цілого робочого дня аби оформити допомогу.
Отримання допомоги на дитину у розмірі 500 злотих. Оформлення також проводиться в управлінні гміни. При заповненні треба надати паспорт, PESEL, вказати польський номер телефону та надати документ, що підтверджує відкриття рахунку у банку. Оформлення цих документів також ускладнене великими чергами, однак на відміну від попередньої, цю допомогу можна оформити у електронному кабінети ZUS без додаткової особистої ідентифікації після подання заяви. Зазначимо при цьому, що ризик неправильно заповнити бланк заяви без юридичних знань та базових знань польської є дуже високим, тож просимо цього не робити, якщо ви не маєте таких знань.
Доступ до ринку праці. Польський Сейм ухвалив спеціальний закон, згідно з яким Польща спрощує доступ українських біженців до ринку праці. Це означає, що громадяни України можуть працевлаштуватися в Польщі без необхідності отримувати дозволи на роботу, як вимагалося у законодавстві раніше. Для працевлаштування необхідний лише PESEL та український паспорт. Згідно з нововведеннями, переселенці з України отримують такий самий доступ до ринку праці, що й громадяни Польщі. При цьому роботодавець повинен протягом 14 днів повідомити компетентне бюро праці про прийняття на роботу громадянина України через сайт.
Для пошуку роботи українці можуть скористатися безкоштовною допомогою від повітового бюро зайнятості або воєводського бюро зайнятості, що включає підтримку в пошуку роботи, насамперед через посередництво та через консультування з питань кар’єри. В бюро зайнятості консультант клієнта, після ознайомлення з кваліфікаціями українця, здійснить пошуку Центральній Базі Пропозицій праці та надасть інформацію про пропозиції праці, які відповідатимуть досвіду особи (контактні дані роботодавця). Українці також можуть отримати допомогу в Інформаційно-консультаційному центрі служби зайнятості «Зелена лінія», що є спеціальним он-лайн бюро з пошуку роботи.
Медична допомога. Досить багато приватних медичних закладів Польщі надають безкоштовну медичну допомогу українцям, у тому числі стоматологічну та висококваліфіковану. Для отримання допомоги необхідно мати український паспорт та PESEL.
При цьому, державні заклади також надають безкоштовну медичну допомогу. Безкоштовно ви можете користуватися: базовою медичною допомогою, спеціалізованою амбулаторною допомогою, отримувати діагностичні дослідження, лікуватися в стаціонарі, тощо.
На українців також поширюється програма із відшкодування вартості ліків певних категорій (перелік є досить близьким до переліку ліків за програмою “Доступні ліки” в Україні). Для відшкодування в аптеці треба пред’явити паспорт та рецепт від лікаря.
Враховуючи збільшення кількості громадян України, які перетинають державний кордон, у зв'язку зі збройним конфліктом, що триває на території України від 24 лютого 2022 року, Міністр охорони здоров'я надає можливість вакцинації іноземцям – громадянам України, в рамках Національної програми вакцинації проти Covid-19. Умовою набуття права на вакцинацію є наявність документа, що посвідчує особу та направлення лікаря.
Освіта. У Польщі обов'язкова освіта охоплює дітей від 7 до 18 років.Загальна кількість років навчання в школі в Україні визначає, в якому класі початкової чи середньої школи дитина продовжить навчання. Це буде визначено на підставі документів або заяви. Так, якщо батьки дитини можуть надати табель дитини за минулий рік чи півріччя, то на основі такого табелю і буде визначатися, до якого класу піде дитина. Однак, якщо табелю немає, то клас буде визначатися за заявою батьків. Також, треба мати на увазі, що освіта здійснюється польською, однак в деяких великих містах вже створюються українські школи. Крім того, для українських дітей безоплатно проводяться уроки польської.
Також, дитина звісно може дистанційно навчатися в українській школі, однак у цьому разі треба повідомити управління гміни, інакше може бути проведена перевірка з органів опіки та піклування, оскільки, як вже вказувалося вище, освіта тут обов’язкова.
Записати дитину до школи в Польщі можуть лише батьки та законні представники дитини. Щоб записати дитину до школи, спочатку потрібно вибрати певну школу. Перелік шкіл доступний у Реєстрі шкіл та навчальних закладів. Після того як школу обрано, до неї необхідно подати заяву про прийняття. До заяви бажано прикласти табель, однак перекладати його польською немає необхідності.