MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

З «Азовсталі» евакуювали жінок і дітей. Що буде з українськими військовими?

08.05.2022   
ХПГ-інформ
​​​​​​​7 травня стало відомо, що з оточеного російськими військами маріупольського комбінату «Азовсталь» евакуювали останню групу цивільних – близько 300 осіб. Поранених та медиків планують рятувати під час наступного етапу евакуації. Самі українські воїни сподіваються лише на диво.

7 травня стало відомо, що з оточеного російськими військами маріупольського комбінату «Азовсталь» евакуювали останню групу цивільних – близько 300 осіб. 

«Всіх жінок, дітей та людей похилого віку з "Азовсталі" евакуйовано. Цю частину маріупольської гуманітарної операції завершено», – повідомила у своєму телеграм-каналі очільниця Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Під час вечірнього відеозвернення цю інформацію підтвердив Президент України Володимир Зеленський. Він заявив, що  останнім гуманітарним рейсом врятували понад 300 жінок і дітей. Але у підземеллях залишаються українські військові. Щодо їхнього порятунку Володимир Зеленський зазначив: 

«Фактично ми вивели цивільних з "Азовсталі" і готуємо зараз другий етап евакуаційної місії – поранених і медиків. Звичайно, якщо всі виконають домовленості. Звичайно, якщо не буде брехні. Безумовно, працюємо над тим, щоб вивести всіх наших військових, які захищають Маріуполь». 

Евакуація цивільних розпочалася 30 квітня. Їй передував візит Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша до Москви та Києва. У рятувальній операції беруть участь ООН та Червоний Хрест. Недовгі періоди затишшя змінялися новими обстрілами та бомбардуваннями з боку російської армії.

Заступник командиру полку «Азов» Святослав Паламар «Калина» в комертарі Громадському заявив, що 6 травня під час евакуації цивільних з «Азовсталі» було вбито трьох українських військовослужбовців: один із них загинув унаслідок влучання з ПЗРК, двоє — від бомбових ударів, скинутих з БПЛА. Шістьох бійців було поранено. «“Калина” наголосив, що захисники Маріуполя робили все, щоб цивільних евакуювали з території заводу, але мирні люди залишилися цілими ціною життів військових», – йдеться в повідомленні Громадського.

Інформацію про загиблих учора військових підтвердив і командир 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський «Волина»: «Білі прапори, для евакуації цивільних, використовуються вже четвертий раз, під час кожної евакуації людей. Ціна останньої евакуації – троє вбитих і шестеро поранених військових. Маріупольський гарнізон зробив все можливе для порятунку мирного населення, – заявив Сергій Волина. – Просимо усіх докласти максимум зусиль для евакуації військових».

Ініціативна група Першого грудня звернулася до Президента Туреччини Реджепа Теїпа Ердогана, Канцлера Німеччини Олафа Шольца, Президента Франції Емануеля Макрона, а також до Федеральної Ради Швейцарії із закликом врятувати український гарніщон у Маріуполі: 

 «Битва за Маріуполь – це українські Фермопіли. Але ми живемо у гуманістичному ХХІ столітті, і наш обов’язок, обов’язок усього цивілізованого світу врятувати 300 спартанців України. Їхні діти, дружини і матері не пробачать нам усім бездіяльність. Історія світових війн знає багато прикладів, коли сторони проявляли добру волю і давали військовим вийти з оточення. На жаль, дипломатичного ресурсу України замало для таких домовленостей. Ми закликаємо вас, високоповажне панство, виступити третьою стороною в процедурі extraction. Історія не забуде ваших зусиль. Українська нація буде дякувати вам довічно.Український гарнізон у Маріуполі ще можливо врятувати. Але лік іде на години».


Нагадаємо, за інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, у підземеллях комбінату до початку евакуації перебувало близько 1000 цивільних та 500 поранених військових. Вони неодноразово зверталися до світових лідерів із закликом організувати евакуацію з Маріуполя цивільних громадян, а також поранених та загиблих бійців. Пісял  довгих перемовин до евакуації підключилися ООН та Червоний Хрест.

 Поділитися