MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Надзвичайні обставини не виправдовують неповагу до мандата Уповноваженого з прав людини’, — звернення альянсу інституцій з прав людини

31.05.2022    джерело: ennhri.org
У відкритому листі Глобального альянсу з національних правозахисних інституцій та Європейської мережі НІПЛ депутатів Верховної Ради закликають звернути увагу на серйозні ризики для прав людини, які можуть настати через відставку Омбудсмана Денісової.

Depositphotos

Володимиру Зеленському
Президенту України

Руслану Стефанчуку
Голові Верховної Ради України

31 травня 2022 року

RE: Серйозне занепокоєння щодо пропозиції стосовно звільнення чинного Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Шановний Президенте Зеленський,
Шановний Голово Верховної Ради України,

Ми пишемо, щоб висловити стурбованість тим, що сьогодні, 31 травня 2022 року, Верховна Рада України може ухвалити рішення про вотум недовіри Людмилі Денісовій, чинному Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини. У цьому листі ми закликаємо Вас забезпечити повагу до міжнародних стандартів, що застосовуються до національних інституцій з прав людини (НІПЛ), таких як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, і взяти до уваги серйозні наслідки, які таке звільнення може мати на просування та захист прав людини в Україні.

Нам відомо, що останні зміни до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» дозволяють Верховній Раді України ухвалювати рішення про звільнення призначених нею посадових осіб (зокрема, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини), без застосування процедур, встановлених іншими спеціальними законодавчими актами.

Повністю усвідомлюючи поточні виняткові обставини, з якими стикається Україна з огляду на збройну агресію, ми, як Голова Глобального альянсу національних інституцій з прав людини (GANHRI) та Голова Європейської мережі національних інституцій з прав людини (ENNHRI), хотіли б негайно наголосити, що чинні міжнародні стандарти повинні дотримуватись за будь-яких обставин.

Вагома робота українського Уповноваженого в сучасних умовах

У березні 2022 року члени ENNHRI засвідчили підтримку українській НІПЛ у її зусиллях із просування та захисту прав людини в Україні у надзвичайно складній ситуації та високо оцінили заходи, вжиті НІПЛ для подолання гуманітарної кризи та кризи з правами людини, що розвивається.

4 березня 2022 року у заяві під час термінових дебатів Ради ООН з прав людини щодо України GANHRI висловив підтримку НІПЛ України та нагадав, що національні інституції з прав людини не повинні піддаватися репресіям чи будь-яким іншим формам залякування внаслідок здійснення їхньої діяльності відповідно до мандату, користуються свободою від втручання та функціональним імунітетом для виконання своїх функцій у зонах конфлікту.

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Денісову також запросили виступити на загальних зборах ENNHRI та GANHRI у березні 2022 року та вона провела зустріч на високому рівні з головою GANHRI 23 березня 2022 року, щоб обговорити події та роль НІПЛ у моніторингу та звітності ситуації з правами людини, в тому числі до міжнародних механізмів підзвітності.

Ми стурбовані тим, що потенційний вотум недовіри може негативно вплинути на ключову роль, яку відіграє українська НІПЛ у моніторингу, просуванні та захисті прав людини в умовах конфлікту, що може мати далекосяжні наслідки для прав людини в Україні, яка вже досить вразлива через війну.

Звільнення також може призвести до призупинення або серйозних збоїв у роботі української НІПЛ на невизначений період як на національному, так і на місцевому рівнях. Робота НІПЛ в умовах конфлікту стає ще важливішою і її необхідно зберегти. Вони є ключовими дійовими особами в системі стримувань і противаг у країні та сприяють доступу до правосуддя для жертв порушень прав людини. У контексті конфліктів вони також стежать за ситуацією на місцях і представляють достовірну інформацію міжнародній правозахисній спільноті.

Відповідні міжнародні стандарти

Звільнення керівника такої установи, як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, яка виконує функції омбудсмана та національної інституції з прав людини (НІПЛ), має бути у відповідності стандартам на регіональному та міжнародному рівнях. Вони створені для того, щоб забезпечити стабільний і незалежний мандат інституцій, вільний від неправомірного політичного втручання.

У грудні 2021 року колишня голова ENNHRI нагадала Вам відкритим листом стандарти, які застосовуються щодо звільнення керівників НІПЛ та омбудсманів. Це було в контексті попередньої спроби проголосувати за звільнення Уповноваженого, яку було відхилено у лютому 2022 року.

Паризькі принципи ООН, прийняті резолюцією 48/134 Генеральної Асамблеї ООН від 20 грудня 1993 року, є наріжним каменем стандартів, що застосовуються до НІПЛ. На їх основі Підкомітет GANHRI з акредитації (SCA) надає подальше наповнення та обсяг вимог для забезпечення незалежної та ефективної роботи НІПЛ. З цих стандартів випливає, що:

  • Підстави для звільнення мають бути чітко визначені та належним чином обмежені лише тими діями, які негативно впливають на здатність голови НІПЛ виконувати свій мандат.
  • Члени можуть бути звільнені лише на підставі серйозної неправомірної поведінки або некомпетентності відповідно до справедливих процедур, що забезпечують об'єктивність та неупередженість і визначені національним законодавством.
  • У відповідних випадках законодавство має вказувати, що застосування певної підстави має підкріплюватися рішенням незалежного органу з відповідною юрисдикцією.
  • Будь-який процес звільнення має відбуватися у суворій відповідності усім основоположним та процесуальним вимогам, передбаченим законом.

Ці стандарти підтверджені Комітетом міністрів Ради Європи у його Рекомендації щодо НІПЛ (2021/1) та Принципами захисту та просування інституту омбудсмена (Венеційські принципи).

З огляду на наведені вище стандарти, ми глибоко стурбовані тим, що критерії та процес, які незабаром можуть бути застосовані щодо українського Уповноваженого, значно нижчі за вимоги міжнародних стандартів.

Наступні кроки

Українська НІПЛ має міжнародну акредитацію зі статусом «А», що свідчить про її повну відповідність Паризьким принципам ООН, зокрема принципам незалежності та неупередженості. Це міжнародне визнання може бути поставлене під сумнів, якщо такий процес звільнення здійснюється без належного врахування застосовних стандартів.

Тому GANHRI та ENNHRI рішуче підтримують Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та спільно закликають національні органи влади повністю дотримуватись стандартів, згаданих вище.

Надзвичайні обставини в Україні не виправдовують неповагу до мандата, перебування на посаді та стабільності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Навпаки, НІПЛ, її керівництво та співробітники повинні продовжувати мати можливість самостійно та ефективно виконувати свій мандат відповідно до міжнародних стандартів.

GANHRI та ENNHRI разом із нашими партнерами з Управління ООН з прав людини залишаються доступними для подальшого роз’яснення застосовних стандартів та співпраці з цього питання.

Щиро Ваші,

Сірпа Рауті
Голова ENNHRI
Директор Фінського центру з прав людини

Маріам Аль-Аттія
Голова GANHR
Голова Національного комітету з прав людини Катару

Це є відкритий лист, що був опублікований на сайті ENNHRI.

 Поділитися