MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Нам не відмитися від крові» – дайджест російських протестів

01.06.2022   
Наші інформ.
Активістки вийшли босоніж у білих сукнях, вимазаних червоною фарбою, до будівлі МЗС у Москві. Обидві були затримані. Професор Казанського Федерального університету розіслав своїм колегам антивоєнний лист, у якому критикував путінізм і закликав вивести російські війська з України. Університет не продовжив із професором контракт. У центрі Москви на перилах, деревах, лавках активіст_ки розклали «закривавлені» іграшки.

Наталя Перова та Людмила Анненкова, фото: sota

Минулого тижня акції проти війни в Україні відбувалися не лише на вулицях і площах. Депутати Законодавчих зборів Приморського краю спробували звернутися до Путіна, музиканти гурту «СЛОТ» на концерті запустили анімацію зі словом «МИР» різними мовами, професор Казанського Федерального університету розіслав колегам лист із антивоєнними закликами, а художниця змонтувала зі слів росіян про війну фільм, який розлетівся соцмережами. Активіст_ки друкують газети, готують інструкції щодо антивоєнних виступів і навіть пишуть антивоєнні вірші на замовлення за донати на користь українських біженців.

  • Депутати Законодавчих зборів Приморського краю від партії КПРФ під час пленарного засідання звернулися до Володимира Путіна: зажадали припинити «спецоперацію» в Україні та вивести звідти війська. Колеги ініціативу не підтримали, тих, хто зачитав звернення, позбавили права голосу і вивели із зали. 
  • Активістки Ганна Перова та Людмила Анненкова провели акцію «Нам не відмитися від крові» – вийшли босоніж у білих сукнях, вимазаних червоною краскою, до будівлі МЗС у Москві. Обидві були затримані.
  • Активістка з Москви Катерина Воробйова стала на пікет біля храму Христа Спасителя з плакатом «Не звикайте до війни». Її затримали та відвезли в ОВС співробітники поліції. 
    Катерина Воробйова, фото з телеграм-каналу t.me/avtozaklive
  • У Новосибірську Ганна Євтушенко стала на пікет перед будівлею Державного університету з плакатом «Війна стосується кожного. Загибель близьких, відсутність майбутнього, Росія – країна-ізгой» і маскою на очах з написом «Відкрий очі». Ганну оштрафували.
  • У центрі Москви на перилах, деревах, лавках активіст_ки розклали «закривавлені» іграшки. За їхніми словами, мета акції – нагадати про трагедію у Бучі, де загинули мирні мешкан_ки.
  • Під час виступу в Москві музиканти гурту «СЛОТ» запустили антивоєнну анімацію на великому екрані на сцені – у ній з'явилося слово «МИР» різними мовами.
  • Художниця Bela Unclecat створила фільм «Я з Росії» на основі 287 голосових повідомлень від росіян, в яких люди з різних міст говорять про своє ставлення до війни.
  • У TikTok більше мільйона переглядів зібрало відео вуличної антивоєнної акції: активістка тримає плакат «Увімкни кнопку, якщо ти проти війни», перехожі підходять і встромляють кнопки, їх на плакаті багато. Судячи з закінчення відео, активістку забрали в автозак поліцейські.
  • Активістки ФАО (Феміністський антивоєнний опір) випустили другий номер підпільної газети «Жіноча правда» з інформацією про антивоєнний активізм. Її скачують, друкують та поширюють у різних регіонах.
  • У Петербурзі на «Книжковому салоні» Z-активісти зірвали зустріч із письменницею Майєю Кучерською. Але їй все ж таки вдалося виступити з промовою – вона назвала подібні дії «безсиллям культури, добра, християнства перед насильством і злом».
  • Наїль Фаткуллін, 67-річний професор Казанського Федерального університету, розіслав своїм колегам антивоєнний лист, у якому критикував путінізм і закликав вивести російські війська з України. Лист привернув увагу прокуратури, а університет не продовжив із професором контракт.
  • Студент_ки Літературного інституту імені Горького у Москві, автор_ки поетичного журналу «Прапори» виступили з благодійною ініціативою. Вони пишуть вірші «на замовлення» (оформити замовлення можна у спеціальній формі), а зібрані кошти перераховують до організацій, які допомагають біженцям та депортованим з України («Громадянське сприяння», «Допомагаємо виїхати», BYSOL). 
    Ганна Євтушенко, фото з телеграм-каналу t.me/eshkinkrot

Стікери та вуличний арт

Активно продовжується знеособлений опір війні – у містах та селищах по всій країні до людей звертаються графіті, написи, стікери в автобусах, на зупинках, доріжках у парках, дошках оголошень у магазинах, на стінах, вікнах та машинах.

  • На рекламному щиті біля шосе під Москвою деякий час світився напис «Z - ви хочете вмирати за це?» Електронний щит для трансляції напису був зламаний активіст_ками. 
  • Активістки Феміністського антивоєнного опiру розклеюють антивоєнні стікери на вулицях Москви. Наприклад, з цитатами з Лермонтова: «Вы, жадною толпой стоящие у трона, свободы, гения и славы палачи! Таитесь вы под сению закона, пред вами суд и правда – все молчи».
  • Студент_ки Російського державного гуманітарного університету проводять акцію #пісніголоснiшебомб [#песнигромчебомб]: розклеюють листівки з пацифіками та антивоєнними фразами з пісень відомих сучасних музикантів.
  • У Петрозаводську з'являються антивоєнні стікери: «Путін - значить війна», «Z - це смерть» та інші.
  • Московські активіст_ки, які називають себе «соняшниковими партизанами на посадках», з березня поширюють листівки зі соняшниками у кольорах прапору України, на зворотних боках яких написані цитати українських авторів.
  • В Іваново на закритих вікнах будинків, парканах, рекламних щитах безліч великих графіті: «Не служи Zлу», «TV бреше», «Війна - біда», «Війна - біль». 
    Фото: твіттер "Ёшкин Крот"
  • Антивоєнні написи продовжують з'являтися на банкнотах у всій Росії.
  • В Іркутську на склі автомобілів помічені антивоєнні написи «Не можна воювати з Україною».
  • У музеї історії ГУЛАГу у Москві книга відгуків про виставку «Черга за правдою» виявилася заповненою антивоєнними гаслами.
  • А у Білгороді активістки ФАО організували суботник, щоб відмити Z-графіті з вулиць міста. 
    Фото: телеграм-канал «Феминистское Антивоенное Сопротивление»
  • Ще більше стікерів, написів, графіті-плакатів в автобусах, на рекламних щитах, у будинках, на доріжках у парках, лавках на вулицях Москви, Самари, Уфи, Воронежа та інших міст: «Буча! Не забудемо!», «Ця війна – ганьба нашої історії!», «Ваше боягузливе мовчання про це – ганьба людства!», «Ні війні!», «Росія буде вільною!» у каналі «Видимий протест» та інших.

Придушення протестів

  • Порушували кримінальні справи та присуджували штрафи минулого тижня за плювки в літеру Z, картинки у вайбері, пости в соцмережах та групових чатах і роздавання листівок. У числі оштрафованих та затриманих – відомий гравець «Що? Де? Коли?» (заочно), 80-річна пенсіонерка тадіглухонімий українець.
  • У волонтерів ВОВ (Вільне Об’єднання Волонтерів), що займалися гуманітарною допомогою біженцям з України в Твері й Тверській області, пройшли обшуки у рамках кримінальної справи «про фейки» (до 10 років колонії). Їм довелося припинити діяльність і покинути країну. 
  • Суд у Москві заочно заарештував колишнього гравця клубу «Що? Де? Коли?» Ровшана Аскерова у справі про «реабілітацію» нацизму. Приводом став пост у фейсбуці, в якому Аскеров назвав Георгія Жукова злодієм та мародером через те, що він «вивозив із Німеччини трофейне майно для свого особистого користування».
  • У Москві суд оштрафував на 30 тис. рублів політика Іллю Яшина за статтею про «дискредитацію ВС РФ». Привід – публікація відомої фотографії часів війни у В’єтнамі, на якій дівчина тримає плакат «Bombing for peace is like fucking for virginity». В Забайкаллі штраф у 1000 рублів отримав Ердені Сандаков – він зробив репост карикатури, де символ Z порівнюється зі свастикою.
  • Суд в Єкатеринбурзі оштрафував на 200 тисяч рублів місцеву журналістку Олену Шукаеву за 6 антивоєнних постів. «Дивина: російській статистиці смертності від ковіду громадяни РФ не вірили, а у війну без втрат із боку російської армії та мирного населення чомусь вірять», – йшлося в одній із публікації. 
  • А в Тамбові штраф 30 тис. рублів отримав глухонімий громадянин України за зображення жінки в національному українському костюмі в месенджері Viber і підпис ««Я б'ю вербою російського солдата у великий день». Ще один штраф на 30 тисяч присудили мешканці Курської області за відео в фейсбуці з критикою нинішньої влади, опубліковане 25 лютого.
  • Співачці Наргіз Закіровій заборонили на 50 років в’їзд у Росію. Її затримали в аеропорту «Домодедово» та депортували в Узбекистан. У своєму телеграм-каналі вона неодноразово висловлювалась проти війни в Україні. 
  • В Москві затримали Михайла Горяникова, який вийшов на Червону Площу в пікет із плакатом «Маю право казати». Чоловік був із дитиною у візочку, їх разом доправили до відділу поліції. В Самарі Олександра Байгузова затримали за пікет із плакатом «Друзі, давайте жити дружно!». Чоловіка звинувачують у статті про дискредитацію збройних сил Росії.
  • В Оренбурзі адміністративну справу «про дискредитацію ЗС РФ» завели на Константина Пчелінцева – 52-річний чоловік прийшов на марафон в футболці з українським прапором та написами «Ні війні» і «Руки геть від України».
  • В Абакані поліція затримала чоловіка за те, що він зафарбував напис на банері на підтримку російської армії і наніс антивоєнний напис на фасад Хакаського національного краєзнавчого музею, де раніше з'явився світловий екран із літерою Z.
  • На адвоката  з Калінінграда – Марію Бонцлер – склали 2 протоколи за статтею про дискредитацію армії через виступи в суді. У протоколах стверджується, що в ході відкритих судових засідань 21 і 23 березня жінка вимовила, наприклад, «Росія напала на Україну».
  • В Єкатерінбурзі суд оштрафував на 30 тисяч рублів 80-річну пенсіонерку Галину Бастригіну. Вона роздавала антивоєнні листівки із закликом не вірити сюжетам «пропагандистів» на ТВ про вторгнення Росії в Україну.

Блокування інтернет-ресурсів

  • Триває блокування особистих сторінок та акаунтів ЗМІ Роскомнадзором за вимогою Генпрокуратури. Цього тижня постраждав навіть сервіс перевірки домашніх завдань. Скоро блокувань може стати ще більше – Держдума ухвалила у першому читані законопроєкт про «дзеркальну» відповідь на заборону ЗМІ за кордоном. 
  • Сервіс для рішення домашніх завдань «Знання» було повністю заблоковано через відповідь на питання одного з користувачів «Що відбувається в Україні після 24.02.2022?». У відповіді, перевіреній експертом, йшлося, що 24 лютого почалася повномасштабна воєнна операція Росії проти України, а також розповідалося про кількість біженців та гуманітарних проблемах.
  • Соціальна мережа «Вконтакте» блокує за вимогою Генпрокуратури особисті сторінки. Минулого тижня було заблоковано акаунтів депутата Новгородської думи і представника місцевого «Яблука» Ганни Черепанової, особисту сторінку громадської активістки з Ухти Оксани Харіної. Черпанова, ймовірно, зробила репост вже відомого висловлювання Юрія Шевчука (“ДДТ”), а Харіна не лише розміщувала багато антивоєнних постів, але й під час заходу з нагоди ювілею союзу Росії та Білорусі висловилася на підтримку України та розгорнула плакат «Ні війні».
  • Заблоковано сайти видань «Вот так», «Сухуми.инфо» та «Інтерфакс-Україна». До реєстру заборонених ресурсів також потрапили сайт письменника та блогера Олексія Екслера, російськомовна версія латвійського порталу «Открыто», сторінки благодійного проекту Unchain та руху «Справжня Росія», новинних видань Realist.online та «Львівський портал», а також стаття про війну з Україною на «фейковому» сайті РІА «Новини» та кілька обговорень на форумі, присвяченому психології.
  • Іноземні видання також постраждали: заблоковано сайти видань Helsingin Sanomat (Фінляндія) та Politiken (Данія) – вони публікували новини про Україну російською мовою. Генпрокуратура вимагає заблокувати лише ці окремі сторінки, але в результаті сайти повністю перестали відкриватися на території Росії. 
  • Держдума ухвалила у першому читанні законопроект про «дзеркальну» відповідь на заборону ЗМІ за кордоном. Згідно із законопроектом, Генпрокуратура за погодженням із МЗС зможе забороняти будь-яке закордонне ЗМІ. А Генпрокуратура та РКН зможуть закривати і будь-яке російське ЗМІ за контент із «фейками», «дискредитацією» та закликами до акцій протесту протягом доби.
  • Роскомнадзор склав два протоколи за статтею про поширення «фейкової» інформації на видання The New Times його головного редактора Євгена Альбаца через дві публікації на тему війни з Україною. При цьому обидва тексти було видалено з сайту The New Times наприкінці лютого. 
  • Проти мешканця Сімферополя порушили кримінальну справу через повідомлення у груповому чаті. 29-річному чоловікові ставлять у провину публічні заклики до екстремізму. За версією слідства, він поширював українські націоналістичні гасла та заклики до насильства.
  • Суд у Севастополі засудив 21-річного місцевого жителя до півтора року умовного терміну через публікації в соцмережах за статтями про заклики до екстремізму та образи почуттів віруючих. За версією ФСБ, севастополець залишав у «ВКонтакте» «українські націоналістичні гасла» та закликав до насильницьких дій за національними ознаками.
  • На Сахаліні порушили кримінальну справу через пошкодження Вічного вогню. Згідно з повідомленнями з місцевих пабліків, невідомі пошкодили зірку на меморіалі Вічного вогню – на ній залишився нагар.
  • У Тюмені слідчий комітет порушив кримінальну справу за статтями про «військові фейки» та реабілітацію нацизму проти 23-річного чоловіка. Стверджується, що він завантажив на сайт «Безсмертного полку» фотографію нацистського злочинця. Обвинувачений під вартою.

    Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналу Видимый протест та інших джерел.

 Поділитися