MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Від репостів до палаючих військкоматів – дайджест російських протестів

10.06.2022   
Наші інформ.
Цього тижня люди знову виходили з акціями на вулиці у різних російських містах. Затримання за антивоєнні акції відбувалися в Адлері, Геленджику, Краснодарі, Москві, Санкт-Петербурзі та Петропавловську-Камчатському.

Єкатеринбург, фото: телеграм-канал Видимый протест

Цього тижня люди знову виходили з акціями на вулиці у різних містах. Одна з найрезонансніших новин тижня – відмова суддів із Петербурга розглядати справу проти лідера групи «ДДТ» Юрія Шевчука. Втім, за свою антивоєнну позицію поплатилися не лише ДДТ, а й інші музиканти.

  • Дзержинський районний суд Петербурга повернув у поліцію матеріали справи Шевчука, тому що правоохоронці не пояснили, в чому полягає правопорушення і не вказали, в чому саме висловлювалися «публічні заклики до перешкоджання використання Збройних сил РФ з метою захисту інтересів РФ та її громадян», уточнили у прес-службі судів СПб. У травні лідер «ДДТ» на концерті в Уфі запропонував не плутати батьківщину з «дупою президента», і висловив ставлення до війни в Україні: нагадав, що в ході конфлікту є жертви з усіх боків, а також страждає мирне населення. Це стало приводом для порушення поліцією справи дискредитації армії. Також цього тижня стало відомо, що концерт ДДТ перенесено на рік – групі не вдалося погодити проведення раніше запланованого концерту з жодним майданчиком.
  • Диригенту Василю Синайському також скасували концерт після того, як він висловився проти війни. Концерт під керівництвом Василя Синайського мав відбутися у Петербурзькій філармонії 4 червня.
  • А в Нижньому Новгороді концерт музиканта Олексія Кортнєва, який також неодноразово висловлювався проти війни, спробували зірвати найняті активісти — вони влаштували штовханину біля входу, розмахували російськими прапорами, відключили світло. SOTA з'ясувала, що акцію організував член підрозділу НОД, наймаючи тітушок по 400 рублів.

Про нові протоколи та затримання за антивоєнні акції відомо в Адлері, Геленджику, Краснодарі, Москві, Санкт-Петербурзі та Петропавловську-Камчатському, штрафи за виступи на вулицях зустрічалися ще частіше.

  •  Біля «Московського палацу молоді» пройшов антивоєнний пікет. Дівчину з біло-синьо-білим плакатом із написом «Досить смертей» не затримали.
  • У Санкт-Петербурзі протестуючий вийшов із плакатом, на якому у вигляді кросворда слово «спецоперація» складалося зі слів «вбивство», «злочин», «корупція», «пропаганда».
  • У Москві на ВДНГ затримали активіста Дмитра Жмирьова, він став в антивоєнний пікет із плакатом, на якому було написано «Через війну Росії в Україні загинуло 262 дитини». Він був затриманий бійцями ОМОНу з літерою Z на грудях.
  • У Сочі поліція затримала учасницю антивоєнного пікету Ганну Г. Жінку доставили до відділу поліції Центрального району, але відпустили без складання протоколу.

Крім того, цього тижня продовжилися підпали військкоматів, також горіла будівля Росгвардії у Комсомольську-на-Амурі.

  • Приміщення Росгвардії підпалив 50-річний чоловік. Він намагався пройти всередину, але коли йому це не вдалося, влаштував пожежу за допомогою каністри бензину на ганку будівлі. Бійці Росгвардії беруть участь у вторгненні нарівні з військовими. Вражаюче відео пожежі: https://holod.global.ssl.fastly.net/2022/06/04/chronicle-101/#4
  • З початку війни в Україні у різних регіонах Росії підпалили 14 військкоматів. “7*7” склали карту підпалів та обстрілів військкоматів з початку війни. Вже після публікації карти в Тулі на військкомат напала людина з сокирою: він розбив вікно та планував підпал.

Зображення: телеграм-канал 7х7

І ще трохи активізму:

  • Напис «Російський військовий корабель - йди на х*й» з'явився на військових експонатах в «Парку морської слави» Рязані. За підозрою в «акті вандалізму» поліція затримала 28-річного місцевого жителя.
  • Десятикласник поскаржився на Z-банер та вивіску «Єдиної Росії» в Новосибірську, і їх після скарги школяра зняли. Євген Фокін зажадав від мерії зняти розтяжку «Zа мир працю травень!» та партійний банер, бо вони не відповідали дизайн-коду міста. Фокін займається урбаністикою і неодноразово скаржився на «візуальне сміття». Раніше на школяра порушили кримінальну справу про фейки про російську армію – за коментар до посту в Telegram-чаті.

Цього тижня тривали кримінальні та адміністративні процеси. Канал «(не)занимательная антропология» відомої вченої-соціальної антропологині Олександри Архипової зібрав статистику про кримінальні та адміністративні справи за публікації у соцмережах. За зібраною статистикою зі 373 справ видно, що справи порушувалися не лише за пости, репости та коментарі, а й за статуси та аватарки у соцмережах. Канал продовжує збір статистики

  • У Москві пройшов суд над правозахисником та муніципальним депутатом Олексієм Горіновим. Приводом для порушення справи стало те, що Горінов на засіданні ради депутатів запропонував утриматися від проведення районних свят, доки триває війна, бо це «неетично». Тепер він звинувачується в участі у злочинній організованій групі, діяльності з мотивів політичної ненависті та використання службових повноважень депутата у кримінальних цілях. Горінову загрожує десять років колонії. Суд 1 червня вирішив залишити Горінова під вартою до кінця листопада на час слідства як небезпечного злочинця, незважаючи на туберкульоз Горінова.
  • За пікети на підтримку Горінова перед судом було затримано активіста з плакатом.

Санкт-Петербург, фото: Видимый протест

Тенденція тижня: кримінальні справи за статтею про фейки:

  • Співробітника Ялтинського МНС Самодурова за цією статтею засудили за те, що він 17 березня обходив квартири ялтинців і повідомляв про екстрену евакуацію через нібито вже направлені США ракети і літаки.
  • За цією ж статтею у гендиректоркi алтайської газети «ЛИСТок» Ольги Комарової провели обшук, вилучили всю техніку. Журналістка вважає, що СК хоче отримати доступ до телеграм-каналу та заблокованого сайту видання для їх знищення. Обшуки в редакції «ЛИСТКА» вже проходили у квітні, видавця Сергія Михайлова затримали у Москві.
  • За статтею про фейки судять 22-річного жителя Оренбурга - він розміщував пости в соцмережах і на відеохостингу. Раніше в молодого чоловіка провели обшук, вилучили техніку та протестні листівки.
  • У Воронезькій області за цією ж статтею звинувачується депутатка від КПРФ сільради Семилукського району Ніна Бєляєва – вона знаходиться за кордоном і вже оголошена в розшук.
  • У Москві за «фейковою» статтею порушили кримінальну справу проти відомого активіста групи «Протестний МДУ» Дмитра Іванова. Юнака відправили до СІЗО, а в гуртожитку МДУ у цій справі пройшли обшуки у активістів.
  • У Новосибірську активістку Олену Тардасову-Юн звинувачують за статтею про поширення свідомо неправдивої інформації про збройні сили РФ. Вона перебуває під підпискою про невиїзд.
  • У Челябінську кримінальну справу за фейки порушили проти місцевої мешканки Діани Нефедової. Вона зробила 5 репостів із матеріалами про трагедію у Бучі різних медіа на своїй сторінці (на той момент у неї було 32 підписника). Її квартиру обшукали, техніку вилучили, сама дівчина зараз підписується про невиїзд, їй загрожує 15 років позбавлення волі.
  • Штраф у мільйон рублів отримав житель Забайкалля Петро Мильников за тією самою статтею. Справу порушили через публікації про дії армії РФ в Україні в групі «Я живу в руїнах». За даними ОВС-Інфо, це перший вирок за цією статтею.
  • На петербурзький інформресурс «Леніздат.Ру» склали адміністративний протокол за статтею про поширення «фейків» через матеріал з реакціями журналістів та медіа на початок війни в Україні. Текст було опубліковано 24 лютого і видалено через два дні на вимогу Роскомнагляду.

Ще кримінальні справи:

  • У мешканки Новосибірська Олени Дужей співпрацівники ФСБ виламали двері, перерізали дроти, обшукали квартиру, вилучили техніку, телефони, банківські картки, а потім в наручниках відвезли на допит та пообіцяли «часто викликати». Дівчині погрожували тортурами і вимагали писати пояснювальну. Приводом стали публікації Олени 24 лютого в ТГ-каналі «Протестний Новосибірськ» із викликом пожертвувати гроші ЗСУ.
  • Проти активіста нижньогородського «Яблука» Андрія Сорочкіна порушили кримінальну справу за статтею про «дискредитацію» армії – на задньому склі автомобіля активіста поліція виявила плакат з «недостовірною інформацією». У чоловіка вдома провели обшук, вилучили аналогічні плакати. Сорочкіна вже оштрафували в квітні на 40 тис. рублів – також за дискредитацію російської армії.
  • У Пермі кримінальну справу порушили проти місцевого жителя через коментар у телеграм-чаті опозиційного медіа «Пермь 36,6». Івана Леготкіна звинувачують у публічних закликах до екстремізму та виправданні тероризму. В коментарі молодий чоловік міркував про війну в Україні та висловів побажання про «повстання російського народу проти влади».
  • Інженер-конструктор оборонного підприємства з Оренбурга тікав із Росії через кримінальне переслідування – він 16 годин пробирався через ліс, щоб перейти кордон із Литвою, причому нелегально, бо йому анулювали закордонний паспорт як підозрюваному у кримінальній справі. Дмитро Домовецьких працював на підприємстві в оренбурзькому філіалі КБ «Оріон», мав другий рівень допуску до державної таємниці. За антивоєнні публікації в соцмережах  Слідчий комітет порушив проти нього справи за статтями про розголошення держтаємниці.

Адміністративні справи 

  • Штрафи за антивоєнні протести також були призначені в Абінську, Архангельску, Астрахані, Березовську, Боброві, Владикавказі, Волгограді, Воронежі, Георгієвську, Горно-Алтайську, Єкатеринбурзі, Иванові, Кисельовську, Краснодарі, Махачкалі, Москві, Новгороді, Омську, Пермі, Печорах, П’ятигорську, Ростові-на-Дону, Санкт-Петербурзі, Сосногорську, Сочі, Сиктивкарі,Улан-Уде, Уфі, Ханти-Мансійську, Криму, Майському районі Кабардино-Балкарії та Южно-Сахалінську. За різними адміністративними статтями розмір штрафів варіювався від 2 до 50 тисяч рублів. 
  • Москвича, що зламав блискучу букву Z у Костромі, оштрафували на 76 тис рублів, так оцінила шкоду муніципальна установа, яка встановила букву.
  • У Воткінську на 36-річного чоловіка склали протокол за статтею про дискредитацію армії. Поліцейські вважають, що від зірвав зі стіни будинку банер із символікою «Z», облив його рідиною для розпалювання та підпалив.
  • У Пскові міський суд призначив місцевим жителям Анастасії та Єлизаветі Григор’євим 20 годин обов’язковых робіт через антивоєнний пікет.
  • У П’ятигорську арештували на 10 діб Рамазана Сулейманова – за те, що він пошкоджував літеру Z, вставлену під надписом «П’ятигорськ» на горі Машук. Сулейманова змусили записати відеозвернення з вибаченням.

Фото: телеграм-канал Видимый протест

Блокування сайтів, соцмереж та тиск на ЗМІ:

  • РКН (Роскомнагляд) продовжує забороняти: минулого тижня найгучнішим інфоприводом стала спроба блокування популярного в Росії vpn-сервису Proton і інших. Також РКН продовжили блокувати сайти (іноді з дуже смішними назвами) та акаунти в соцмережах. Блокування Proton VPN почалося 2 червня. Про проблеми повідомили і користувачі інших сервісів, в тому числі NordVPN і Browsec.
  • РКН заблокував восьме дзеркало видавництва «Бумага» – редакція спеціально, знаючи, що РКН прийде до них знову, назвала дзеркало sebeanus.online.
  • Також цього тижня заблокували сторінку «Вконтакте» панк-групи «Порнофільми» (противники війни в Україні), російськомовну сторінку вірменської служби «Радіо Свобода» «Радио Азатутюн», фінської телерадіокомпанії Yle,  сайт керівника єкатеринбурзького інтернет-видавництва It’s My City і головного редактора Republic Дмитро Колезева, а також сайт правозахисного центру «Меморіал». 
  • ВКонтакте на вимогу Генпрокуратури заблокував особисті сторінки відомого петербурзького депутата від партії «Яблуко» Бориса Вишневського та опозиційного політика Максима Резніка. У повідомленні йдеться, що причиною блокування стала «недостовірна суспільно значуща інформація, спрямована на дестабілізацію суспільно-політичної обстановки в Російській Федерації». Також ВКонтакте заблокувала особисту сторінку лікаря Жанни Шлосберг, дружини одного з лідерів партії «Яблука» Льва Шлосберга. 
  • Єкатеринбурзьку газету «Вечерние ведомости» оштрафували на 150 тисяч рублів через новину, в якій були фото затриманого активіста з антивоєнними стікерами. 

Інший тиск:

  • У Пензі невідомі розбили шибки в машині місцевого активіста Альберта Герасимова; на двері автомобіля вони нанесли написи «Zaдрот» та «vaflя». Активіст пов'язує те, що сталося, з його допомогою українським біженцям у Пензі та антивоєнною позицією в соцмережах.
  • Голова нижегородського відділення партії «Яблоко» Олег Родін виїхав із Росії, після того, як виявив стеження за собою, а також за активістами, які збирали з ним підписи проти війни. Також на міський офіс «Яблука» раніше вчинили напад. За його словами, активісти звернулися до поліції, але вона не діяла. 
  • З фракції КПРФ у законодавчих зборах Приморського краю виключили депутатів Леоніда Васюкевича та Геннадія Шульгу, які тижнем раніше висловилися проти війни з Україною. 
  • Триває тиск на правозахисників. Адвокат Артем Немов, який працює у справі руху «Весна» (публікувало заклики до антивоєнних акцій), розповів, що поліцейські двічі на день зупиняли його на вулиці на підставі перевірки документів. Раніше про увагу з боку силовиків розповідали Данило Берман та Михайло Бірюков, які також захищають фігурантів цієї справи.

    Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналу Видимый протест та інших джерел.

 Поділитися