MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

«Наш день незалежності стане днем ​​незалежності від імперських амбіцій» – дайджест російських протестів

16.06.2022    доступно: in English
Наші інформ.
Не зменшується тиск на тих, хто висловлює свою антивоєнну позицію. Цього тижня з'явилися нові іноагенти, застосовується каральна психіатрія, оголошено в розшук письменника, скасовано концерти, було заарештовано майно журналістів та активістів, протоколи та справи з'явилися навіть за переказ роликів з ютубу.

Фото: телеграм-канал Супер

12 червня у Росії відзначали державне свято – день Росії. Активісти провели антивоєнні виступи у містах, повних Z-символіки та поліції, та були затримані. Людей зупиняли в метро – спрацьовувала система розпізнавання облич.

«Сегодня не мой день»

Висловилися в день Росії вуличні художники, активісти, музиканти та хакери:

  • 12 червня було зламано сервіс ВГТРК «Смотрим.ру» –  на ньому зазвичай транслюється етер усіх каналів, що належать ВГТРК. Із 12 червня на ньому видно лише заставку із закликом зупинити війну в Україні. Аудиторія сервісу «Смотрим» у травні, за даними аналітичних сервісів, склала 40,9 мільйони візитів. 
  • Група «Ногу свело» в День Росії випустила новий антивоєнний кліп. Цього разу він безпосередньо присвячений Україні та її майбутній перемозі у війні. «Що з нами з усіма буде далі, знає лише Всевишній. Ми знаємо лише те, що з Україною все буде добре», – йдеться у телеграм-каналі гурту. У попередній антивоєнній пісні (вийшла 9 травня) соліст групи Максим Покровський закликав російські війська повернутися назад до РФ. Після релізу треку Покровського почали перевіряти за статтею про дискредитацію ЗС РФ. 
  • Того ж дня перед будівлею Міноборони в Москві вивісили величезний антивоєнний банер із написом «Сегодня не мой день». Автори акції поширили маніфест, у якому заявили, зокрема: «Сьогодні просто не наш день. Наш день незалежності, який ми, безумовно, досить скоро відзначимо – стане днем ​​незалежності від імперських амбіцій». За кілька годин правоохоронці затримали за підозрою в організації акції Антона Мальгаждарова, на нього склали два протоколи про правопорушення. 
    Фото: Сота
  • Двох чоловіків було затримано за пікети з плакатами біля Мідного вершника в Петербурзі. На одному плакаті йшлося: «Петро I прорубав вікно в Європу, Путін його заб'є? Негайно припиніть війну та виведіть війська». На іншому – «Краще молодим кохати, а не воювати, не вбивати…». Обох звинувачують у дискредитації армії. 
  • У самому центрі Москви одночасно з народними гуляннями 12 червня вуличні музиканти грали пісні «Окена Ельзи», у тому числі «Коли настане день закінчитися війна». 
  • Москвича Олександра Меца затримали 12 червня за одиночний пікет під великою літерою Z, розміщеною на фасаді Московського театру Олега Табакова. На плакаті активіст написав вимогу прибрати Z з будівлі і заявив: «Нема чим пишатися, це ганьба!»
  • У московському «Відкритому просторі» відкрилася виставка «Автономна зона», де представлені художні роботи колишніх та нинішніх ув'язнених. Серед них багато антивоєннихі. «Ми не просто так робимо це у День Росії – наша Росія сидить у в'язниці», – заявили представники «Відкритого простору». 
    Виставка у "Відкритому просторі", фото: Сота
  • 12 Червня у московському метро було затримано за допомогою системи розпізнавання осіб відому наукову журналістку Асю Казанцеву. Вона часто пише антивоєнні пости у фейсбуці та виступає з лекціями. Ася вагітна. У метро поліція утримувала її 2,5 години і вимагала написати пояснювальну, де йшлося б про те, що з нею провели «профілактичну бесіду щодо того, що людям, які мають адміністративні затримання у минулому, не слід заходити до метро в день Росії».

У метро поліція утримувала вагітну Асю Казанцеву дві з половиною години і вимагала написати пояснювальну, де йшлося б про те, що з нею провели «профілактичну бесіду щодо того, що людям, які мають адміністративні затримання у минулому, не слід заходити до метро в день Росії».

Усього за системою визначення осіб 12 червня у Москві затримали понад 60 осіб.

Крім того, з нагоди 12 червня в Росії відбулися: 

Гакерські атаки 

  • 8 червня «Комерсант FM» повідомив про злом радіостанції: у мобільній версії програми грав по колу гімн України, пісня «Россия назад» гурту «Ногу свело» та українські пісні по колу.  
  • Сайт НДІ АПП Баумана 10 червня зламали, на головному екрані знаходилося антивоєнне послання. У ньому, зокрема, говорилося: «Цю війну розпочали не росіяни, а збожеволілий диктатор. І наш громадянський обов'язок зробити все, щоб її зупинити. Зупиніть Путіна! #Ні війні».

Акції

  • У Санкт-Петербурзі, на вулиці Повстання, на фасаді однієї з будівель 8 червня активісти вивісили антивоєнний банер з написом «Хуй війні».  Пізніше поліція затримала двох молодих людей та дівчину на підставі даних камер спостереження. Суд визнав чоловіків винними в організації неузгодженого заходу, одному призначили десять діб арешту, іншому – 5. 
    Фото: Сота
  • А канал «Антивоенный больничный» підготував інструкцію щодо того, як правильно та безпечно повісити антивоєнні банери. У ній є рекомендації щодо того, з якого матеріалу зробити банер, місця, де вони можуть бути розміщені, кріплення про те, як дотримуватися правил обережності.  
  • Цього тижня стало відомо, що російська альпіністка Катерина Липка 24 травня піднялася на Еверест і розгорнула на вершині прапор України.
    Катерина Липка
    Фото вона розмістила у себе в соцмережах з великим текстом, де висловилася проти війни та російських Z-клоунів-патріотів:

«Одного разу усміхнуся крізь сльози і згадаю цей крижаний вітер. І як за секунди почорніло обличчя. Як все всередині кипіло від болю... Як окоченілими від холоду пальцями стискала саморобний прапор і дуже хотіла, щоб закінчилася війна... І перестали вбивати людей. ЩОБ. ПРОСТО. ПЕРЕСТАЛИ. ВБИВАТИ. ЛЮДЕЙ» 

  • У Костромі пройшов мітинг проти застосування ядерної зброї. Близько 10 людей вийшли на центральну площу міста, щоб виступити проти застосування ядерної зброї. Мітинг організував депутат місцевої облдуми Володимир Михайлов. Як вважає Михайлов, завдання ядерного удару «безвідповідальне і суперечить нашій військовій доктрині».
  • У Москві затримали Максима Свєшнікова, який стояв в одиночному пікеті з плакатом «Армия РФ = позор. Бучу, Краматорк, Мариуполь зачем?». Йому звинувачують за статтею про дискредитацію російської армії. 
  • 1 червня в день захисту дітей художниця Олена Осипова стала на поодиночний пікет з унікальними плакатами, які вона сама малює. А режисерка Катя Селенкіна спустилася в метро з манекеном закривавленого малюка та проїхала понад 20 станцій, проходячи вагонами і голосно вимовляючи: «Російські військові вбивають дітей в Україні». 
    Фото: Медіазона

Флешмоби

  • Активісти запустили флешмоб #PlantsForPeace – вони розміщують антивоєнні тексти у квітах і рослинах: «Фіалки та Камелії, Араукарії та Вітрениці, рослини різних країн та частин світу – звертаємося до людей: зупиніть війну, яка загрожує всій Землі. Російські війська мають негайно покинути Україну».
  • «Зелена стрічка» запустила новий перформанс – вони пропонують зафарбовувати простір між білими смугами пішохідного переходу в зелений колір, колір антивоєнного руху в Росії. 
  • Ще один флешмоб проходить у соцмережах на підтримку Юрія Шевчука #даёшьДДТ. Користувачі постять цитати з пісень ДДТ, вставляючи в текст слово «спецоперация». Є також листівка, яку в мережі публікують із хештегом #шевчукголоснарода. 
  • Ще один вид протесту – активісти почали перерізати телевізійні кабелі. Інструкції та відео розміщені у телеграм-каналах.  
  • Знову горять військкомати. Цього разу у Владивостоку. Це вже 18-й підпал військкомату останнім часом.

Графіті та війни балконів

  • У Москві в районі Шуховської вежі з'явилося величезне графіті – косплей відомої сцени з «Ну, постривай!», в якій заєць на балконі у кольорах українського прапора, перерізає мотузку, якою лізуть військові.  
  • За антивоєнний банер, вивішений на балконі в Москві, затримано доцента МДУ та екс-кандидата у депутати Держдуми Михайла Лобанова. На нього склали адміністративний протокол. Банер «Ні війні» у політика на балконі висить вже 3 місяці, але донос на нього написали напередодні. Раніше Лобанова за його антивоєнну позицію вимагало виключити з лав партії керівництво КПРФ.
  • Банери на балконах іноді вступають і в дискусії – у відповідь на вивішений банер "ZA Росію" в одному з житлових комплексів з'явився банер «Всі інші балкони проти».  
  • Ігор Волобуєв, колишній віце-президент «Газпромбанка», вступив до легіону «Свобода Росії» і бореться на боці України. 

Література та музика  продовжуються гоніння на відомих діячів культури, які висловлюють антивоєнну позицію: 

  • Письменника Дмитра Глуховського,що  активно висловлював антивоєнну позицію, оголосили у федеральний розшук. Він у своєму каналі у відповідь повідомив, що від своєї позиції жодним чином не відмовляється і вимагає припинити війну. На початку червня на письменника Дмитра Глуховського слідчі порушили кримінальну справу про фейки про військових. 
  • Вже наступного дня виставу за твором Дмитра Глуховського «Текст» закрили у московському театрі Єрмолової. «Вчора ще грали його – а після закінчення зібрали за лаштунками артистів і оголосили їм, що спектакль прибирають із репертуару. Швидко реагують на новини, молодці! Flash forward into the past [вперед у минуле]», - зазначив сам письменник у своєму каналі. 
  • Книги Глуховського та інших авторів з «неоднозначною» (однозначно антивоєнною) позицією вимагали прибрати чиновники з челябінської бібліотеки. З полиць приберуть книги Дмитра Бикова, Дмитра Глуховського та Бориса Акуніна. Підстава – скарга читача.
  • Найбільший російський магазин електронних книг Litres розпочав видалення з продажу книг «іноземних агентів», випливає з отриманого Олегом Кашиним листі про видалення його книги. Книжка Кашина «Приморські партизани» в магазині вже недоступна.
  • Фестиваль STEREOLETO зняв виступ хедлайнерів – співачки Маніжі та гурту «Алое Вера» (музиканти активно висловлюються проти війни). Проти них також розгорнулася кампанія у блогах, де публікувалися інструкції, як протидіяти проведенню концерту. Передплатникам пропонувалося писати заяви до МВС.

Придушення

Не зменшується тиск на тих, хто висловлює свою антивоєнну позицію. Цього тижня з'явилися нові іноагенти, застосовується каральна психіатрія, оголошено в розшук письменника, скасовано концерти, постраждав молодий чоловік, який написав заяву про альтернативну службу, було заарештовано майно журналістів та активістів, протоколи та справи з'явилися навіть за переказ роликів з ютубу.

  • Обвинувачену у «фейках про армію» за розвішування цінників з антивоєнними фразами Сашу Скочиленко відправлено на примусову психіатричну експертизу. Мати Саші розповіла, що на обстеженні протягом 3 тижнів наполіг саме слідчий. Саша хвора на ціліакію, умови її утримання під арештом не відповідають нормам. «Меморіал» визнав Сашу політв'язнем.
  • Петрозаводський міський суд відправив на стаціонарне психіатричне обстеження педагога з живопису Ірину Бистрову, яку звинувачують у виправданні тероризму та дискредитації ЗС РФ. Кримінальне переслідування Бистрової почалося у березні, після її антивоєнних публікацій у соціальних мережах. У квартирі жінки влаштували обшук, а самого педагога затримали. Її літня мама залишається вдома одна. 
  • Слідчий комітет готує масштабну кримінальну справу проти активістів московського «Бессрочного протеста». Власника чату «Бессрочного протеста» Микиту Зайцева викликали 12 червня у СК. Відразу після повістки він залишив Росію. Активісти «Бессрочки» протягом останніх років брали активну участь у різноманітних мітингах – від передвиборчих до антивоєнних.
  • Басманний суд продовжив термін арешту журналісту Володимиру Кара-Мурзі у справі «фейки про армію». Суд проходив у режимі підвищеної протипожежної безпеки: під цим приводом на засідання не допустили частину слухачів та преси. Утримання під вартою було продовжено до 12 серпня.
  • Суд заарештував майно журналістів Андрія Солдатова, Руслана Левієва та Майкла Накі, обвинувачених за статтею про «фейки про ЗС РФ». Про це в ефірі Олександра Плющова повідомив адвокат «Агори» Павло Чиков. 
  • МВС оголосило у розшук активіста з Комі Олексія Іванова – у кримінальній справі про образу силовиків: він назвав поліцейських, які попросили його представитися під час антивоєнного пікету, «фашистами».
  • Художника Богдана Зізу, який облив будівлю міської адміністрації Євпаторії синьою та жовтою фарбою, внесли до списку екстремістів та терористів. На чоловіка вже порушили кримінальну справу про підготовку теракту — він нібито намагався підпалити будівлю міської адміністрації пляшкою з горючою сумішшю. 
  • Суд у Криму визнав пенсіонерку Валерію Гольденберг винною у нарузі над похованням та засудив її до двох років колонії. У квітні жінка вилила кров та фекалії на могилу російського військовослужбовця, загиблого у Бердянську на десантному кораблі «Орськ».
  • У Петербурзі кримінальну справу про поширення «фейків» про армію порушили щодо священика Іоанна Курмоярова. Причиною став відеоролик, у якому віруючий каже, що російські військові, які загинули в Україні, не потраплять до раю. У Курмоярова провели обшук та вилучили техніку, дві ікони, дерев'яний хрест та підрясник. Йому загрожує до десяти років ув'язнення.
  • Колишню координаторку мурманського штабу Навального Віолетту Грудину оголосили у міжнародний розшук та заочно заарештували. Вона звинувачується, зокрема, у «фейках» за армією РФ через свої антивоєнні висловлювання. 
  • Щодо депутатки з Воронежа Ніни Бєляєвої порушили справу про заклики до тероризму в інтернеті – причиною цього стало інтерв'ю жінки з «іноземним блогером», в якому вона нібито закликала до зміни влади в Росії. Раніше проти неї порушили справу про «фейки» про армію.
  • Призовника, який обрав альтернативну службу, оштрафували за дискредитацію армії у Ставрополі. Юнак пояснив, що його мати ледве вижила під обстрілами в Грозному і народила його, і він не хоче ризикувати своїм життям. Його оштрафували на 40000 рублів. 
  • У Татарстані жінку оштрафували за антивоєнні написи на підлозі в ліфті - за заподіяння матеріальних збитків майну будинку. Раніше за ці ж написи їй поставили дискредитацію армії та оштрафували на 30 тисяч рублів. 
  • Внаслідок доносу 30 тисяч штрафу має заплатити житель Сочі Володимир Павленко за статтею про дискредитацію російської армії. У доносі говорилося, що Павленко у присутності людей сказав: «Російські військові – мародери і все награбоване відправляють через Білорусь до Росії».
  • За повідомлення у вайбері та розмови з колегами у Краснодарі оштрафували на 30 тисяч рублів уродженця України Андрія Новиченка.
  • 61-річного воронежа, який у держустанові переповідав ролики з інтернету, суд засудив до штрафу 15 тисяч рублів.
  • Колеги подали в поліцію скаргу на свого товариша по службі з Когалима, який, згідно з протоколом «дуже люто відстоював свою точку зору з приводу збройних сил РФ. У тому числі ображав та критикував дії наших військових». Суд у Ханти-Мансійському АО оштрафував чоловіка на 30 тисяч рублів.
  • На саратовського активіста Івана Голуба склали протокол про «дискредитацію армії» за опублікований ним як аватарку «ВКонтакті» пацифік. У молодого чоловіка провели обшук і вилучили телефон та ноутбук. За словами Голуба, протокол про «правопорушення» був складений заздалегідь, а поліцейські, які обшукали його будинок, уточнювали, чи не є символом антивоєнного руху свастика.
  • 50 годин обов'язкових робіт отримала Ганна Бойкова в Калінінградській області за повідомлення в закритому телеграм-каналі про те, які акції феміністки можуть провести на противагу Дню Перемоги, що заохочує війну. Також на Бойкову склали протокол за статтею про дискредитацію збройних сил Росії.
  • Центральний районний суд Твері оштрафував на 15 тисяч рублів активістку Олену Муравйову за одиночний пікет із плакатом «Je suis Mariupol». Суд вважав його дискредитацією армії.
  • Жителя Черкеська визнали винним у хуліганстві та заарештували на 7 діб за те, що він замовив у кафе пісню українською мовою. У залі знаходилася компанія зі співробітників силових структур ФСБ та «Центру Е». Чоловіка відвезли у невідомій машині, за його словами, катували, били і називали «агентом Зеленського та укрофашистом».
  • Іванівський активіст Михайло Гусєв, який емігрував до Белграда після переслідування за плакат з 8 зірочками (*** *****, евфемізм «Ні війні») повідомив, що був оштрафований за них на 45 тисяч рублів як за дискредитацію армії. Кожна зірочка обійшлася йому в 5625 рублів.
  • Російська влада змусили виїхати з країни головного рабина Москви Пінхаса Гольдшмідта за відмову підтримати війну з Україною. За даними ЗМІ, через свою відмову рабин змушений був виїхати через два тижні після початку війни, після чого влада РФ спробувала натиснути на лідерів єврейської громади, щоб ті не переобрали Гольдшмідта на його посаду, яку він обіймає останні 30 років.
  • Директор Новосибірського міського відкритого коледжу звільнився після відмови "проводити виховну роботу" зі студентами, затриманими на мітингах.
  • Мешканку Москви зупинив співробітник поліції через пакети у кольорах прапора України. Поліцейський заявив, що вона має «Пакети небажаного забарвлення» і влаштував допит про причини такого вибору. Дівчина у відповідь вказала на свої кросівки New balance, чий логотип схожий на Z. «Зате кроси з потрібною символікою. Це все?», – сказала дівчина. Після чого поліцейський відпустив її.

Блокування

  • Роскомнагляд на вимогу Генпрокуратури за 4 та 5 червня заблокував ще кілька десятків ресурсів. У тому числі вперше дзеркало українського медіапроекту «Грати». А також дзеркало інтернет-видання про криптовалюти та блокчейни ForkLog. І сайт, що пропонує надіслати росіянам імейли з інформацією про війну в Україні – pravdamail.com. Крім цього, Генпрокуратура за допомогою Роскомнагляду заблокувала нові дзеркала проектів «Радіо Свобода»: «Idel.Реалії», «Крим.Реалії», «Північ.Реалії», «Кавказ.Реалії», Azatlıq Radiosı татарською мовою, фактчекінгового сайту «Фактограф».
  • Відомство також заблокувало сайт Global24 президента України зі збору коштів на підтримку України, сайт новин «Флот — 2017», сайт «Жахи війни в Україні 2022» та інші українські медіа.
  • «ВКонтакте» за рішенням Генпрокуратури заблокував сторінку антивоєнного активіста Миколи Шипілова. 23 травня він розмістив там текст свого антивоєнного звернення до генпрокурора Ігоря Краснова щодо неправомірності документів про співпрацю РФ із ДНР та ЛНР.
  • Калінградський суд зобов'язав псковське видання видалити опубліковані списки загиблих в Україні російських солдатів. Редакція збирала інформацію з відкритих джерел, але суд вирішив, що ці відомості «стосуються державної таємниці, за розголошення якої може загрожувати кримінальна відповідальність».
  • Суд оштрафував «Радіо Свобода» на 20 мільйонів рублів за відмову видалити матеріали про війну в Україні, які були оголошені фейками.
  • Роскомнагляд зажадав від ресурсу Podcast.ru заблокувати епізод антивоєнного подкасту російського журналу DOXA.

Тихі протести

  • Вулиці кажуть у Петербурзі: «Ми сильніші за зло» – з білосиньобілим антивоєнним прапором.
  • На стінах, зупинках пишуть: «Ні війні!», «Мовчати не можна, нас багато ми проти», «Гусі кричать "Гаага, Гаага!» та інші.
  • «Ні агресії Росії», «Я люблю мир», «3*+5*» та багато іншого антивоєнного стритарту помічено в Новосибірську, Казані, Москві, Іркутську, Пермі, Ростові-на-Дону, Зеленограді, Петербурзі, Хабаровську, Москві, Виборзі і Владивостоці, Краснодарі тощо. Вірші, стікери, написи з антивоєнним текстом з’являються на трубах, стінах, лавках, купюрах. 
    Фото: Весна
  • На стінах ВШЕ з'явився Голлум із антивоєнним плакатом
    Стіни у ВШЕ, фото: Твіттер KillinKel
  • «Сонячні партизани» залишили цілу коробку антивоєнних листівок у центрі Москви. 

Усі візуальні протести можна побачити на карті протестів.


Огляд підготували волонтери Меморіалу на основі джерел: ОВД-инфоХолод, телеграм-каналу Видимый протест та інших джерел.

 Поділитися